Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Erden Köybaşı İl Binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Erden Köybaşı, Ahmet Akın aday olacak mı sorusuna, “Büyükşehir aday adayımız değil adayımız Ahmet Akın’dır” cevabını verdi.

Balıkesir özelinde yerel seçim çalışmaları hakkında bilgiler veren CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, yerel seçimlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının Ahmet Akın olduğunu bir kez daha deklare etti. İlçe belediye başkan adaylarının da kamuoyu tarafından takdir edilen isimlerden oluşacağını belirten Köybaşı resmi bir ittifak olmamasına rağmen tüm seçmenlerin sandıkta Kuvayi Milliye İttifakı’nda bulacağını dile getirdi.
“ADAYIMIZ AHMET AKIN”
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylarının Ahmet Akın olduğunu açıklayan İl Başkanı Erden Köybaşı, “Büyükşehir aday adayımız değil adayımız Ahmet Akın’dır. Bu nettir. Bu tartışılmaz. Sayın Ahmet Akın önümüzdeki Parti Meclisi ve MYK’dan çıkıp açıklanacak. Zaten 5 Aralık’ta müracaatını yapıp hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacak. Ahmet Akın’ın ofisi belirlendi. Ayrıca 20 ilçede de çalışma ofisi tutuluyor. Yanılmıyorsam Balıkesir merkezde yanılmıyorsam 5 tane yurttaşlarla kontak kurulacak çalışma ofisi olacak. İl Başkanlığı olarak biz de seçim koordinasyon merkezi açacağız. Hızlı bir şekilde çalışmalara 5 Aralık’tan sonra başlayacağız” diye konuştu.
“BEN MASAYI YUMRUKLAYIP DEVİRMEM GEREĞİNİ YAPARIM”
2019 seçimlerinde Ahmet Akın’ın son dakika adaylıktan el çektirilme olayının bu seçimde de yaşanması durumunda ne yapacağı şeklinde soru hakkında da yorum yapan CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, “Ben masayı yumruklayıp devirmem, gereğini yaparım. Öyle bir şey yok. Adayımız Ahmet Akın’dır. Onunla yola çıkıyoruz, onunla yol yürüyeceğiz, net” dedi.
“ÖNCE YERELDE SONRA GENELDE İKTİDAR OLACAĞIZ”
31 Mart seçimlerinde yerelde iktidarı hedeflediklerinin altını çizen CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, “Hızlı bir şekilde yerel seçimlere gidiyoruz. Ekonomistlerin fenomenlerden fırsat bularak televizyonlarda yorum yapanların söylediği yerel seçimden sonra doların 40 liraları göreceği, avroyu hiç kimse hesaplayamıyor. Bu ekonomik olarak da iflasın artık açıklanmış hali olacaktır. Yerel seçimden sonra ne yaşayacağımızı ülke ekonomisi olarak kimse kestiremiyor. Maalesef şu anda bile benzine ÖTV ile ilgili 9 lira zam yapılması gündemde. Yakın zaman da 3’er lira benzine zam yapıldığını hep birlikte göreceğiz. Bunun piyasaya, cebimize, yurttaşlara nasıl yansıyacağını hep birlikte yaşayacağız. Biz yine bir tane hikayeyle, cambaza bakla geçiştirip gideceğiz bu konuyu. Anayasa Mahkemesinin durumu, arkasından Mülksüzleştirme Yasası dediğimiz Kentsel Dönüşüm Yasası hepimizi gerçekten zor durumda bırakacak yasalar yok sayıldı. Vatandaşa boşaltın denecek kupon araziler belli kişilere peşkeş çekilecek ve bu deprem bölgesindeki Hatay’ın Defne ilçesinde uygulamaya başladı. Allah herkesin gözünü doyursun. Her şeyin bir sonu var. Bunun da sonu mutlaka gelecektir. Biz 31 Mart seçimlerinde önce yerelde Büyükşehir Belediyesini alarak ondan sonra da zaten iktidarın görevini 4 yıl devam ettirme şansı yok, ondan sonra da genelde de iktidar olacağız buna inancımız tamdır” değerlendirmesinde bulundu.
“İŞBİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ”
Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP İl Başkanı Erden Köybaşı ilk olarak yerel seçimler konusunda görüşlerini açıkladı. Erden, yerel seçimlerde ittifak olacak mı sorusuna şu yanıtı verdi: “Biz Balıkesir’de önceden bu yana devam eden Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve İYİ Partiyle bir yol arkadaşlığımız var. Çünkü zor bir seçimi birlikte geçirdik ve il başkanlarıyla sürekli olarak görüşüyoruz. Yerel seçimde de üst yönetimlerde artık ittifak sözcüğü kaybedildiği için, mağlubiyeti hatırlattığı için bu nedenle ittifak demiyoruz iş birliği, güç birliği diyoruz. Sandıkta mutlaka konsensüs sağlanacaktır. Biz kendi açımızdan bakıyoruz. Şu koşullarda yapılmış bir anlaşma, sözleşme, yol haritası yok. Ama görüşmelerimiz var. Arkadaşlarla neyi nasıl yaparız diye mutlaka görüşüyoruz. Burada esas olan demokrasi güçlerinin, demokrasiyi isteyen insanların öncelikle Büyükşehir Belediyesi’ni almak, ondan sonra biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 9 olan belediyemizi en az 14’e çıkarma yönünde çalışmalarımız var. AKP’nin yeni il başkanının açıklamasında olduğu gibi 20 ilçenin tamamını da alacağız demek isterdim. Ben onu söyleyemiyorum. O kadar afaki bir şey söyleyemem. Ben bu söylemi yeni il başkanının heyecanına veriyorum. Neticede biz 9 olan belediyemizi 14’e çıkarmak istiyoruz ve Büyükşehir Belediyesini alacağımıza inanıyoruz. Bununla ilgili sandıkta mutlaka iş birliği, konsensüs sağlanacaktır. Aklın yolu birdir.”
“ADAYLIK BAŞVURULARI 5 ARALIK’TA BİTECEK”
CHP belediye başkanlıklarıyla ilgili yaşanan aday adaylığı süreci hakkında da bilgiler veren İl Başkanı Erden Köybaşı, “5 Aralık tarihine kadar zaten kamu görevlilerinin istifa süreci vardı. Onu da uyumlu hale getirerek 28 Kasım’da biten süre 5 Aralık tarihine kadar uzatıldı. Önceki akşam itibariyle arkadaşlarımız yoğun bir şekilde sisteme aday adaylarının girişlerini yapıyor. Tüm belediye başkanlıkları için aday adaylarımız var. Karesi’de 3 veya 4, Altıeylül’de 5 aday adayımız var. Bunun dışında tüm ilçelerde adaylık başvurusu var. Bunu çok sayısal olarak rakamsal hale getirmenin önemi yok diye düşünüyorum. Esas olan en doğru adayla yurttaşın karşısına çıkmaktır. Biz de onu ince eleyip sık dokuyup yol yürüyeceğiz” diye konuştu.
“ÖRGÜT NE İSTİYORSA ONU YAPACAĞIZ”
Önseçimle ilgili gelen soru üzerine açıklamasına devam eden Köybaşı, “Demokratik olarak ne yapılması gerekiyorsa biz o yöndeyiz. Ön seçim değil, örgüt gözetiminde temayül yoklaması yapılacak. Çünkü ön seçimin yasal kuralları var ve bizim ona seçime uydurmamız çok mümkün olmuyor. Ancak her yerde örgüt ne istiyorsa onu yapacağız” ifadelerini kullandı.
“GENEL MERKEZİN MÜDAHALESİ VE BASKISI OLMAYACAK”
Genel merkezin belediye başkan adaylıklarına müdahale edilecek mi şeklindeki soruyu da yanıtsız bırakmayan Erden Köybaşı, “Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerin tamamında bu konuda kesinlikle genel merkezin herhangi bir yönlendirmesi, baskısı, talebi yok. Tamamen ilçe, il başkanlarının bu konuda yetkili olacağıdır. Tabi ki genel merkezle bu konuda istişarelerde bulunacağız. Genel merkez şu anda belediyelerimizde memnuniyet anketi yaptırıyor. Bunun arkasından bu hafta sonuna doğru milletvekili ve Parti Meclisi üyelerinden oluşan heyet ilimize gelecek. Belediye başkan aday adaylarıyla hızlı bir şekilde görüşmeler yapılacak. Memnuniyet anketinden çıkan sonuçlara göre sandık mı koyacağız, anket üzerinden mi yürüyeceğiz bunların hepsi ortaya çıkmış olacağız. Biz şuna da bakıyoruz; sadece sandık koyup da aday belirlemek Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin vereceği bir karardır. Ama saha araştırması, memnuniyet anketi kamuoyunun bize vereceği bir sonuçtur. Biz sadece Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin vereceği kararla değil kamuoyunun tercih edeceği adayla yurttaşların önüne çıkacağız” değerlendirmesinde bulundu.
“BÜTÜN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ ADAYLIK BAŞVURUSU YAPTI”
Mevcut CHP’li belediye başkanlarının adaylık durumlarını da değerlendiren İl Başkanı Erden Köybaşı, “Süre 5 Aralık’a uzadığı için mevcut belediye başkanlarımızdan aday adaylıklarını açıklamayı bekletenler var diye düşünüyorum. Ama aday adaylığı için başvuru yapmayan olmayacak sanırım. Daha önce Manyas Belediye Başkanımız aday olmayacağını açıklamıştı ama dün kendisinin başvurusunu aldık. Hasan Arslan müracaat edecekti ama sisteme bakmadım. Onun dışında bütün belediye başkanlarımız başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı.
“BALIKESİR’DE KUVAYİ MİLLİYE İTTİFAKI OLACAK”
Yerelde işbirliğinin sağlanamaması durumunda çok adaylı seçimle ilgili parti olarak yapacakları stratejiden de bahseden Erden Köybaşı, “Burada esas olan tüm yurttaşlara ulaşıp adayı anlatmaktır. Hep söylüyorum genel seçimlerle yerel seçimler birbirinden çok farklıdır. Genel seçimlerde insanlar logoya, partiye, milletvekilin kim olduğuna bakmıyor, oraya oy veriyor. Ama yerel seçimde direkt hedef insan, adaydır. Şu anda Ahmet Akın’dan gelen bir kamuoyu algısı var. Şu anda açık söyleyeyim kamuoyundaki bu bilinirlik çıkacak her adayın kendini tanıtırken kullanacağı süreyi biz yurttaşlara programımızı anlatmak için kullanacağız. Böyle bir avantajımız da var. İlçelerde çıkaracağımız doğru adaylarla da bunu destekleyip güçlü bir şekilde yurttaşların karşısına çıkacağız. Şu an ülkemizde yaşananları da bir avantaj olarak görüyoruz. Büyükşehir Belediyesini Sayın Ahmet Akın’ın önderliğinde bu şekilde alacağız. Çok sayıda stratejimiz var. Genel seçimlerde Sayın Kılıçdaroğlu Balıkesir’de yüzde 52 ile birinci yıktı.
AKP’nin büyükşehir belediyesi olarak Türkiye genelinde kaybettiği iki ilden birisi Balıkesir oldu. Balıkesir’de bu kayıptan sonra bürokrasi dahil birçok değişim oldu. O dönemden kimse kalmadı. İl başkanından valiye kadar hepsi değişti. Balıkesir’deki yurttaşlarımız Büyükşehir Belediyesini kazanma rüştünü orada ispatlamışlardır. Biz aynı tempoyla, aynı şekilde Kılıçdaroğlu’nun üzerinden yapılan olumsuz propagandayla alakalı Ahmet Akın’la yaratacağımız sinerjiyle de daha fazlasını sağlarız diye düşünüyorum. Çoklu adaylı seçime gelince de İYİ Parti’nin aday çıkaracağı gibi bir sürü strateji var. Saadet Partisi aday çıkaracak mı Yeşil Sol Parti aday çıkaracak mı çıkarmayacak mı bilmiyoruz. Şu anda süreç çok tazedir. Bizim onlarla ilgili stratejilerimiz var. Ancak yine söylüyorum Balıkesir’de sandıkta Kuvayi Milliye İttifakı olacak.
Son seçimde Demokrat Parti’nin, DSP’nin aldığı parça parça oylar var. Aldıkları oyların hepsi parti kapatan oylar oldu. Yani onların ne yol izleyeceği konusunda şu anda bir şey söylemem mümkün değil. Ama biz onların hepsiyle Kuvayi Milliye İttifakı dediğim ittifak mutlaka hepsini karşılayacaktır. Bu resmi bir ittifak değil. Biz 20 ilçede de adayımızı çıkaracağız. Her yerde her şey olabilir ama resmi bir ittifak yok. Sevgili mevkidaşlarımla hepsiyle görüşüyoruz. Hedefimiz aynı. Bu hedefe giderken de nasıl başarılı olabiliriz ona bakacağız” açıklamasında bulundu. (Ebru Erdem)