Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara sessiz kalmayacaklarını açıkladı. Aytekinson olarak Edremit’te Acil Servis’te görevliyken şiddete uğrayan Nurcan Özaslan’ın yaşadığı saldırıyı hatırlatarak, sağlıkçıların sorunlarını yanıtlaması isteğiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdi.

“SAĞLIKÇILAR GÜVENLE ÇALIŞMALI”

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de sağlıkçıya şiddet devam ediyor.  Yasaların sağlık çalışanlarını korumadığını söyleyen Milletvekili Aytekin;bu konuya çözüm üretilmesini istedi. Aytekin; yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “ Yaptırım gücü olmayan yasalar sağlıkçıları mağdur ediyor. CİMER’e yapılan şikayetler sonucu sorgusuz sualsiz savunma isteniyor. Sağlık Bakanı Koca, meslektaşını korumak yerine şiddet uygulayanlara üstü kapalı kol kanat geriyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecindeyiz. Yönetemedikleri salgın yüzünden her gün yüzü geçkin insanımız hayatını kaybediyor. Bir yandan da şiddet durdurulamıyor. En son olarak Balıkesir Edremit’te acil serviste hekim olan Nurcan Özaslan şiddetin mağduru oldu. Parmağı kırıldı. Göstermelik verilen cezalar işe yaramıyor. Her saat başı 1 sağlıkçı şiddete uğruyor.Balıkesir genelinde birçok branşta doktor yok. Doktorlar başta şiddet, iş yükü fazlalığı, güvencesizlik ve özlük haklarındaki yetersizlik nedeniyle iş başı yapamıyor. En basitinden Balıkesir genelinde onkolog yok. Romatolog yok. Yaş ortalaması yüksek olan Körfez bölgesinde Kalp damar cerrahı yok. Ama bakan bey bunlarla ilgileneceğine gelen her CİMER şikayeti karşısında içeriğine bakmaksızın anında savunma istiyor” dedi.

 

“SORUNLARI BAKANA İLETTİK, ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”

“Alkışlattığınız sağlıkçıları şiddete kurban ediyorsunuz” diyenMilletvekili Aytekin; “Sağlık çalışanları 36 saate varan nöbete karşın haklarını alamıyorlar” dedi.

Konuşmasına şu şekilde devam eden Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin:“Covid salgını yüzünden hayatını kaybeden sağlıkçılar halen görev şehidi sayılmıyor. Yurttaşlara e-nabız üzerinden randevu aldıran sistem kolaylık gibi görünüyor. Ancak 3 dakikada bir randevu veriliyor. Yani bir hastaya ayrılan süre yalnızca 3 dakikaya düşüyor. Bunun neresi kolaylık, akıl almıyor. Bu ve benzeri sorunları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ilettik. Gerçekten samimi mi, gerçekten sağlıkçıların hakkını koruyacak mı, yoksa sadece bakacak mı göreceğiz. Sağlıkçılar öldükten sonra adlarının hastanelere verilmesini değil, yaşarken haklarının korunmasını istiyoruz” diye konuştu. HABER: CENGİZ GÜNEŞ