CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Erzincan’daki sabıkalı şirketin Bigadiç’te faaliyet gösteren madenine denetim yapılmasını istedi. CHP’li Sarı, “Facialara sorumlu arayan AKP iktidarı dönüp bir kendine bakmalı. Yaşanan her facia ülkemizin bir kaderi değil, iktidarın zihniyetidir” dedi.

Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeni sahasında yaşanan facia, gözleri diğer madenlere çevirdi. Çöpler Altın Madenini işleten Anagold şirketinin ÇED olumlu raporunda “toprak kayması riski” bulunmadığı ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde ÇED olumlu kararı verilmesi Türkiye’de işletilen ve ÇED olumlu raporu alan diğer madenleri akıllara getirdi.

ANAGOLD ŞİRKETİ’NİN ORTAKLARI BALIKESİR’DE DE MADEN İŞLETİYOR

Facianın meydana geldiği altın madeninin bir benzeri yine benzer yöntemleri kullanarak Balıkesir Bigadiç’te faaliyet gösteriyor. Yüzde 50’şer hisse ile Lidya Madencilik (Çalık Grubu) ile Alacer Gold (SSR Mining) şirketlerinin ortak olduğu Polimetal Madencilik şirketi tıpkı Erzincan’daki Çöpler Altın Madeni gibi Balıkesir Bigadiç’te bakır, çinko, altın ve gümüş içeren polimetal madenciliği yapıyor. Polimetal Madencilik şirketi Bigadiç’te de İliç Çöpler Altın Madeninde olduğu gibi açık ocak yöntemi ve altın cevherlerinin siyanürle liçiyle elde edilen çözeltiden altının çıkarılmasına yönelik bir ayırma tekniği (Merrıl Crowe yöntemi) ile yani siyanür kullanarak altın üretiyor.

BİGAÇDİÇ’TEKİ MADENİN ÇED RAPORUNA DANIŞMANLIK YAPAN DA AYNI ŞİRKET

Bigadiç’teki siyanürle altın üreten şirketin ÇED raporunu hazırlayan, Erzincan İliç Çöpler Altın Madeninin raporunu hazırlayan şirket Ankara merkezli SRK Danışmanlık ve Mühendislik Şirketi. “Madencilik Projesi Değerlendirmesi - Maden İşletme Yardımı - Durum Tespiti ve Proje İncelemesi - Madencilik Risk Değerlendirmesi” alanlarında kurumsal danışmalık hizmeti veren şirketin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kayıtlarında yeterlik belgesini 2013 yılında aldığına rastlanan vizesinin 2026 yılına kadar süreceği görülüyor. Bigadiç’teki maden için Polimetal Madencilik şirketi “Gediktepe Polimetalik (Cu, Zn, Pb, Fes2, Ag, Au) Madeni Açık Ocak İşletmesi Kapasite Artışı, Yığın Liçi Ve Merrıl Crowe Tesisi, Flotasyon Tesisi Ve Atık Depolama Tesisi” ÇED olumlu raporunu 1 Temmuz 2016 yılında aldı.

 

 

 “AKP İKTİDARI FAİL ARIYOR. FAİL İKTİDAR VE YANDAŞLARIDIR”

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Erzincan İliç Çöpler Altın Madeninde yaşanan facianın benzerinin Balıkesir’de da yaşanabileceğinden endişe duyduklarını söyledi. CHP’li Sarı, yaşanan facianın tüm uyarılara rağmen göz göre göre geldiğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Her şeyden önce AKP iktidarının kurmayları facia sonrası her facia sonrası olduğu gibi tutum ve davranışlar sergiliyorlar. İhmal ve sorumsuzluklar gün gibi ortada.  Yetkili bakanlığın olumlu bulduğu bir rapor var ama durum tam tersini gösteriyor. Bu yüzden şirket kadar bu rapora olumlu kararını veren yetkililer de suçludur. AKP iktidarı her facia sonrası fail arıyor. Fail iktidar ve yandaşlarıdır.”

“BAKAN BAYRAKTAR’IN AÇIKLAMALARI ENDİŞEMİZİ ARTIRIYOR”

CHP’li Sarı; “Benzer bir maden Balıkesir Bigadiç’te faaliyet gösteriyor. Şirketin ismi değişik ama madeni işleten ortaklar aynı. ÇED raporunu hazırlayan danışmanlık şirketi aynı. Bakanlık da aynı. Yani facia sorumluları aynı. Bir de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Erzincan İliç'te maden faciasına ilişkin son durumu paylaştığı açıklamasında ‘şirketin yönetim düzeyi içerisinde bir zaafiyet içerisinde olduğunu görüyoruz’ açıklaması endişelerimizi artırıyor” diye konuştu.

“İŞÇİLERİMİZİN GÜVENLİĞİ KIRMIZI ÇİZGİ OLMALI”

AKP iktidarı döneminde 10’larca maden kazası yaşandığını belirten Serkan Sarı, “İşçilerimizin güvenliği kırmızı çizgi olmalı” diyerek şöyle devam etti:

“Başta devletin işlettiği madenler olmak üzere tüm madenlerde kapsamlı bir inceleme ve denetim yapılmalı. Önce insan, sonra maden denilmeli. Bilimin ışığında işçi güvenliğini ön planda tutarak madenleri işleten bir ülke olmak istiyorsak acilen bir seferberlik ilan etmeliyiz. Çünkü yaşanan her facia ülkemizin bir kaderi değil, iktidarın zihniyetidir.” (Osman Kızıl)