Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde Cumhur İttifakı Ayvalık Belediye Başkan Adayı Ali Gür’ün, “Rezerv yapı alanı” düzenlemesi ile ilgili yaptığı açıklamalara, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı’dan sert bir yanıt geldi.

Hüseyin Şalmanlı’nın, CHP Ayvalık İlçe Başkanlık binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Ayvalık Belediye Başkanı ve CHP Ayvalık Belediye Başkan Adayı Mesut Ergin’in yanı sıra kalabalık partili bir gurup hazır bulundu.

“BU YASA İLE HAK ARAMANIN YOLLARI DARALTILMIŞ VE KISITLANMIŞTIR”

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 9. Kasım. 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdiğini hatırlatan CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı yaptığı açıklamada, “ AKP iktidarının Kasım 2023'çıkardıkları yasanın 6. maddesi ile yeniden tanımlanan ‘rezerv yapı alanı’ düzenlemesi ile Anayasa ile teminat altına alınan mülkiyet hakkını afet riski ve kentsel dönüşüm bahanesiyle gasp edecekler. Bu yasa ile hak aramanın yolları daraltılmış ve kısıtlanmıştır. Kentsel Dönüşüm için çıkartılan 6306 sayılı kanun 2012’de çıktığında insanların hak arama hakkı vardı. Yürütmeyi durdurma talepli olarak itiraz edilebiliyordu. Şimdi bu da olmayacak. Yakın bir zamanda, daha üst mahkemelerde hak arama hakkımız da kalmayacak, görünen bu” dedi.

“YEREL YÖNETİMLERİN YETKİLERİ TAMAMEN ORTADAN KALDIRILIRKEN KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞKANLIĞINA SINIRSIZ ÖZEL YETKİLER VERİLMEKTEDİR”

Şalmanlı yaptığı açıklamada, “Kent merkezlerinde bulunan değerli arsa ve arazilerin rezerv yapı alanı olarak ilan edilmesi sonucu alt ve orta gelir sahibi mülkiyet sahibi halkın, kent yoksulları, emekçilerin yerlerinden edileceği ve sürülmelerine yol açacağından ve onlar için inşa edildiği öne sürülen projelerin bir avuç yandaş zengin ve yabancılarca doldurulacağından deprem karşısında sınıfsal bir ayrımcılık yaratılacak, atadan dededen kalan mallarının üstüne çökülebilecektir. Bu yasada afet yok. Bu yasada sadece inşaat yapımı ve bu surette üretilecek rantın bölüşülmesi planı var. Yoksullaştırılan Türk Halkının mülkiyet hakkını gasp planı var. Bu yasanın temelinde sosyal yapı, aidiyet, yere bağlılık ve duygu gibi etmenleri ele almadan insanları oradan oraya sürmek var. Ayrıca yerel yönetimlerin yetkileri tamamen ortadan kaldırılırken Kentsel Dönüşüm Başkanlığına sınırsız özel yetkiler verilmektedir” ifadelerini kullandı.

“AYVALIK’IN AKP ADAYININ SEÇİM VAADİ TAM DA BU…”

CHP İlçe Başkanlı açıklamasında, “Takas sistemi adı altında Ayvalık’ın Armutçuk, 150 Evler, Sarımsaklı Altınova bölgelerinde ‘Riskli Alan’ ilan edilecek bölgelerde oturan Ayvalıklının tapuları elinden alınacak, Yeni Hastahane civarında Kesin Korunacak Hassas Alan yani 1. Derece Doğal Sit Niteliğindeki dağ başına burada oturan insanlar zorunlu göçe tabi tutulacaklar. Ayvalık’ın en değerli yerlerinde evleri olan Ayvalıklı dağ başına sürülüp, onların bu değerli mülkleri yeni türeyen AKP yandaşlarına, araplara, dolar getiren yabancılara peşkeş çekilecek. İşte Ayvalık’ın AKP adayının Seçim vaadi tam da bu” dedi.

“AYVALIK MERKEZİNDE YAŞAYAN HALKIMIZ, EVLERİNİN BULUNDUĞU BÖLGELER ‘RİSKLİ ALAN’ YENİ HASTANE BÖLGESİ REZERV ALAN İLAN EDİLEREK KONUTLARI GASP EDİLECEK, KENT MERKEZİNİN DIŞINA SÜRÜLECEK”

Şalmanlı, “AKP Ayvalık Adayının Ayvalık halkına vaat ettiği bu düzen, yandaşa rant yaratma düzenidir. Ayvalık merkezinde yaşayan halkımız, evlerinin bulunduğu bölgeler ‘Riskli alan’ Yeni Hastane bölgesi Rezerv alan ilan edilerek konutları gasp edilecek, kent merkezinin dışına sürülecek. Ayvalık'a Ayvalıklıya AKP adayının reva gördüğü işte bu. Ayvalık Halkı, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı olarak bu talana izin vermeyeceğiz. Ayvalık Halkının bu oyunu bozacağına, Ayvalık’a ve haklarına sahip çıkacağına inancımız tamdır” diye konuştu. (Osman Kızıl)