Balıkesir Kahveciler Odası Başkanı Bülent Bilir, pandemi sürecinde en çok sıkıntı yaşayan kahvehane, kıraathane ve kafe esnafı olduğunu belirtilerek en az 2 doz aşı olmayan vatandaşların kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Koronavirüsle(Kovid-19) mücadelede aşı seferberliği tüm hızıyla devam ederken, aşı yaptırmayanlara kısıtlama getirilmesi yönündeki tartışmalar da sürüyor. Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu iki doz aşısını yaptırmayan müşterilerini iş yerlerine almayacaklarını açıkladı.

Sosyal buluşma noktalarından biri olan kahvehane, kıraathane ve kafeler için federasyon yaptırım kararı aldı. Toplumsal algı oluşturmak adına alınan karar ile ilgili açıklama yapan Balıkesir Kahveciler Odası Başkanı Bülent Bilir “Bu hastalıktan en fazla zarar gören, etkilenen kesim bizleriz. Kahvehanelerimiz kapandı, oyunlar ertelendi müşterilerimizi bekledik. Salgın hastalığın bir an evvel bitmesini bekliyoruz ve farkındalık oluşturmak ve herkesin aşı olması gerektiğine dikkat çekmek için Türkiye genelinde böyle bir karar aldık. Bazı vatandaşlarımızın aşı olmamaları ayrıca koronavirüse kıyasla daha hızlı yayılan mutant virüs sebebiyle de vaka sayılarında büyük bir artış olduğu ve vefat sayılarının arttığı gözleniyor. Çok büyük ümitlerle başladığımız normalleşme sürecinin salgının artması sebebiyle tekrar sona ermesi ve kısıtlamalar yaşanmasının hem ülkemiz ekonomisine hem de esnafımıza çok derin yaralar açacağı aşikardır.

Kısıtlamalar sebebiyle zor günler geçiren kahvehane ve kıraathane işletmecisi esnaflarımızın tekrar kapanmayı kaldıracak gücü kalmamıştır. Bu sebeple Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu ve federasyona bağlı meslek odaları olarak aldığımız karar doğrultusunda yarından itibaren ülke genelindeki tüm kahvehane, kıraathane ve kafelerimize en az iki doz aşı olmayan vatandaşlarımızı kabul edemeyeceğimizi tüm kamuoyuna duyuruyor, salgın ve hastalıkların sona ereceği güzel günler diliyoruz.”