Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MİLLİ EĞİTİM DE YER DEĞİŞTİRME

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı iş takviminde ilçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcılarına ve milli eğitim şube müdürlerine rotasyon getirdi. Bu yer değiştirmeler 01 ile 30 Haziran arasında gerçekleştirilecek. 2020 yılında da bu konu gündeme gelmiş ve daha sonra da 1 yıl ertelenmişti. Bu defa rotasyon işine kesin gözü ile bakılıyor.

ROTASYON GERÇEKLEŞİR Mİ?

Her ne kadar MEB, böyle bir şey yayınlasa da şu anda geçerliliği yok. Bu söylentiler hiç bitmez ve yer değiştirmelerde gerçekleştirilmez. Sadece bir kez yıllar önce zorunlu olarak böyle bir şey yapılmış ve  giden gittiği ile kalmıştı.

Rotasyona gerek var mı? Diye sorarsanız var. Çünkü artık yönetici, bulunduğu yeri kanıksıyor ve her şey normal gelmeye başlıyor. Bu yüzden tüm idarecilerin yerlerinin 5 yılda bir değiştirilmesi akla ve mantığa uygun geliyor.

//////

TURGUT ÖZAL ve JAPONLAR

Turgut Özal’ın Başbakan ve Vehbi Dinçerler’in Milli Eğitim Bakanı olduğu zamanda, Türkiye’ye, Japonya’dan bir eğitim heyeti gelir. Yurdumuzun bâzı bölgelerinde gerekli incelemelerini yapar. Heyetin hakkımızdaki tespiti ilginçtir:
“Sizin çocuklarınızda millî şuur yok!”
Bizim heyet şaşırıp sorarlar:
– Peki, sizin gençliğinizde millî şuur var mıdır?
– Biz gençlerimize ilkokula başlamadan, şok testler uygulanır. Meselâ; uçak gibi hızlı giden trenlerimize bindirir, bir tur yaptırırız. Çok katlı yollardan da geçen tren, onları şöyle bir sarsar. Mini mini çocuklarımız teknolojinin bu baş döndürücü neticesini görerek bir şok olurlar. Bu şoktan sonra Hiroşima’ya götü-rürüz. Bölgeyi aynen koruyoruz. Bombalanmış bu bölge hakkında bilgilendiririz. Değil hayvan, bitkinin bile yeşermediğini gösteririz. Ve onlara deriz ki:
“Eğer sizler çalışmaz, sizden öncekileri geçmezseniz vatanınız, işte böyle düşmanlar tarafından bombalanır. Hiçbir canlı yaşayamayacak biçimde size bırakıp giderler.”
Çocuklarımız bununla ikinci bir şok daha yaşarlar.
– Peki, Türkiye için tespitiniz var mı? Varsa nedir?
– Elbette var. Bizimkinden çok daha önemli. Bir tanesi Çanakkale Savaşlarının olduğu bölge. Bu bölge gençlerinizin şok olması için yeter de artar bile. Bir metre kareye 6.000 merminin düştüğü savaşta, Türkler her şeye rağmen galip geliyor, olamayacağı olur hâle getiriyorlar. En son teknolojiye ve donanıma meydan okuyarak, inancın galip geldiğinin ispatını yapıyorlar.
Not: 300 m2’lik bir tepe için 2 gece savaşıldı… Orada m2’ye 50 ölü düşüyordu… Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden gelen 130 son sınıf öğrencisi gönüllünün hepsi o tepede şehit oldu… O sene tıbbiye mezun veremedi…

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete