Balıkesir Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde Bilişim Sektörü Destekleri Bilgilendirme Seminerinde Balıkesir iş dünyasına sektörün destekleri ve piyasaya sağladığı rekabet gücü hakkında bilgi verildi.

Balıkesir Ticaret Odası’nca düzenlenen Bilişim Sektörü Destekleri Bilgilendirme Semineri dün Balıkesir Ticaret Odası Barış Aydın Meclis Salonu’nda yapıldı.

“BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİNE DEĞİNDİ”

Düzenlenen programın açılış konuşmalarını gerçekleştiren Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula; bilişim sektörünün öneminde değinerek: “Bilişim, günümüzde hızla gelişen ve değişen bir sektördür. İnovasyon, kişisel dönüşüm ve teknolojik ilerlemeler; iş dünyasıyla toplumun birçok alanının yenilenmesini etkilemektedir. Bu bağlamda bilişim sektörünün önemi giderek artmaktadır. Ülkemizde de bilişim sektörünün güçlenmesi, ekonomik kalkınması ve rekabet ortamının oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bugün burada bilişim sektöründeki güncel gelişmeleri paylaşmak, sektöre yönelik destekleri ele almak ve alandaki yeni fırsatları değerlendirmek üzere bir araya geldik. Sizlerle birlikte bilişim sektörünü daha da güçlendirmek, genel firmaları desteklemek ve sektöre olan yatırımı teşvik etmek amacındayız. Ülkemiz genç bir nüfusa sahip olmasıyla birlikte bilişim sektöründeki gelişmeleri en iyi şekilde değerlendirebilecek bir konumda bulunmaktadır. Eğitim, ARGE çalışmaları, girişimcilik; bilişim sektörünü daha ileriye taşıyacak temel unsurlardır. O alanda atılacak adımlar sadece sektörün değil, aynı zamanda ülkemizin rekabet gücünü artıracaktır. Bilişim ve yazılım sektörü için 2014 yılında Balıkesir Üniversitesi bünyesinde kurulan Teknokent; bu sektörde ilimizde önemli bir ivme kazanmıştır. Şuan güncel rakamlar Teknokent; 62 firmayla çalışmış ve 118 ARGE projesini tamamlamıştır. Ayrıca Balıkesir Üniversitesi bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisi de faaliyete geçmiştir. Bilişim sektörünün önemine dair güçlü bir farkındalık oluşturmayı ve sektördeki potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Sizlerin tecrübeleri, görüşleri ve önerileri bizim için çok kıymetlidir” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ticaret Bakanlığı Ticaret Uzmanı Ergüç Ülker, Ticaret Bakanlığı Ticaret Uzman Yardımcısı Mustafa Salim Erek ve TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Ertan Barut konuşma yaparak dinleyicilere bilişim sektöründeki güncel gelişmeler, sektöre olan yatırımlar ve teşvik programları hakkında bilgilendirmelerde bulundular. (Haber Merkezi)