Dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlayan küçük bir sermaye olan Mikrokredi 18. yılını kutluyor.

Türkiye’de Nobel Barış Ödüllü mikrokredi uygulaması; 18 Temmuz 2003 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6 yoksul kadına toplam 3.000 lira mikrokredi verilmesiyle başlatılmıştı.

Türkiye’de mikrokredinin öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül, 18 Temmuz Mikrogirişimci Kadınlar Günü

nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Akgül şu ifadelere yer verdi: Bugün itibariyle dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğumuz ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteği 1 milyar 150 milyon lirayı aştı. Mikrokrediye destek veren devlet adamlarına, finansal yatırımcılara, kurum ve kuruluşlara, bağışta bulunan tüm vatandaşlarımıza sağlamış oldukları desteklerden dolayı mikrokrediden faydalanan tüm yoksul kadınlar için teşekkür ederiz. 2023 yılında ülkemiz 100. yılını, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP ise 20. yılını kutlayacaktır. Şu anda 64 il 92 şubede 45.000’den fazla mikrogirişimci kadın mikrokredi desteğinden faydalanmaktadır. Hedefimiz 20. yılımızda tüm Türkiye’de mikrokredi desteğini vermektir.”

 

AKGÜL “İŞSİZLİĞİN AZALTILMASI AMACIYLA MİKRO TEDBİRLERİN DE ALINMASI GEREKTİĞİNİ DE UNUTMAMALIYIZ”

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Halil Fatih Akgül ise “Yeterli finansman kaynağı bulunması durumunda, yaklaşık 5 milyondan fazla yoksul kadının mikro girişimci yapılması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

 “Türkiye’de girişimcilerin yüzde 9’undan azı kadındır. TGMP’nin hedeflerinden birisi de bu oranı yükseltecek şekilde girişimci kadınların sayısını artırmaktır” diyen Halil Fatih Akgül “5 milyon yoksul kadın içerisinde Kibele adayı binlerce azimli ancak sermaye desteği bulamayan kadın girişimci var. Sermaye desteği bulamayan kadın girişimcileri desteklemeliyiz. İşsizliğin ve yoksulluğun azaltılması amacıyla mikro tedbirlerin de alınması gerektiğini de unutmamalıyız. Küçük bir sermaye olan mikrokredi stratejisi, dünyada 150’den fazla ülkede uygulanmaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında belirlenen ve Türkiye’nin de altında imzasının bulunduğu ‘2030 sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden’ birincisi olan ‘her çeşit yoksulluğun 2030 yılına kadar ortadan kaldırılması” hedefinin gerçekleşmesi için mikrokredi en önemli strateji olarak seçilmiştir. Türkiye’ de mikrokredi uygulaması; 18 Temmuz 2003 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6 yoksul kadına toplam 3.000 lira mikrokredi verilmesiyle başlatılmıştır. Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile bir gelir getirici iş yapılabileceğine inanmamıştı” dedi.

 

MİKROGİRİŞİMCİ KADINLAR GÜNÜ

Öte yandan 18 Temmuz tarihini, hayat mücadelesi içerisinde üretmeye devam eden mikrogirişimci kadınlara ithafen “Mikrogirişimci Kadınlar Günü” olarak kutlanmakta.