Almanya Balıkesirliler Derneği, Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99.yıl dönümünü Almanya’nın Duisburg kentinde kutladı.

Salgın hastalık nedeniyle sadece üye ve ailelerinin katıldığı programda, verilen kahvaltının yanında, üyeler tarafından yapılan Balıkesir’in meşhur Tarhana Çorbası gelenlere ikram edildi. Kahvaltının ardından Dernek Başkanı Kemal Kanıkurumaz konuşma gerçekleştirdi. Programın “19 Eylül Gaziler Gününde” yapılmasında faaliyete ayrı bir değer kattı.

HEPSİNE MİNNETTARIZ

Dernek olarak Almanya’da 14.üncü kez Balıkesir’in Kurtuluşunu kutladıklarını belirten Dernek Başkanı Kemal Kanıkurumaz, “Yokluk ve sıkıntılara rağmen, iman, sabır ve karanlıkla birbirimize kenetlendiğimizde bütün zorlukların üzerinden geleceğimizin göstergesi, 6 Eylül 1922’de Balıkesir’in kurtuluşuna vesile olan, Kuvvayı Milliye Hareketidir. Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu vatan uğruna canlarını ortaya koymuş Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kanlarını dökmüş tüm kahraman gazilerimize şükran ve minnetle yad ederim” dedi.

“ALMANYA’DA OKUMAK İSTEYENLERE DESTEK VERECEĞİZ”

Başkanının konuşmasından sonra söz alan Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ise, BALDER’in çalışmaları hakkında bilgi vererek, Öğrencilerin okullarda Türkçe derslerine katılmaları için velilerin müracaatta bulunmalarını istendi. Derneğin bünyesinde bulunan Karesi Zeybek ekibinin kursları yeniden başladığını duyurulan konuşma sonrası, gençlerimiz için bir Spor Salonun tutulduğunu Gençlik Kolları Başkanı Eda Fidan açıkladı ve gençleri davet etti. Diğer yandan Balıkesir Üniversitesi ile yapılan görüşmede alınan bilgiler doğrultusunda, üniversitede okumak isteyen öğrencileri yönlendirebileceklerini ve Almanya’da meslek eğitimi almak isteyen arkadaşlara yardım edilebileceğini bildirildi. Düzenlenen Kurtuluş programında, Türkiye’de olan Sel ve Yangın felaketinin yaralarını sarmak için, yapılan yardım kampanyasında 700 Euro toplandı. AFAT hesabına gönderilecek yardım miktarı için teşekkür eden Dernek Başkanı Kemal Kanıkurumaz, makbuzun BALDER’de yayınlanacağını duyurdu.HABER: SUDE TÜLÜ