87’li yıllarda İzmir – İstanbul yolunun açığa alınması ile birlikte makûs kaderine terk edilen, unutulmaya yüz tutmuş Sındırgı ilçesi Ekrem Yavaş başkanlığında AK Belediyecilik ile adeta küllerinden geri doğdu.

2004 yılında ortaya konulan stratejik planlama, turizm, tarım, ulaşım alanındaki devlet, büyükşehir ve Sındırgı belediyesi yatırımları, tanıtım çalışmaları ile Sındırgı artık ismi bilinmeyen değil Doğal Şehir felsefesi ile örnek alınan bir hale geldi. Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş’ın 2004 yılında ortaya koyduğu akıl ve stratejik planlar doğrultusundaki hizmetler ilçenin gelişmesini, istihdamın da artmasına sebep oldu. 2004 ten bu yana istihdam 20 kat arttı.

2006 yılında Sındırgı’nın turizm bölgesi ilan edilmesi ile birlikte her geçen yıl artan tesisler de istihdama katkı sağladı. 12 ay turizmin gerçekleştiği Sındırgı’da yatak kapasitesi 1500’lere ulaştığı gibi tesislerde çalışanlarla birlikte tarıma, esnafa destek olarak istihdama katkı sağlıyor.

Tarımsal sulama imkânlarının arttırılması çiftçilere can suyu olurken bazı kırsal mahallerde göç tersine döndü. Büyükşehir belediyesi işbirliği ile tarım ve hayvancılık alanındaki günden güne artan destekler bu alanda istihdamı arttırdığı gibi bu iş ile uğraşmak isteyen aileler geri yerleşiyor.

Büyükşehir yasası ile hizmet ağının genişlemesi de istihdama katkı sağlayan diğer etkilerden birisi. Büyükşehir, Sındırgı Belediyesi ve alt iştirakleri ile birlikte 500’den fazla kişiye istihdam sağlanıyor. Belediyelerin sosyal tesis sayılarındaki artış da istihdam olarak dönüyor. BALKURU Jeotermal Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi, Doğal boya tekstil ve inovasyon merkezi bünyesinde çalışan kadın istihdamına katkı sağladığı gibi yörede yetişen ürünleri satın alarak çiftçiye de destek oluyor, istihdamı arttırıyor. Ekonomik kazancı yüksek ürünlerde ilçe ekonomisine katkı sağlıyor.

Siyasi İstikrar Sındırgı’ya Güveni Arttırdı

2014 yılından bu yana AK belediyeciliğin devam etmesi, ulaşımdan, gençliğe, turizme, sağlığa kadar dev yatırımların gerçekleşmesi yatırımcılara da güven veriyor. Emlak konut değerlerinin de her geçen gün arttığı Sındırgı ilçesinde 500’den fazla yeni esnaf dükkân açtı. Özellikle galericilik sektörünün artması, dolaylı yoldan sanayinin de canlı kalmasını sağlıyor. İlçe merkezinde oluşturulan meydanlar ve KOCAHAN iş merkezi ile birlikte esnaflar daha da artmaya, daha güzel ortamlarda hizmet vermeye başladılar. Dış ziyaretçilerin günden güne artması da lokanta sektörünün canlanmasını ve yeni dükkânlar açılmasını sağlıyor.

İstikrar, kararlılık ve doğru yatırımlarla doğal şehir Sındırgı’yı daha ileriye taşıdıklarını ve göreve geldiğinden bu yana ilçede istihdam oranının 20 kat arttığını belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “ Bir yol hartasının olması, hedeflerinin olması bir hayale ulaşmandaki en büyük etken. Bizler hedeflerimizi belirledik. 2004 yılında ortaya koyduğumuz aklı ilmek ilmek dokuyoruz, her alanda ilçemizi geliştiriyoruz. Yaptığımız projelerde istihdama katkı sağlıyor. İlçemiz yaşlı nüfusa sahip, ölüm oranının yüksek olmasına rağmen nüfusumuz her geçen yıl yeniden yükselmeye başladı. İlçemizin alt yapı sorunlarını, çözdük, dışarıya ulaşımı kolaylaştırdık. Bu dönemde artık güzelliklerle süslediğimiz, istihdam artışındaki etkinin direk olarak görüldüğü bir dönem olacak. Biz bu şehri seviyoruz. Laf değil icraat üretiyoruz. Doğal şehir her alanda geliştirmeye, gençlerimize daha güzel ilçe bırakmak, istihdam alanlarını çoğaltmak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu kapsamda yeni dönemde de projelerimiz hazır. Tarım Organize Sanayi bölgesi, turşu fabrikası, tarım destekleri başta olmak üzere, turizm, ulaşım ve gençlik yatırımlarıyla ilçemizin çehresini değiştireceğiz. ” dedi.

(Sındırgı Belediyesi)