Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

MEMNUN OLAN KİM?

Zeki Doğan

Zeki Doğan

  1. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi için İstanbul‘a gelen zamanın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmişti. Başkan Yardımcısı Biden, Beylerbeyi Sarayı’nda gerçekleşen çalışma yemeğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra, “Bütün dünya gibi biz de kollektif olarak büyük sorunlarla karşı karşıya olsak da, kesin olan bir şey var. O da derin dostluğumuzun ve sağlam ittifakımızın gücünden bir şey kaybetmemiş olduğudur” demişti.
  2. Enerji ve Ekonomi Zirvesi özel kapanış oturumuna mevkidaşı Davutoğlu ile birlikte konuşmacı olarak katılan Biden, kentten ayrılmadan önce eşi Dr. Jill Biden ile birlikte Süleymaniye Camii‘ni gezmişti.

***

Bir süre önce İyi Parti‘den istifa eden Balıkesir Bağımsız Milletvekili İsmail Ok, bir TV Kanalının programına katılarak İyi Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen hakkında daha önce ortaya attığı iddialarına devam etti. Seymen‘in Joe Biden ile kapalı kapılar ardında görüştüğünü ve Soros‘çu olduğunu yineleyen Ok, “Dünya’nın birçok yerinde bırakın Milletvekilleri, Bakanları, Başbakanları Amerikan Başkanıyla toka yapamazken, sözde Denge Denetleme Ağı denilen Sivil Toplum Örgütünün 7–8 kişilik yöneticisi Joe Biden ile kapalı kapılar ardında 1,5 saatten fazla toplantı yapıyor. Biz Sayın Akşener’e böyle bir kişiyi nasıl olur da partinin en kilit noktasına getirirsiniz diye tepki gösterdiğimizde bu kişinin alınmasını beklerken, tam tersine bu kişiyi partinin daha en kilit noktalarına getirmiştir”dedi.

İsmail Ok yerden göğe kadar haklı. Bundan taaa 6 yıl önce Grand Tarabya Oteli’nde düzenlenen 6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi için İstanbul‘a gelen zamanın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden,  Denge Denetleme Ağı Temsilcileri ile de bir araya gelmişti. Grand Tarabya Oteli‘nde gerçekleşen basına kapalı görüşme yaklaşık 1.5 saat sürmüştü. Görüşmeye, Kadınlar Birliği’nden Sevda Sabuncuoğlu, İnternet Medya ve Bilişim Federasyonundan Süleyman Basri, Marmara Grubu Vakfı’ndan Müjgan Suver, Kadın Girişimciler Kurulundan Selda Tandoğan Demirel, Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi Başkanı Mehmet Kaya, Başkent Kadın Plâtformu Derneği’nden Berrin Sönmez, İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Fuat Keyman, Kaos Gay ve Lezbiyen Derneğinden Murat Köylü ve Türkiye Sakatlar Derneği’nden Turan Hançerli katılmıştı. Görüşmenin akabinde Denge Denetleme Ağı Temsilcileri basın açıklaması yapmıştı. Açıklamayı yapan zamanın Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Seymen davetin Biden‘dan geldiğini ifade ederek, “Biden’e bugüne kadar ne söylediysek, ne söyleyeceksek aynısını söyledik. Güçlü bir denetleme sistemi sayesinde hukukun üstünlüğüne dayanan çoğulcu bir Türkiye’de bir arada yaşamak istiyoruz. Hedef ve ideallerimizi paylaştık. Değişiklik önerilerimizi anlattık” diye konuşmuştu.

Yani bu toplantı gizli kapaklı ya da kapalı kapılar ardında değil, sadece basına kapalı gerçekleşmişti. Üstelik Joe Biden kırmızı bültenle aranan sakıncalı birisi değildi. Zamanın ABD Başkanı Barack Obama‘nın yardımcısıydı. 6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi için geldiği İstanbul’da sadece Denge Denetleme Ağı Temsilcileriyle değil, birçok üst düzey toplantı ve görüşmeler gerçekleştirmişti. Denge Denetleme Ağı temsilcileri Biden ile yaptıkları görüşme ile ilgili tüm detayları sıcağı sıcağına basın önünde açıklamıştı. Görüşme 2014’ün Kasım ayında gerçekleşmişti. Sayın İsmail Ok bu görüşme gerçekleşmeden önce yapılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybetmiş, 30.03.2014 tarihinde koltuğunu Edip Uğur‘a devretmişti.

