Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

NEDEN DEĞİŞTİK?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Bencillik, Vicdan, Merhamet”
Yıllar geçtikçe, bilim, teknoloji ilerledikçe ve nüfus arttıkça insanlar da değişmeye başladı. Buna bağlı olarak toplum biraz daha bencilleşti. Yalnız kendini düşünür oldu. Bazı kişiler, kendi çıkarlarını herkesten ve her şeyden üstün tutmaya başladı. Bencilleştikçe kendinden başkanı sevmez olan bu kişiler, aslında kendilerinin sevgisiz ve yapayalnız yaşadıklarının farkında bile değiller. Bencil insan kimseyi sevmez, sevemez ve özgüveni eksiktir. Ancak; nedense bu durumun farkında bile değildir.
Vicdan ise, kişinin kendi niyeti veya davranışları hakkında kendi ahlaki değerlerini temel alarak yaptıklarını veya yapacaklarını ölçüp biçtiği bir kişilik özelliğidir. Vicdan, birçok dinde, birçok felsefi akımda, mistisizmde önem verilmiş bir kavramdır. Günümüzde vicdan neredeyse yok olmak üzere. İyiyi kötüden ayırabilen, iyilik etmekten lezzet alan ve kötülükten elem duyan manevî his olan vicdan artık bizi sızlatmaz oldu.
Kişi her zaman kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmalı ve vicdanın sesini dinlemelidir. İnsan toplumun ahlak değerleri üzerinden kendini yargılamalı ve vicdanın el vermediği hiçbir şeyi yapmamalıdır.
Günümüzde vicdan öyle bir hale gelmiştir ki; insanoğlu hayvanlara işkence, eziyet eder duruma girmiştir. Toplumda yeterince ilgi görmeyen bu vicdansız kişiler topluma karşı hissettikleri öfkeyi yansıtarak hayvanlara zarar vermektedir. Ayakları kesilen yavru hayvanlar, araç arkasına bağlanarak koşturulan köpekler, yakıcı madde dökülmüş ve kesici aletle derisine zarar verilmiş kedilerle ilgili haberler neredeyse her gün basında yer alıyor. Hayvanlara yapılan bu eziyet hangi vicdana sığar? Söyler misiniz bana. Merhamet ise acımak ve şefkat göstermektir. Acıma duygusunun etkisi ile yapılan iyilik günümüzde gittikçe azalmaktadır. Bu azalmaya karşın etrafımızda merhametli insanlarda vardır. Örneğin; birlikte çalıştıkları yerde iş kazası geçiren ve ayağı kesilen bir arkadaşını bu zor günlerinde üç ay boyunca ziyaret eden, ona destek olan kişi merhametli kişidir. İş kazası geçiren bu arkadaşlarının doğum günü kutlama işini organize ederek, tüm mesai arkadaşlarını toplayarak o kişinin evine giden ve arkadaşının doğum gününün kutlanması organize kişi merhametli kişidir.
Son zamanlarda, “komşusu açken tok yatanlar” çoğalmaya başladı. Eskiden Balıkesir küçük bir şehirken bizim evde ne pişerse annem benimle konu komşuya gönderirdi. Komşuluk kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası idi. Şimdi ise artık aynı apartmanda oturanlar bile birbirini tanımıyor bile. Ben köylerde çalışırken imama, öğretmene, gelen misafirlere konak dönerdi. Köy odasında misafirler ağırlanırdı. Konak dönen köy kaç tane kaldı acaba? Bir yerde iyi ya da kötü herhangi bir olay olduğunu her zaman ve en hızlı yanınızda olabilecek kişi komşunuzdan başkası değildir. İşte bu yüzden komşusu açken tok atanlardan olmamak gerekir.
İşin özüne indiğimizde ortaya çıkanlar şunlar; bencillikten vazgeçmeyi öğrenmeliyiz. Akşam uyurken vicdanımız rahat bir şekilde uyumalıyız. Merhameti elden bırakmamalıyız. Toplumumuzda yer edinmiş iyilik kuralları kaybedilmemeli ve gelecek nesillere mutlaka aktarılmalıdır. Vicdan, merhamet gibi kültür unsurları diri tutulmaya çalışılmazsa kaybolup gitmeye ne yazık ki mahkumdur. Bu konuda hepimize görev düşmektedir.

/////

BİR LİSE

Bir lisenin derneği durumdan vazife çıkararak yani içinde bulunulan şartları değerlendirerek sorumluluk yüklenmek istiyor ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ile ilgili bir açıklama yapıyor. Lise dernekleri siyaset yeri değildir. İleri yapılacak siyasi yatırımlar için de kullanılacak yerler ise hiç değildir.

Bu dernek üstüne vazife olmamasına rağmen başında bulunan kişinin siyasi kimliği ile ilişkili olarak, siyasi sorumluluk hissederek, duruma müdahale ediyor. Görüş belirtiyor. Üzülerek söylüyorum ki;  durum kamuoyunda hiç hoş karşılanmadı.

Nöbetçi müdahaleci olmadan önce iyi düşünmek iyi taşınmak gerekir. Terör örgütlerinin bu tip olayları fırsat bilip devlete, hükümete saldırdığı açıktır. Bunların bilinmesine rağmen duruma müdahale etmek için, yapılan bu davranış çok yanlıştır.

Benim merak ettiğim ise şu: Bu derneğin sosyal medya da paylaştığı bu bildirinin altında tüm yönetim kurulunun imzası var mı? Yoksa başkan bu bildiriyi sadece kendisi hazırlayıp mı paylaştı?

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
İTHAM ETMEK - 2 Nisan 2021
YORULDUM - 1 Nisan 2021
DEDİKODU - 31 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete