Geçtiğimiz günlerde Bandırma’da bulunan gübre fabrikasının denizi kirlettiği gerekçesiyle kapatılmasının ardından açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, fabrikanın ekim zamanı kapatılmasıyla çiftçilerin gübre ihtiyacını karşılayamayacağını dile getirerek fabrikanın kapatılmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Bandırma Bagfaş Gübre Fabrikasının kapatılmasıyla çiftçinin gübre ihtiyacını karşılayamaması sonucunda 7-8 liraya yediğimiz domatesi 15-20 liraya yemeye hazır olmamızı dile getiren Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, düzenlediği basın toplantısında Türkiye gübre tüketim ortalamasında dünya standartlarının altında kaldığını ve fabrikaların kapatılmasıyla birlikte bu oranların daha da düşeceğine dikkat çekti. Gübresiz ekimin başlamasıyla beraber başta üreticinin kaybedeceğini, sonrasında ise verim düşüklüğü sebebiyle tüketici ve ülkenin kaybedeceğini söyleyen Başkan Sözat: “Türkiye’de yanlışlar devam ediyor. Basında çıktı okudum. Doğruysa fevkalade yanlış buluyorum. Bandırma Bagfaş Gübre fabrikası kapatılmış. Çok yanlış. Tam ekim zamanı gübre kullanım zamanında fabrika kapatıyorsunuz. Ne oldu şimdi? Gübresiz ekim başladı. Kim kaybedecek? Başta üretici sonra verim düşüklüğünden toplumun ihtiyacı karşılanamadığından tüketici ve ülke kaybedecek. Sonrası ithalat zamansız – hesapsız hareketler bunlar, fabrikaların bir kısmı satıldı, bir kısmı ise üretim yapmıyor. Bir kısmını da bahanelerle kapatıyoruz. Bu yanlışlar topyekun tarımı olumsuz etkiliyor. Şu anda toprak altı gübresi dediğimiz Kompoze gübre yok. Dünya gübre tüketim ortalaması dekara 10 kg, Avrupa’da gübre tüketim ortalaması ise dekara 23 kg iken Türkiye’de 5-8 kg idi. Şimdi daha da düşecek. Bunlara bir çare aranmalı üretim arttırılmalıdır.  Her şeyin zamanı var. Ekim zamanı fabrika kapatılır mı? Bu fabrikaya cezalar yazıldı, para alınınca neredeydiniz? Neden yaptırım yapılmadı, bu zamana kadar izin verilmedi? Her taraf temizlendi de bir fabrika mı kaldı. Sezonu geçirseydik bari. Biz ihtiyacımız olan gübreyi bulamıyoruz. Bu zamanda fabrikanın kapatılmasına karşıyım. Bugün 7-8 liraya yediğimiz domatesi 15-20 liraya yemeye hazır mıyız? Biz gübre atmadan verimli bir hasat yapamayız ki. Üretim olmadan fiyatlar düşmez” dedi.

TARIM KUMAR OYUNUNA DÖNDÜ!

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, yaptığı basın toplantısında kredi kanallarının dolu olması sebebiyle para bulmak için tefeciye giden çiftçilerin sonlarının geldiğini dile getirerek tarımın kumar oyununa döndüğünü vurguladı. Başkan Sami Sözat: “Tarımda belirsizlikler ve sıkıntılar giderek artmaya devam ediyor. Bu zorluklar üreticiye pandemiyi unutturdu. Bıçak kemiğe dayanalı çok oldu. Bıçak kalbimize saplanmaya başladı. İflaslar ve ödeme zorlukları bir yandan intiharlar öbür yandan tarımdan kaçışları hızlandırdı. Yeni ekim dönemi başladı. Tarlaların sürülmesi gerekiyor ama çiftçi süremiyor, mazot alamıyor çünkü çok pahalı. Kredi kanalları da dolu, çiftçi tefeden para bulmaya başlıyor. Bu da onun sonu oluyor. Tohum çok pahalı. Şimdi de yeni bir sorun başladı. Fabrikalar gübre satmıyor. Satış yok. Yeni ekim döneminde ekimleri gübresiz yapmaya başladı. Gübre verimi yüzde 50’ye kadar arttıran bir üretim girdisidir. Çiftçi bunun bilincinde. Tarım kumar oyununa döndü. Hiçbir şey üreticinin inisiyatifin de değil. İklime yenildik. Girdi fiyatlarına yenildik. Ürün fiyatlarına yenildik. Bu olumsuzluklara rağmen üretim yapan bir çiftçiyi dünyanın hiçbir ülkesinde bulamazsınız. Şimdi de fabrika kapatmakla tarımsal üretimin köküne kibrit suyu dökülüyor. Sonuç olarak gübre fabrikası kapatmak tarımsal üretime indirilen bir darbedir” diye konuştu.

(Haber: Umut Sayan)