Balıkesir’de okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik yüz yüze yürütülecek okula uyum eğitimleri dün başladı. Okullar çocuk yuvasına dönerken 23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu’nda miniklere ilk dersi okulu ziyaret eden Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız verdi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yürütülen 2021-2022 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamındaki okula uyum eğitimleri 3 gün sürecek.

Bu kapsamda 23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu’nu ziyaret eden Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldızminiklerin sınıflarındaki ilk dersi verdi.

Miniklerle sohbet ederek okuldaki ilk günlerinin unutulmaz geçmesi için katkı sağlayan Müdür Yıldız, okul öğretmenleriyle de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. sınıf okula uyum çalışmalarında oyun ve açık hava etkinliklerine ağırlık verileceğini söyleyen Müdür Yıldız, okullarda hijyen konusuna ise son derece önem verdiklerini belirterek velilerin içinin bu konuda huzurlu olmasını istedi.

Yıldız; “1-3 Eylül 2021 tarihleri arası okula ilk gelen öğrenciler için uyum süreci olacak. 6 Eylül 2021 Pazartesi günü itibariyle 20 ilçemizdeki 1108 okulumuzda 190 bin öğrencimiz 16 bin öğretmenimizle yeni eğitim-öğretim yılına başlayacağız.

Gecen yıl ve ondan önceki yarım dönemde yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle öğrencilerimiz uzun bir süre okuldan uzakta kaldılar. İnşallah bu yıl yüz yüze eğitime ara vermeden tamamen yüz yüze eğitimle bu eğitim öğretim yılını tamamlamak en büyük ümidimiz.

Gerek bakanlık gerek il milli eğitim müdürlüğü olarak gerekli önlemlerimizi almış bulunmaktayız. Öğrencilerimizin ihtiyacını karşılayacak maske ve okulda öğrencilerimizin hijyen konusundaki temizlik maddeleri okullarımıza ulaştırıldı. Bu anlamda veliler rahat olsunlar. Okullarda kapalı alanlar devamlı havalandırılacak, sınıfların temizliği, hijyeni sağlanması için bütün önlemler alınmış durumda.

Burada velilerimizden ricamız zorunlu olmadıkça öğrencilerimizin sağlığı için sınıflara ve okul bahçelerine girmemeleri.

Bir ihtiyaç olduğunda okul müdürü ile iletişime geçtiklerinde onlar öğrencilerimize ulaşacaktır. Sayın bakanımızın açıkladığı üzere gerek öğretmenlerimiz gerek kantin çalışanlarımız gerek servis şoförlerimiz haftanın 2 günü pcr testinden geçirilerek okullarımıza ulaştıracaklar öğrencilerimiz.

Bunun yanında Balıkesir olarak öğretmenlerimizin yüzde 80’lere ulaşan aşı oranı var. Buda Türkiye’deki ortalamanın üzerinde bir aşı oranı. Öğretmenlerimizden ricam mutlaka aşılarımızı tamamlayalım.

Geçen yıl sağlık bakanlığı ile bakanlığımız arasında kurulan sistem sayesinde gerek öğrencilerimizin gerek ailesinde her hangi bir temaslı olma veya ailesinden birinin pozitif olması durumunda anında sistemden okul müdürümüze bu bilgi düşüyor, ona göre okul müdürlerimiz alınması gereken önlemleri alıyorlar. Bu yönüyle de velilerimiz rahat olabilirler.

Yine kalabalık olan okullarda teneffüs saatleri planlanacak ve herkes aynı anda teneffüse çıkmamış olacak buda mesafenin korunması açısından avantaj sağlayacak. Ümidimiz bakanımızın da göreve başladığı günden buyana söylediği gibi kesintisiz yüz yüze eğitimi sürdürmek.” dedi. HABER: UMUT SAYAN