Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

NİŞAN MERASİMİ PATLAK VERDİ

NİŞAN MERASİMİ PATLAK VERDİ

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak koronavirüsle mücadele kapsamında yaptığı denetimlerde Balıkesir’in bir ilçesinde yapılan nişan organizasyonu sonrasında yaklaşık 35 vatandaşın koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyledi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında Altıeylül ilçesi Cengiz Topel Caddesi’nde yapılan denetimlere katılan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak esnaf ve vatandaşları denetleyerek koronavirüse karşı mücadele konusunda uyarılarda bulundu. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın katıldığı denetimlere Altıeylül Kaymakamı ve Altıeylül İlçe Emniyet Müdürü de eşlik etti. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak katıldığı denetimde Balıkesir’in bir ilçesinde yapılan nişan merasiminden kaynaklı yaklaşık 35 vatandaşın koronavirüs testinin pozitif çıktığını, buna sebep olan ev sahibine gerekli adli ve idari işlemin uygulandığını söyleyerek bu süreci yakından takip ettiğini dile getirdi. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak: “Bu kadar tedbir ve farkındalık çalışmasına rağmen, devletimizin vatandaşlara yaptığı bütün çağrıları hiçe sayarak geçtiğimiz Perşembe günü bir ilçemizde bulunan evde nişan merasimi yapılmış ve sonradan aldığımız bilgiye göre bu nişan merasiminden dolayı oradaki o kapalı ortamda yaklaşık 35 vatandaşımızın koronavirüs testi pozitif çıktı. Ben bu noktada söyleyecek söz bulamıyorum. Artık bu tür bilinçsiz ve sorumsuz, başkalarının sağlığını hiçe sayan uygulamaları gerçekleştirmeyelim. Buna bir dur diyelim. Yine başka bir ilçemizde kız istemeden kaynaklı çok sayıda virüsün bulaştığı çok sayıda vatandaşımız var. Bu hadiseler bizi hem üzüyor hem de düşündürüyor. Vatandaşlarımızdan ricam şudur ki lütfen tedbirleri dikkate alalım. Kalabalık ortamlardan kaçınalım ve kalabalık oluşturacak etkinliklerin hiç birinde bulunmayalım. Buna ev, akraba, komşu ziyareti, nişan, mevlüt gibi bütün aktiviteler de dahildir. İlimizi temiz tutmak ve kırmızı rengimizi daha olumlu renge döndürmek için el birliğiyle gayret etmemiz gerekiyor. Bu gayretleri sabote eden bütün faaliyetleri sıkı bir şekilde denetliyoruz. Bu nişan merasimine de sebep olan ev sahibine de gerekli idari ve adli işlemlerin yapıldığını belirtmek istiyorum, bunula ilgili de süreci yakından takip ediyoruz.

MUTASYONLU VİRÜS BULAŞ ORANINI ARTTIRIYOR

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak katıldığı denetimlerdeki açıklamalarında ilimizde görülen mutasyonlu virüsün bulaş oranını arttırdığını ifade etti. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak açıklamalarının devamında şunları söyledi: “Vatandaşlarımızdan kurallara uyma konusundaki hassasiyetinin devam etmesi gerektiğini tekrardan söylemek istiyorum. Çünkü hastalık tempolu bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Artık bütün ilçelerimizde yoğun vaka sayısından, yüksek bir vaka sayısından bahsedebiliriz. Bandırma bölgemizde başlayan yoğunluk artık ilimizin tamamına yayıldı. Tabi bu yayılma sanayi kuruluşlarıyla başladı. Yaptığımız testlerin yüzde 70’i mutasyonlu olduğunu gösteriyor. Bu denli yüksek mutasyon oranı hızlı yayılmayı da beraberinde getiriyor. Virüs kapalı ortamlarda çok hızlı yayıldığı için ev ziyaretlerinin artık yapılmaması gerektiğini sıkça kez dile getirmiştik. Ev ortamları, kapalı ve dar ortamlar yoğun bir bulaş riski oluşturuyor. Fakat bu uyarılarımıza rağmen vatandaşlarımızın toplu etkinlikleri hala devam ettirdiğini, bu alışkanlıklarından hala vazgeçmediklerini, sanki eski normal günlerde gibi yaşantılarına devam ettiklerini görüyoruz.”

Katıldığı denetimlerde vatandaşa seslenen Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, vaka artışlarının bir önceki tırmanış döneminde olduğu kadar hastanelere yük getirmediğini, servis ve yoğun bakımlarda şuan için herhangi bir sıkıntı bulunmadığını ifade etti.

(HABER: UMUT SAYAN)

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete