Ankara'da 24 Ocak 1993'te otomobiline yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu yaşamını yitiren Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun ölümünün 31. yılı dolayısıyla CHP İl Başkanlığının düzenlediği tören ile anıldı.

Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda gerçekleşen anma törenin de konuşan CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı; karanlıkları aydınlatmak için yazılar yazan Uğur Mumcu’nun katledilmesine rağmen düşüncelerini, fikirlerini ve ideallerinin hiçbir zaman yok olmadığını söyledi.

Başkan Köybaşı, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Hepimiz için bir örnek, bugünümüz için bir ışık olan Uğur Mumcu’yu yitirmiş olmanın hüznünü, yıllar geçse de katilerinin bulunamamasının öfkesini yüreğimizde yaşıyoruz. Emperyalist güçler ve onların yerli işbirlikçileri Dün Sevr ile yapamadıklarını bugün yeniden deneme cesareti göstermektedir. Bu güçlerin amacı Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkıp yerine bir ‘din-tarikat- şeriat devleti’ kurmaktır.  Ancak şu bilinmelidir ki, bu topraklarda Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yolundan yürüyen, Kuvayı Milliye ilke ve anlayışını benimsemiş biz Cumhuriyet sevdalıları var olduğu sürece, hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklar. ‘’Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda ‘mezar taşı’ gibi susmamasıdır.” diyen Uğur Mumcu, karanlık odakların hedefi haline geldi. Gerçeklerin ortaya çıkmasını hazmedemeyenler onu katlederek düşüncelerini, fikirlerini ve ideallerini de yok edeceklerini sandılar.’’ diye konuştu.

“MÜCADELEMİZ ÜLKEMİZ AYDINLIĞA ULAŞANA DEK SÜRECEKTİR”

Erden Köybaşı konuşmasının devamında ise ‘’Sevgili dostlar, Uğur Mumcu, bir bilim adamı titizliğiyle ‘tarikat, cemaat ve şeriat’ örgütlerinin karanlık ilişkilerini araştırıp bizleri bilgilendirmeye, uyarmaya çalışmıştı. Bu yüzden katledildi. Uğur Mumcu, “Toplumu ayakta tutan temel dayanaklardan biri, adalet duygusudur. Bu duygu bir kez yara aldı mı demokrasinin temelleri sarsılmıştır,” demişti. Bu yüzden katledildi.

Uğur Mumcu, “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz!” demişti. Toplumun aydınlanmasını istemeyen karanlık güçler tarafından bu yüzden katledildi. Uğur Mumcu, gerçekleri değiştirmeye çalışan bütün güç odaklarına karşı, doğrudan, hakikatten, gerçekten yana olmayı yalnızca bir gazetecilik faaliyeti değil, bir yaşam prensibi olarak görerek yaşadı. Çünkü o; Demokrasi, hukuk ve özgürlüğün ancak ve ancak özgür, bağımsız bir vatanla mümkün olabileceğini biliyordu. Bir gün, mezarlarımızda güller açacak, vurulduk ey halkım unutma bizi. Bir gün, sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak, vurulduk ey halkım, unutma bizi’’ Uğur’lar olsun yiğit insan. Aynı zamanda bugün ölüm yıldönümleri olan İsmail Cem ve Diyarbakır’da şehit edilen Gaffar Okan’ı da saygı ile anıyoruz.  Ruhları Şad olsun’’ dedi.

Tören, katılımcılar tarafından daha sonra temsili olarak hazırlanan Uğur Mumcu’nun aracına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Tören, CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın başta olmak üzere çok sayıda partili ve vatandaş katıldı.

Haber: Hüseyin Tülek