Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen " TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı"nda öğrenciler, başarılı çalışmalarının ardından hazırladıkları projeleri sergileme fırsatı buldu.

Geleceğin mucitlerinin yetiştiği Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’nin pandemi şartları sebebiyle ertelediği TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı dün Balıkesir Kent Konseyi Sergi Salonunda açıldı.

Açılışa Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, fuara destek sağlayan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan,Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Muhittin Diker, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Gençlik ve Spor Müdürü Lokman Arıcıoğlu, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Turgut Kıvanç, davetliler ile öğrenci ve öğretmen katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Müdür Turgut Kıvanç; “Öğrencilerimiz çok büyük emekler verdiler, yaptıkları projeleri bugün burada tanıtıyorlar. Bu projede bizlere desteklerinden ötürü Büyükşehir Belediyesi’ne, Karesi Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

 

TÜRKİYE TEKNOLOJİ KONUMUNDA ÇOK İLERLEDİ

Daha sonra konuşan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Türkiye’nin teknoloji konumunda çok fazla ilerlediğini vurgulayarak bunun bilim ve sanat merkezindeki öğrenciler sayesinde olduğunu söyledi. Müdür Yıldız: “Bu güzel fuarda bizleri sizlerle buluşturan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’nin değerli yöneticilerine ve buraya katılım sağlayan herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Açılıştan önce kendi aramızda Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’nin Balıkesir’deki kuruluş sürecini konuştuk. Türkiye’nin her yerinde bilim ve sanat merkezleri kurulurken insanlar ‘başımıza icat çıkarmayın’, ‘ne gerek vardı bunlara’ şeklinde konuşuyorlardı. Ben de şuan bununla ilgili sizlere ne olur başımıza icat çıkartın diyorum. Bunlara çok ihtiyacımız var. Yıllarca bize su akar Türk bakar dediler. Ama şuanda geldiğimiz noktada teknoloji anlamında çok ileri bir noktaya geldik. Kendi silahımızı, tankımızı, uçağımızı, İHA ve SİHA’larımızı üreten bir ülke konumuna geldik. Bunda da bu yetişen genç beyinlerimizin çok önemi var. Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki öğrencilerimizin gelecekte Türkiye’nin yeniden şekillenmesinde çok büyük rol oynayacaklarına canı gönülden inanıyorum. Sizleri yetiştiren, emeği geçen bütün öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

KARESİ İHA ÜSSÜ OLACAK

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışına katılan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Karesi ilçesinin İHA merkezi olacağını söyledi. Başkan Orkan, Karesi ilçesinde İnsansız Hava Araçları’na (İHA) yönelik yapacağı çalışmalar ile İHA’ların sadece eğitimlerini değil üretimlerini de yapacaklarını aktardı.

Başkan Orkan: “Az önce Yakup Yıldız Müdürümün dediği gibi bu konulara vakit ayıramayacaksak neye vakit ayıracağız? Bunlar sadece bizim değil Türkiye’nin sorunu. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla inşallah ülkemizi en güzel, en iyi şekle getirmeye çalışıyoruz. Tabi bu yeterli gelmemesi lazım. Bunun devamını sürekli olarak getirmemiz lazım. Biz Karesi Belediyesi olarak neler yapabiliriz, nasıl yapabiliriz diye düşündük ve şuanda üretim ve eğitim merkeziyle ilgili çalışmalarımıza başladık. Bunula ilgili projelerimizi tamamladık. İnşallah da yakın zamanda ihalesine çıkıyoruz. Bu ihale sonucunda da yapacağımız yerde İHA’nın sadece eğitimi değil üretimini de yapacağız. Bunları da gençlerimiz ile yapacağız. Bizim için gençlerimiz önemli. Gençlerimiz üretim yaparken bu imkanlar bizlere sağlanır mı gibi soruları kendilerine hiç sormasınlar. O genç ve çalışkan dimağlarınızı sadece üretmeye yapın. Şuanda ülkemizde görebildiğim en büyük sıkıntılardan biri maalesef üretimde az kalıyoruz, yetersiz kalıyoruz. İnşallah zeki, genç ve başarılı arkadaşlarımızla üretimdeki eksikliğimizi gidereceğiz. Milli Eğitim Müdürümün söylediği ‘su akar Türk bakar’ lafını ‘su akar İHA’yı bizim gençler yapar’ diyorum” diye konuştu.

Son olarak Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaşen iyi eğitim yatırımının bu tarz bilimsel projeler olduğunu söyledi. KaymakamArslanbaş yeteneğine göre eğitilmemiş öğrencilerin hayallerine kanat çırpamayacaklarını ifade ederek teknolojinin eğitimdeki önemine vurgu yaptı.

Protokol konuşmalarının ardından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılış kurdelesi kesilerek fuara katılan öğrencilerin projeleri incelendi.HABER: CENGİZ GÜNEŞ