DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyeleri dün meydanlara inerek belediyelerdeki şirket işçilerine kadro istedi. Genel-İş Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı binlerce işçinin KHK ile mağduriyete uğradığını hatırlatarak hükümeti sert bir dille uyardı.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası dün AHP Meydanında bir basın açıklaması yaparak KHK ile belediye şirketlerine aktarılan 750 bin şirket işçisinin sorunlarını dile getirdi. Burada bir konuşma yapan Genel-İş Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı, belediyenin şirketlerinde çalışan işçilere bir an önce kadro verilmesini istedi.

 

HAK KAYIPLARI SÖZ KONUSU

“Belediye şirket işçilerine kadro hakkı ertelenebilecek ya da seçimlerden sonraya bırakılabilecek bir konu değildir” diyen Ovalı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ 24.12.2017 tarihinde yayımlanan 696 sayılı KHK ile kamuda personel çalıştırılmasına dayalı ihale usulü sona erdirilmiş ve daha önce taşeronda çalışan yaklaşık 750 bin Şirket işçisi kamu kurumlarına ve Belediye Şirketlerine 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle aktarılmıştır.

Kamuoyuna kadro olarak sunulan bu düzenleme ile şirket işçilerine belediye şirketlerinde sürekli işçilikten ileride bir kadro verilmediği gibi birçok hak kaybının da önü açılmıştır. En başta yaklaşık 400 bin belediye işçisine ayrımcılık yapılmış ve bu işçiler belediyelerde ki kamu işçiliği yerine belediye şirketlerine aktarılmıştır. Bunun doğrudan bir sonucu vardır. Belediye şirketlerine aktarılan işçiler 52 günlük ilave tediye haklarından mahrum kalmıştır. Belediye şirket işçilerine doğrudan, ayrımsız, tamamına kadro talebimizi bu meydandan bir kez daha yineliyoruz. Belediyelerde Şirket işçiliği değil, Anamızın Ak sütü gibi helal olan kadro hakkımızı istiyoruz.

Bir an evvel arkadaşlarımızın kadro hakkı verilmeli bu arkadaşlarımızda diğer kamu işçileri gibi 657 ye 4-d ye kadro tahsislerini yapılmalıdır.

Evet; Çalışma hayatı açısından eksiklikleri de olsa bazı önemli emek konularında çeşitli çalışmalar yapıldığını Sosyal medya üzerinden izliyoruz. Bu yasal düzenlemeler içeresinde Belediye Şirket İşçilerine Kadro hakkı muhakkak yerini almalıdır.  Belediye Şirket İşçilerine Kadro hakkı ertelenebilecek ya da seçimlerden sonraya bırakılabilecek bir konu değildir. Sendikamız Belediye Şirket işçileri ile birlikte bu meseleyi esaslı olarak takip etmekte hükümetten bu konuda bir sonuca gitmelerini istemektedir. Buradan tekrar ediyorum Anamızın Ak sütü gibi helal olan kadro hakkımızı istiyoruz” dedi.

 

OVALI: “VERGİDE ADALAT İSTİYORUZ”

İşçi ve emekçi üzerindeki vergi adaletsizliğine dikkat çeken Şube Başkanı Hasan Ovalı, devletin az kazananda az çok kazanandan çok vergi alması gerektiğini söyledi. Ovalı; “Türkiye’de vergi adaletsizliği her geçen gün derinleşiyor. İşçilerin altında kaldıkları vergi yükü ve gelir dağılımı adaletsizdir. Zengin ve varlıklı rant çevreleri daha az vergi öderken, toplumun diğer kesimleri daha çok vergi ödüyor. Bu oran, gelişmiş ülkelerde ise tam tersidir.

Bunun doğrudan bir sonucu olarak, ülkemizde bordrolu çalışan kesimin aylık ücretleri, verginin yılsonuna doğru, yükselerek, vergi dilimlerine göre artması sebebiyle yılın ikinci yarısında ücretler sürekli düşmektedir. Bir önceki aydan farklı olarak ne kazanıyoruz ki. Ne değişiyor daha çok vergiyi ödemeyi gerektirecek. Maalesef böyle bir şey olmadığı gibi, yılın ilk aylarındaki ödemelerimize kıyasla yılın son aylarında ödediğimiz elektrik, su, gaz parası güncellemeler gibi sebeplerle artıyor, gelirimiz vergi nedeniyle düşüyor. Bu durum çalışan sınıf için yıldan yıla ekonomik açıdan ağırlaşan bir hal almaktadır.

Bizler her ay ayni ücreti, maaşı kazananlar için Adaletli bir vergi sisteminde olması gereken temel ilke “az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması”dır. Ülkemizde bu ilke tersine çevrilmiştir. Yıllardır büyük vergi yükü; ücret geliri ile yaşam mücadelesi veren işçilerin, emekçilerin omuzundadır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi büyük şirketlere sağlanan vergi afları da ücretli kesimin daha yüksek oranda vergi vermesine neden olmaktadır. Son 10 yıllık süreçte toplanan vergilerin yüzde 92’sini ücretliler ödemiştir. Buna karşın bütçeden yapılan harcamalar sermaye sınıfına dönüktür. Emekçiler bütçeden eğitim, sağlık, ulaşım gibi hizmetleri ucuz ve nitelikli olarak alamamaktadır.

Vergi adaleti şart. Emek üzerindeki vergi yükü azaltılmalıdır. Vergi adaleti sağlanmalıdır.Çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alınan; karın-rantın-faizin vergilendirilmesine dayanan bir vergi sistemi kurulmalıdır.

İşçi sınıfı olarak; baharı da getireceğiz, umudu da yeşerteceğiz” dedi.

DİSK/Genel-İş Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı, son olarak işçinin çalışma saatlerinde düzenleme yapılmasını ve azaltılmasını talep etti.

Genel-İş Balıkesir Şube üyeleri daha sonra işçi lehine sloganlar atarak sessizce dağıldı.