Büro Emekçileri Sendikası Balıkesir Şubesi yaptığı basın açıklamasında haklarına sahip çıkmak istediklerini ve talepleri için mücadele etmekten başka seçenekleri olmadığını dile getirdi.

Ülkemizi 19 yıldır yöneten siyasi iktidarın içler acısı bir noktaya geldiğini ifade eden Büro Emekçileri Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Emin Bişirici: “Komşusu açken tok yatan bizden değildir söylemi ile iktidara gelen, bu ülkeyi 19 yıldır yöneten siyasi iktidar içler acısı bir noktaya gelmiştir. Pandemi döneminde işyerlerini açamadığı için devletten destek bekleyen esnafın nankörlükle suçlandığı, ekonomik gerekçelerle intihar eden yurttaşlarımız için, intiharların gerekçesi ekonomik nedenler olsa toplumun yarısı intihar ederdi diye alay konusu edildiği, açlıkla boğuşan yurttaşlarımıza ilişkin muhalefetin geliştirdiği tepkilere karşı, bu ülkede aç varsa o zaman “açları da siz doyurun” söylemine kadar varmış olup ibret alınması gereken bir süreci yaşıyoruz. Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü diyenlerin kendileri dışındaki herkese yönelik kurdukları kin ve nefret dili üzerinden toplumu kutuplaştırdıkları iktidarlarını kutuplaştırma siyaseti ile sürdürmeye çalıştıkları bir süreçte biz emekçiler asla seçeneksiz olmadık bu günde seçeneksiz değiliz” dedi. 

“MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ”

Milyonlarca emekçinin açlık sınırı altında asgari ücrete mahkum edildiği, esnafın kepenk kapattığı bir ortamda haklarına sahip çıkmak ve talepleri için mücadele etmekten başka seçeneklerinin olmadığını dile getiren Başkan Bişirici: “Mutlu bir azınlığın sürekli olarak servetine servet kattığı, on milyonun üzerinde yurttaşımızın işsiz olduğu, milyonlarca emekçinin açlık sınırı altında asgari ücrete mahkûm edildiği, çiftçinin mahsulünün tarlada kaldığı, esnafın kepenk kapattığı bir ortamda haklarımıza sahip çıkmak taleplerimiz için mücadele etmekten başka bir seçeneğimizin olmadığını biliyoruz. Gençlerimize KYK borcunu ödeyemediği için haciz işlemi uygulayan siyasi iktidarın milyonlarca dolar kredi borcunu ödemeyen yandaşlarına ihale üstüne ihale verdiği bir düzende merkez bankasının 128 milyar dolar rezervinin buharlaşması siyasi iktidar tarafından bir varmış, bir yokmuş kıvamında masal gibi yurttaşlara anlatılmaya çalışılarak ört bas edilmeye çalışılıyor. Yargı talimatla, maliye ve SGK yapılandırma adı altında aflarla faaliyetlerini sürdürüyor. Ülkeyi A.Ş gibi yöneteceğiz diyenlerin getirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde hak hukuk adalet talebi her geçen gün yükselirken kamu kurumlarında liyakat yerlerde sürünüyor” ifadelerini kullandı. 

“MAAŞLARIMIZ ERİMEYE DEVAM EDİYOR”
Artan döviz kuru karşısında hükümetin dolarla mı maaş alıyorsunuz yaklaşımına yönelik açıklamalarda bulunan Başkan Bişirici, doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarının dövize bağlı olarak zam yapıldığını ifade ederek maaşlarının her ay eridiğini söyledi. Mehmet Emin Bişirici: “Döviz kurlarındaki artış karşısında dolarla mı maaş alıyorsunuz yaklaşımını öne çıkaran siyasi iktidar, doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarına dövize endeksli olarak her ay zam yaparken maaşlarımız her ay erimeye devam ediyor. Son yirmi yıl içerisinde ortalama memur maaşı  geleneksel ölçü birimimiz olan çeyrek altın karşısında da maaşlarımız da gerileme devam ediyor. 20 yıl önce maaşımızla 25 çeyrek altın alabiliyorken bu gün 6 çeyrek altın bile alamadığımız bir süreci yaşıyoruz. 6.dönem toplu iş sözleşmesi sürecine giderken; Bugün bu ülke gerçekten ilk çeyrekte %7 büyüdüyse büyümeden hakkımızı, İnsanca yaşayabileceğimiz bir maaş istiyoruz! Kamuda liyakat istiyoruz, liyakat ve emek hırsızlığına dönüşen mülakat uygulamalarının son bulmasını istiyoruz! Kamusal emeklilik sisteminin güçlendirilmesini, Bireysel Emeklilik dayatmasına son verilmesini, her türlü ek ödemenin emekli maaşlarına dâhil edilmesini istiyoruz. Haksız ve hukuksuz bir şekilde keyfi olarak ihraç edilen büro emekçilerinin işlerine iade edilmesini istiyoruz! Kamuda mobbing uygulamalarının son bulmasını istiyoruz! Vergi dilimi marifetiyle maaşlarımızın erimesinin önüne geçilecek bir düzenleme istiyoruz! Kamuda yoksulluk sınırı altında maaş uygulamasına son verilmesini istiyoruz! Eşitlik, özgürlük, adalet demokrasi ve insanca bir yaşam istiyoruz” şeklinde konuştu.