Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MESUT ÖZİL VATANINDA

Aslan Torun

Aslan Torun

Ve Mesut Özil Türkiye de vatanında. Nihayet bir rüya gerçekleşmiş oldu. Mesut Özil Almanya’da doğmuş Zonguldak-Devrekli bir ailenin evladı. Alman disipliniyle büyümüş ama kalbi hep Türkiye için attığı için en büyük suçu da bu olan Mesut Özil ülkesine döndü. Futbolunu Almanya da geliştiren 9 yıl Alman milli takımında oynayan Sonra da Türk ve Müslüman olduğu için dışlanan bu değerli Türk evladı Almanya da yeni yeni yıldızı parlarken Önce Galatasaray’a teklif edilir ‘Cılız’ diye almazlar sonra Beşiktaş’a götürürler onlarda ‘Bunda futbolcu tipi yok diyerek’ almazlar sonra nasıl olsa Fenerde beğenmez diyerek hiç teklif etmezler. Sonra da Mesut Almanya’ya döner ve Schalke 04 imza atar. İdmanlara FB formasıyla geldiği için uyarı alır. Sonra da 2007-08 ara transfer dönemimde Werder Bremen’e geçer. Sol ayağı, akıllı pasları ve zekasıyla Alman Milli Takımı’na seçilir. 2010 dünya kupasında iyice yıldızı parlayınca büyük kulüpler peşine düşer ve 15 milyon avro karşılığında Real Madrid’e transfer olur. İmzayı attıktan sonra “Real Madrid’de forma giyecek ilk Türk olduğum için çok mutluyum takımda çok iyi oyuncular var elimden geleni yapacağım, Kaka gibi bir oyuncuyla oynamış olmaktan Morinho ile çalışacak olmaktan çok mutluyum” açıklamasını yapar. Real Madrid’de oynayan ilk Türk asıllı futbolcu olur.
Daha sonra 42 milyon sterlin karşılığı İngiltere’nin Arsenal takımına transfer olur. Ancak yerli ve milli olmanın bir bedeli vardır. Mesut nereye giderse gitsin Türklüğünü ve Müslümanlığını hiç gizlemeyen gerçek bir vatanseverdir.
Mesut bir yandan futbolunu oynarken bir yandan da ülkesine ve özelliklede dünyada zülüm çeken ezilen horlanan Türk ve Müslümanların çektiği haksızlık ve soykırımına kayıtsız kalamaz. Özellikle Çin de yaşayan Uygur Türklerine yapılan soykırım ve haksızlığa sosyal medyadan itiraz eder. Çin ile ticari bağları olan Arsenal Mesut Özil’i kadro dışı bırakır.
Mesut 2018 yılında Erdoğan ile çektirdiği bir resim sonrası iyice dışlanmaya ve eleştiri almaya başlar. Medyanın ve basının hedefi haline gelir. Ve Alman Milli Takım kadrosundan çıkarılır. Buna gerekçe olarak 2018 yılındaki dünya kupasındaki performansı gösterilir ama gerçek başkadır ve tamamen oynadığı futbolla ilgili değildir. Gazeteler ve medya Türk kökenine ve yetiştirilme tarzına eleştirinin dozunu artırmaktan geri durmazlar.
Mesut Alman milli takımından çıkarıldıktan sonra zaten Alman milli takımında oynamamaya karar verdiğini söylüyor ve milli takıma veda ederken şu önemli tespitte bulunuyordu.’Kazandığımızda Alman kaybettiğimizde göçmen oluyorum. Arkadaşlarım Podolski ve Klose hiçbir zaman Polonyalı-Alman olarak görülmedi. Ben neden Türk-Alman olarak görüldüm. Türk olduğum için mi, Müslüman olduğum için mi? Son yaşanan olaylar sebebiyle ırkçılık ve saygısızlık hissettiğim için bundan böyle ulusal seviyede Almanya için oynamayacağım. Arkama yaslanıp hiçbir şey yapmamam beklenemezdi. Irkçılık asla kabul edilemez.’
Anavatanını hele hele Türk ve Müslümanlığını unutmamak Nazi Almanyasın da ve kadim düşmanımız İngiltere de bir suçtu. Demokrasiden insanlıktan medeniyetten dem vuran Avrupa ülkelerinin ne yazık ki bize bakışı hep böyle ve sporu bile siyaseti karıştırmaktan geri durmuyorlar. Biz ne yaparsak yapalım ağzımızla kuş tutsak bile bu Avrupa bizi Türk ve Müslüman olduğumuz için hiçbir zaman kabullenmedi ve kabullenmeyecektir.
Mesut Özil bu dik duruşuyla yıllar önce başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine işçi olarak giden işçilerimize ve onların 2.kuşak nesillerine örnek olmuştur. Oralarda uzun süre kalan ve oralarda doğup büyüyen zamanla Türklüğü ve Müslümanlığını kaybetmeye başlayıp ana vatanı Türkiye ye dönmek istemeyen birçok kişiye de yol göstermesi bakımından çok önemlidir.
Ana vatanına hoş geldin Mesut. Bir Fenerbahçeli olarak sana hoş geldin diyor Fenerbahçe de ve ana vatanında sana başarılar diliyorum. Yolun açık olsun. Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TABİAT VE KIŞ - 27 Şubat 2021
HAYATTAN NE ÖĞRENDİM? - 13 Şubat 2021
YİNE ERMENİ MESELESİ - 1 Şubat 2021
MESUT ÖZİL VATANINDA - 30 Ocak 2021
YENİ YILA GİRERKEN - 5 Ocak 2021
ZAMAN VE DEĞERİ - 1 Ocak 2021
DAHA - 19 Aralık 2020
YİNE PANDEMİ - 12 Aralık 2020
İNSAN HAKLARI GÜNÜ - 10 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete