Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

NE KESER DÖNDÜ NE DE SAP DÖNDÜ

Gülten İmren

Gülten İmren

Hani büyüklerimiz derler ya gün gelir “keser döner sap döner hesap döner” yani zamanı gelince yapılan hataların, çekilen cefaların hesabını sorarız. yapılanlar yapanın yanında kalmaz.
Şöyle biraz geriye gidip baktığımızda ne keser dönmüş ne sap dönmüş her şey aynı. Ülkenin içindeki sıkıntıları biliyoruz, korona evet var, işsizlik evet var, sağlıkta sıkıntılar evet var, Eğitimde var.
Peki düzelir mi bu sıkıntılar kalkar mı bilemem? Eskiden enflasyon bu kadar yüksek değildi. Ancak serbest piyasa ekonomisi diye bir şey icat ettiler durduk yerde, kazık yemeye başladık ve sıkıntılar süregeldi. Bugün sıkıntılar var dün nasıldı, dünde aynıydı.
Bugün sistem bozukluğu ve kayırmacılık var, dün yok muydu vardı. Bugünkü kayırmacılıkla ilgili bazı konuları ele almak istersek Güreşçilerin banka yönetim kurulu üyesi olması, devlet ihalesi alman için hatırı sayılır tanıdıklarının olması falan. Bunlar bugünün kayırmaları.
Size eskiden çok eskiden yapılan kayırmaların olduğunu ve bunlardan birini noktası virgülüne kadar aktarmak isterim. Bundan 30 yıl önce yapılan bir kayırmacılığı yani bana göre çok büyük bir yanlışı anlatmak isterim.
Yer Balıkesir’in en küçük ilçesi Balya. 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yılın Öğretmenine ödül verilme töreni. Törende ödül alacak olan yılın öğretmeni seçilen Yenikavak İlköğretim Okulu Müdürü A.S. yılın öğretmenini seçen dönemin Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü A.S. törende yapılan konuşmaların ardından plaketini alıyor ve yılın öğretmeni seçiliyor. Tebrikler herkese.
Kısmet olmaz yılın öğretmeni olmak değil mi? Koskoca yılın öğretmeni üstelik. Köyün okul müdürü orada neler yapmış hangi başarıları var bunları öğrenmek için Yenikavak köyüne gidip bir araştırma yapalım ve yılın öğretmenini daha yakından tanımak istedik.
İlkokul çok büyük bir avlu içinde. Avlunun bir köşesinde köyün ortaokulu eğitim yapıyor, bir köşede ise kuran kursu var. Okula yılın öğretmeniyle sohbeti derinleştirdiğimizde köyden okuldan aileden bahsederken sıra çocuklara geldi. 5 çocuğu olduğunu, bunların ikisinin erkek, üçünün ise kız çocuğu olduğunu söyledi.
Yılın öğretmeni iki erkek çocuğunun halen yüksek eğitim yaptığını, üç kızının ise köyde ortaokul olmasına rağmen kızları ortaokula göndermek yerine kuran kursuna gönderdiğini gözümüzle gördük.
Bir okul müdürü kız çocuklarını okutmayacak, hem de büyük imkan olmasına rağmen evlat ayrımı yapacak. Asıl okuması gerekeni okutmayacak ve üstüne üslük yılın öğretmeni seçilecek. Ben bunun adına kayırmacılık diyorum… Siz ne derseniz deyin… Yani ne keser dönüyor ne sap dönüyor ne de hesap… Aynı tas aynı hamam.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SORALIM ÖĞRENELİM - 16 Mart 2021
SİZİ UZAKTAN SEVMEK - 25 Şubat 2021
O ZAMAN SEN - 11 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete