Bayburt’ta Mart ayında vatandaşların hizmetine sunulan Gezici Kütüphane, vatandaşları kitapla buluşturmaya devam ediyor.

Bayburt’ta Mart ayında vatandaşların hizmetine sunulan Gezici Kütüphane, vatandaşları kitapla buluşturmaya devam ediyor.
Bayburt İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğünün talebi ile Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından Bayburt’a gönderilen gezici kütüphane otobüsü, ilk olarak Konursu köyündeki kitapseverlere tanıtılmıştı.
Vatandaşlara kitap okuma ve ödünç verme, internet erişimi, film gösterimi, süreli yayınlardan ve eğitici oyuncaklardan yararlanma gibi hizmetlerin verildiği gezici kütüphane aracında 5 binin üzerinde her kesime uygun güncel kitap koleksiyonu bulunuyor, kütüphane tarafından söz konusu eserlerin kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra hizmete sunuluyor.
Gezici Kütüphane Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri 11.00 ile 20.00 arasında Saray Bahçesi’nde, Perşembe günleri ise köylerde vatandaşlara hizmet götürüyor.
Vatandaşlar gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebiliyor, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabiliyor. Çocuklar için ise eğitici zeka oyunları, yüz boyama etkinliği, desteklemeye yönelik kitap ayracı tasarımı, boyama etkinliği gibi çeşitli hizmetler sunuluyor.
Öte yandan gezici kütüphaneler yurt genelinde yaşayan kütüphaneler anlayışı çerçevesinde kütüphanecilik hizmetlerinin çok boyutlu olarak ülkenin en ücra köşesine kadar yaygınlaştırılması çalışmaları dahilinde hayata geçmiş, yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan kullanıcılara hizmet götüren halk kütüphanesi hizmet birimleri olarak tanımlanıyor.