Samsun Atakum’un yeni gözdesi Ata Sahne, 27 Mart’ta kapılarını açıyor.

Samsun Atakum’un yeni gözdesi Ata Sahne, 27 Mart’ta kapılarını açıyor.
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin öncülüğünde, eski ve atıl durumda olan bir binadan, kente renk katacak bir sanat merkezine dönüşen Atakum Belediyesi Ata Sahne Sanat Merkezi, 27 Mart 2024 tarihinde saat 20.30’da Düşevi Tiyatrosu’nun sahnelediği ödüllü 'Bimarhane' tiyatro oyunu ile kapılarını sanatseverlere açacak.
2012 yılında başlanmış ancak inşaatı yüzde 40 tamamlanmış seviyedeyken atıl durumda bırakılan yapı, Başkan Cemil Deveci öncülüğünde ve Atakum Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla Atakum halkına kazandırıldı. Atakum Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından yeniden projelendirilerek yapımı tamamlanan Ata Sahne Sanat Merkezi, Atakum’un kültürel dokusunu güçlendirecek. 27 Mart 2024 tarihinde saat 20.30’da yapılacak açılışta Düşevi Tiyatrosu’nun sahnelediği ödüllü 'Bimarhane' tiyatro oyunu ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Temel Nacar Resim Sergis ile sanatseverlere kapılarını açacak.

Atakum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Binası’na bitişik konumda Mimarsinan Mahallesi 181. Sokakta yer alan Ata Sahne Sanat Merkezi’nin açılış töreni, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde gerçekleşecek. Atakum’un yeni cazibe noktası olacak merkez, 27 Mart 2024 tarihinde saat 20.30’da Düşevi Tiyatrosu tarafından sahnelenen ödüllü 'Bimarhane' oyunu ile perdelerini açacak.

550 kişilik konferans salonu
Ata Sahne Sanat Merkezi, Atakum Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından yeniden modern, çağın şartlarına uygun ve Atakum’un ihtiyaç duyduğu şekilde projelendirildi ve yapımı tamamlandı. Merkez içerisinde tiyatro, konser ve sanat etkinliklerinin düzenlenebileceği akustik ve profesyonel ses ışık sistemi projeleri ile gerekliliklerinin tümü karşılanmış olan 550 kişilik konferans salonu; kitap sergisi ve satışı için kullanılacak ve imza günler gibi etkinliklerin düzenlenebileceği sergi salonu, uygun sayıda ve yeterlilikte sanatçı soyunma odaları, teknik ve idari ofislerin yer aldığı, tüm faaliyetler için uygun fuaye alanları yer alıyor.

Sanat tutkunlarının durağı olacak
2012 yılında yapımına başlanan ancak tamamlanamayan atıl haldeki Çok Amaçlı Salonun ihtiyaca yönelik olarak Ata Sahne Sanat Merkezi adıyla yeniden projelendirdiklerini belirten Başkan Deveci, şunları söyledi:
'Atakum’un sanatla sıkı bağlarını daha da güçlendirmek amacıyla bu yapıyı kentimize kazandırdık. Artık, Ata Sahne Sanat Merkezi olarak adlandırdığımız bu mekan, şehrimizin kültürel zenginliğini artıracak ve sanat tutkunları için vazgeçilmez bir durak haline gelecek. Atakum, sanatın her dalına ev sahipliği yaparak, sadece Samsun için değil, ülkemiz genelinde de önemli bir örnek teşkil ediyor. Bu yeni merkezimiz, sanatseverlere ilham verecek ve genç yeteneklerin keşfedilmesine olanak sağlayacak. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde saat 20.30’da gerçekleştireceğimiz açılışla birlikte şehrimizin sanat ve kültür hayatına yeni bir ivme kazandıracağız. Açılışımıza tüm komşularımızı davet ediyorum.'