Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

NE VİRÜSMÜŞ BU KARDEŞİM “Psikolojimiz Bozuldu”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Yazıya bir fıkra ile başlayalım. Asker komutanının yanına giderek psikolojisinin bozulduğunu söyler. Komutan da askerden psikolojinin tanımını yapmasını ister. Haliyle asker cevap veremez.Komutan da tanımını bilmediğin şeyin bozulduğunu nereden bileceksin! der.
Biz ise en azından psikoloji okuduğumuz için zamanın da tanımı biliyoruz en azından. Şu sıralarda da evde oturmaktan, virüs haberlerini izlemekten psikolojimiz bozuldu veya bozulmak üzere. Tam bunları düşünürken bir internet sitesinde, bir partinin, eski bir milletvekili, yeğenin yoğun bakımdaki durumunu yayınlamış mı!. Görüntülerde ki, genç kızımız da virüsden vefat etmiş ve en son söyledikleri ise “anne seni çok özledim.” Bir anne nasıl dayanır? buna. Ben izlerken ağladım. Böyle şeyleri ne olur yayınlamayın lütfen. İşte bu video görüntüsü kırılma noktası oldu ve böyle bir yazı çıktı ortaya.
Birde herkesin birbirine göndreği bir fıkra var. Siz buzdolabı , çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ile konuşuyorsanız sorun yok. Sorun ne zaman başlıyormuş biliyormusunuz? Bu saydığım makineler sizinle konuşmaya
Başlayınca. Bir dakika yazıma ara veriyorum. Buzdolabım benden su istedi…

/////

KUMRU GELDİ
HOŞ GELDİ
“Kumru nasıl bir hayvan?”

Kumru özel bir hayvandır. Kumru; asla eş değiştirmez, içinde bulunduğu şartlara her zaman uyum gösterir, şikayet etmez ve hiçbir zaman başka bir kuşun yuvasına girmez.
NE YER?
Darı, buğday, mısır, yeşillik gibi yiyecekleri severler. Ancak, topluma uyum sağladıkları için ne bulursa yemeğe de alıştılar. Ben bizim camın önüne her gün aynı saatte gelen ve camı çalan kumruya ekmek kırığı, bulgur, pirinç evde ne varsa veriyorum. Hiç yemediği bir şey olmadı. Baştan tek kumru sonra yanında birini getirmeye başladı. Yaptığım araştırmaya göre yanında getirdiği kumru eşi imiş. Kumruların vücut yapıları oldukça sağlamdır. Açık havada sürekli yaşayabilirler ve soğuk havaya alışmaları halinde vücutları bağışıklık kazanarak yaşamlarını sürdürebilirler.
BİZİM KUMRU
Bizim kumru sanki saat kuruyor. Sabahleyin saat 09.00 dedin mi kumru muz camda. Tak, tak, tak… Birde camı çalıyor. Baştan ürkek davranıyordu şimdi ise kaçmıyor. İyice ahbap olduk. İsim bile bulduk ona. Birinin adı Boncuk diğerinin adı ise Çıtır.
Kumru kuşları, huzur ve sevgi kuşu olarak da bilinirler. Saldırgan yapıları yoktur. Evcilleştirilmeleri çok zaman alır hatta imkansıza yakındır. Yaban hayatı onların doğal yaşamıdır. Bazı hobiciler tarafından kafeslerde ve kümeslerde bakılmaktadır. Kumru kuşları yaklaşık 30 yaşına kadar yaşayabilir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