Balıkesir HAYKOOP kooperatiflerinin sütünü pazarladığı firmaların temsilcilerine iftar verdi. İftar sonrasında süt sektörü üzerine durum değerlendirmesi yapıldı.

Balıkesir Haykoop Başkanı Faruk Özen iftar sonrası açıklama yaparak şunları söyledi; " Haykoop olarak kooperatiflerimizin sütünü pazarladığımız firma yetkilileri ile Ramazan münasebeti ile iftarda bir araya geldik. Geçen yıl Ramazan Bayramında sütler 2 gün alınmamıştı. Bu yıl böyle bir durum olacağını öngörmüyoruz. Bu konuda firmaların görüşü de bu yönde. Bahar ayında sütün en bol olduğu dönemdeyiz ve süte olan talepte sıkıntı yaşanmıyor çünkü süt üretiminde hissedilir düşüş olduğu gerçek. Bu nedenle Bayram sonrası süt fiyatında iyileştirme yapılması için çalışmalara başlayacağız.

 

CUMHURBAŞKANININ AÇIKLADIĞI İNDİRİM SIFIRLANDI

Yem başta olmak üzere artan üretim ve geçim maliyetleri sütün fiyatının bu seviyede kalmasına imkan vermiyor. Cumhurbaşkanımızın 16 Şubatta açıkladığı Tarım Kredi Yem fiyatlarında ki % 12 indirim dün itibarıyla sıfırlanmıştır. 1 TL'lik devlet desteğinin de Mayıs ayında biteceğine dikkat çekerek bir litre süt ile 1,5 kg yem alınabilecek bir fiyatın ortaya çıkması için çalışacağız. Tabi Yorsan firmasının yeni sahibi olan Matlı'nın da Haziran ayında süt alımı planlaması Balıkesir ve çevre iller için pazar konusunda ilave şanstır. Bölgemizde rekabet açısından olumlu etki edecektir. Üretici ve sanayici olarak tüketim ayağını da düşünerek sektörümüzün büyümesi ve çiftçimizin kazanması için gerekli sorumlulukları üstlenmeye devam edeceğiz."