Haziran 2015’de yapılan Genel Seçimlerde MHP‘den 25. dönem Balıkesir Milletvekili seçilen İsmail Ok,  Mart 2017’de Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ve parti üyesi Sinan Oğan‘la birlikte MHP‘den ihraç edildi.  Daha sonra İyi Parti kurucu üyesi olarak siyasî yaşamına devam etti. Fakat İyi Parti macerası da uzun sürmedi. Hasan Seymen‘den Ekrem İmamoğlu‘na kadar birçok kişiyi suçladığı basın açıklamasıyla 17 Şubat 2020’de İyi Parti’den istifa etti.

***

Doğrusunu söylemek gerekirse Sayın İsmail Ok‘un Hasan Seymen takıntısını anlayabilmiş değilim. Ayrıca Sayın Seymen‘in altı yıl önce Biden ile yapılan bir görüşmesini altı yıl sonra Biden‘ın söylediği bir sözle ilişkilendirmek ne derece doğru? Üstelik Sayın Seymen‘in İYİ Partiyle hiç bir ilişkisi kalmamışken.

CHP‘nin azımsanmayacak destekleriyle Belediye Başkanı ve Milletvekili olup, İYİ Parti’den istifa ederken CHP‘yi HDP ile ittifak yapmakla itham etmek şayet doğru temellere oturuyorsa, Balıkesir CHP seçmeninden aldığı oylar acaba Sayın Ok’un içine siniyor mu? Sinmiyorsa sadece İYİ Parti’den değil, Milletvekilliğinden de istifa etmesi gerekmez miydi? DSP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Tamer Kanber, “Millet İttifakı HDP/PKK’lılarla işbirliği yapıyor” dediğinde ağzına geleni söyleyip itiraz eden Sayın Ok değil miydi?  Şimdi ne değişti de Sayın Kanber ile aynı dili konuşuyor? Şu an Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yücel Yılmaz ve Edip Uğur‘a seçim öncesinde söylediği nahoş ifadeler de hala unutulmadı.

Geçmişte İsmail Koca, Aziz Han ve Engin Arıcan‘ın yaptıkları bir TV programına “Ben FETÖ’nün Türkiye Belediye Başkanları Baş İmamıyım” mesajını Sayın İsmail Ok atmamış mıydı? Bu ironi kokan mesajı şimdi birileri kaşıyıp gündeme taşırsa acaba hoşuna gider mi?  Ha bir de bu programda Sayın Ok’un aranan ve halen kaçak durumdaki biriyle olan diyalogu mu sorgulanmıştı? Yoksa ben mi yanılıyorum?

Sayın Ok’un makamında rahmetli Rahmi Göçer‘e kapı çarpmamış mıydı? O malûm olaydan tutun da, partilileriyle olan istenilmeyen diyalogları ve Belediye Başkanlığı dönemini şimdilik kaydıyla bir kenara koyalım ve günümüze dönelim. CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı daha 2020 Nisan ayında ne demişti?  “Seçim zamanı CHP’lilerle birlikte kapı kapı dolaşan İsmail Ok ucuz siyaset derdine düştü. Kendisine oy veren CHP’li seçmenleri pişman etmeyi başardı.”

***

CHP’liler pişman. MHP Pişman. İyi Parti Pişman.

Peki memnun olan kim?

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YAŞA(YAMA)MAK! - 31 Aralık 2020
SOKAK İSİMLERİ - 29 Aralık 2020
“VAR” MI, “YOK” MU? - 28 Aralık 2020
SANSÜR - 24 Aralık 2020
OMURGA - 21 Aralık 2020
EKMEKNAME - 18 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete