Altıeylül Belediyesi’nin 1-10 Ekim tarihleri arasında düzenleyeceği ve bu yıl ilk kez yapılacak olan “Altıeylül Kitap Fuarı”nda özellikle çocuk ve gençlerin kitaba ulaşmasını kolaylaştırmak adına “Askıda Kitap” kampanyası yapılacak. Kampanya ile binlerce çocuğa kitap ulaştırmak hedefleniyor.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Kurtdereli Spor Salonu karşısında bulunan Atatürk Açık Otoparkında yapılacak ve 10 gün sürecek fuarla ilgili olarak Sabri Uğur Parkı ve Millet Kıraathanesinde bir basın toplantısı yaptı.

Başkan Avcı, sosyal ve kültürel etkinlikleri yapmaya devam ettiklerini, Kitap Fuarında da Kovid-19 önlemlerinin alındığını söyledi.

Toplantıda konuşan Başkan Avcı; “Pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır herhangi bir etkinlik düzenleyemedik. Bu sene de kontrollü bir şekilde etkinlikler yapabilmek için çaba sarf ediyoruz. Altıeylül Kitap Fuarının da bu sene inşallah ilkini gerçekleştireceğiz. Bundan sonra da devamının geleceğine inandığımız, Altıeylül’deki gençlerimizin, çocuklarımızın bakış açısına katkı sunacağına inandığımız güzel bir etkinliği 1-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Balıkesir bu sene ilçelerde yoğun bir şekilde kitap fuarları yaptı. Merkezde biz de Altıeylül olarak bu sürece kendi bakış açımız tarafından güzel bir katkı sunmaya çalışacağız. İnşallah bu etkinliği güzel bir şekilde organize edersek inşallah bundan sonra da bunun artık bir süreklilik haline gelmesini bekliyoruz. Cuma günü saat 10.30’da Altıeylül Kitap Fuarı’nın açılışını inşallah gerçekleştireceğiz” dedi.

 

“YEREL YAZARLARDA FUARDA OLACAK”

Kitap fuarını bir panayır havasında yapmak istediklerini söyleyen Başkan Avcı, fuara 50’nin üzerinde yazar katılacağını ifade etti. Başkan Avcı sözlerini şu şekilde sürdürdü: “1 Ekim Cuma günü Ahmet Şimşirgil hocamız, 2 Ekim Cumartesi günü Saniye Bencik Kartal saat 15.00’de imza, saat 18.00’de de Hasan Can Kültür Merkezi’nde söyleşi yapacak. Yine 2 Ekim’de Beyza Alkoç yazarımız da gelmiş olacak. 3 Ekim’de şiir açısından bizi doyuracağına inandığımız Kahraman Tazeoğlu’nu ağırlayacağız. İnşallah akşam saat 20.00’de de kültür merkezimizde güzel bir şiir söyleşisini hep birlikte dinlemiş olacağız. Nurullah Genç, Alişan Kapaklıkaya, Sıtkı Aslanhan, Sinan Yağmur, Emre Gül, Miraç Çağrı Aktaş ve İlber Ortaylı olmak üzere inşallah ilerleyen süreçte kitap fuarımızda ülkemize değer katan, değer verdiğimiz, Balıkesir’e geldiğinde de çocuklarımız ve gençlerimiz açısından bize pozitif enerji ve sinerji oluşturacak yazarlarımızı ağırlamaya çalışacağız. Tabi bunun yanında yerel yazarlarımızı da inşallah kitap fuarımızda ağırlamaya, onları kitapseverleriyle buluşturmaya çalışacağız” dedi.

 

ASKIDA KİTAP UYGULAMASI OLACAK

Fuarda askıda kitap uygulaması da yapacaklarını ifade eden Başkan Hasan Avcı, amaçlarının çocuk ve gençlerin kitaba daha kolay ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Başkan Avcı; “Fuarda askıda kitap uygulamasını yapacağız. Bilindiği gibi askıda ekmek, askıda çorba meşhurdur. Bu kitap fuarında da arkadaşlarımız askıda kitap uygulaması yapıyorlar. Yaptıkları bu uygulamayla ihtiyacı olan çocuklarımızın alabilmeleri için, kitap alan vatandaşlarımız, kitabı belirlenen noktaya bırakacaklar, oradan da ihtiyacı olan çocuklarımız kitapları alabilecekler. Bunun yanında bazı yazarlarımızın kitaplarını okullara dağıttık. Bazı yazarlarımız Altıeylül sınırlarımız içerisindeki ortaokul ve liseler başta olmak üzere bütün okullarımızdaki öğrencilerimizle buluşturarak her bir ayrı okulumuzda da söyleşiler gerçekleştireceğiz. Biz inşallah bu 10 günlük süreci kitap panayırı olarak düzenlemek istiyoruz. Hani panayır olur, şenlik olur, böyle dolu dolu geçer. Biz de inşallah bu 210 günlük süreci kitap panayırı olarak dolu dolu geçirerek gençlerimizin yetişmesine katkı sunabilmek için var gücümüzle çalışacağız.” şeklinde konuştu.

 

BAŞKAN YILMAZ’A TEŞEKKÜR

Son olarak Kitap Fuarını Kurtdereli Spor Salonu’nun karşısındaki Atatürk Açık Otoparkında yapmalarına imkan sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür eden Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı; “Bize desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Büyükşehir Belediyemiz ve Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a da teşekkürü bir borç biliyoruz. Çünkü orada gerçekten normalde kullanılan bir alanı 10 günlük bir süreyle bize tahsis ederek ciddi bir kolaylık sağladılar. Bunun yanında okullardan öğrencilerimizi almak için de otobüs desteğini de Büyükşehir Belediyemiz verecek.” dedi.HABER: CENGİZ GÜNEŞ