CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, iktidarın 2024’ü “emekliler yılı” ilan ettiği emeklilerin çok öfkeli olduğuna işaret ederek, “Emekliler emeklerinin karşılığını istiyor. Tüm emeklilere seyyanen zam yapılmalı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilen emeklilerin sorunlarına dikkat çekti.
Emeklinin dayanacak gücünün kalmadığını ifade eden Başkan Köybaşı, “Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak 2024 tüketici enflasyonu ocak ayında yıllık bazda yüzde 64,86 olarak açıkladı. Aylık enflasyon yüzde 6,70 oldu. Gıda enflasyonu ise, yüzde 69,71 olarak hesaplandı. Emekliye verilen maaş zammı ise yüzde 49. Bu artışa rağmen büyük bir çoğunluk 10 bin lira sınırında maaş alıyor” ifadelerini kullandı

MAAŞ ZAMMI TAKSİTLE YAPILDI

Emekli olduğu halde çalışmak zorunda kalan emeklileri de anımsatan Başkan Köybaşı, şöyle devam etti: “İktidar Emekliye maaş zammını taksitle yaptı. Kiranın, gıda fiyatlarının yanına yaklaşılamazken; emekliden 10 bin lira ile yaşaması isteniyor. Emekli için et yemek ‘hayal’ oldu. Ülkemizde resmi verilere göre 10.731.000 emekli ve ayrıca 4.476.000 dul ve yetim aylığı alan yurttaşımız var, en düşük emekli maaşının 10.000 tl olarak belirlendiği ülkemizde 2024 yılında dul ve yetim aylığı alanların eline 5.000 ile 7500 tl arasında bir para geçecek. Açlık sınırının 16.284 tl ye yükseldiği günümüzde emeklimize reva görülen sefalet ücretleri ile yaşama tutunmaları ve iktidarın “emekli yılı” ilan ettiği 2024 yılında keyif içinde yaşamalarını bekliyor. Resmen dalga geçiliyor. Ekonomiyi yöneten ben ekonomistim diyen bir parti başkanının ülkemizi getirdiği nokta açıkça önümüzde, emeklilerimizde bu kapkara tablodan en ağır biçimde paylarına düşeni alıyorlar.

 

İNTİBAK YASASI ACİLEN ÇIKARILMALI

Emeklilerimiz ciddi ekonomik sorunların yanında , iktidar tarafından her seçim öncesi gündeme getirilip sonra rafa kaldırılan intibak yasasının bir an önce çıkarılması gerekmektedir. 2000 sonrası emekli olan memur ve işçiler, eski emeklilere göre daha düşük emekli aylığı almaktadır. Bu nedenle, intibak yasası ile emekli aylıklarının adil bir şekilde hesaplanacaktır. Bu düzenlemenin hayata geçirilmesi, binlerce kişinin hayatında önemli bir değişiklik yaratacaktır ve bu değişiklik Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında mutlaka hayata geçirilecektir.

En düşük emekli maaşının asgari ücretin üzerine çıkarılması ile emeklilerimizin insanca yaşam koşullarına ulaşacakları standartların sağlanması gerekmektedir.
Emeklilerimiz iktidardan ulufe yada bağış değil yıllarca verdikleri emeklerinin karşılığını istiyor.  
(Osman Kızıl)