AK Parti Mersin Milletvekili ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Ali Kıratlı, Pamukluk Barajı İsale Hattı Projesi’nin 2026 yılında tamamlanacağını belirtti.

AK Parti Mersin Milletvekili ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Ali Kıratlı, Pamukluk Barajı İsale Hattı Projesi’nin 2026 yılında tamamlanacağını belirtti. Tarsus’ta yapımı tamamlanan Pamukluk Barajı’nın İçme suyu İsale Hattı Projesi sözleşmesinin imzalanarak çalışmalara başlandığını duyuran Kıratlı, projenin tamamlanmasıyla Mersin’in merkez ilçeleri ile Tarsus ilçesinin içme suyu ve sulama sorununun çözüleceğini ifade etti.
'Ekonomiye yıllık yaklaşık 2 milyar TL katkı sunacak'
Tarım ve Orman Bakanlığı ile yüklenici firma arasında sözleşmenin imzalandığını belirten Kıratlı, 'Projenin tamamlanmasıyla Mersin’in uzun vadeli içme suyu ihtiyacının karşılanması ve yıllık 182 bin dekar arazinin suyla buluşturulması hedeflenmektedir. İsale hattı projesi tamamlandığında ekonomiye yıllık yaklaşık 2 milyar TL katkı sunacak. İmzalanan sözleşmeyle birlikte tamamlanacak olan 33 km isale hattı ile Mersin’in içme suyu sorunu çözüme kavuşacak. Projenin yaklaşık maliyeti 4 milyar TL’dir. Projede emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum' dedi.
'Sadece Mersin’in değil, çevre illerin de su ihtiyacına katkı sağlayacak kapasitede'
Pamukluk Barajı ve İsale Hattı Projesi’nin Mersin’in en önemli projelerinden biri olduğunu vurgulayan Kıratlı, 'Proje, 2026 yılında tamamlandığında, Mersin’in hem içme suyu hem de tarımsal su ihtiyaçlarını karşılayarak bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacak. Bu büyük yatırım, Mersin’in su altyapısını güçlendirecek ve bölgenin ekonomik kalkınmasına destek olacaktır. Proje, aynı zamanda bölgedeki su kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlayarak, su yönetimi konusundaki sorunları da çözecektir. Pamukluk Barajı, sadece Mersin’in değil, çevre illerin de su ihtiyacına katkı sağlayacak kapasitede bir projedir. Bu nedenle, projenin tamamlanması ile birlikte bölgesel kalkınmaya önemli bir hız kazandırılacak ve tarımsal üretimin artmasıyla birlikte yerel ekonomiye canlılık getirecektir' diye konuştu.