Aksaray’da şehir trafiğinin rahatlatılması ve teknolojik sistemlerin hayata geçirilip trafik akışının daha rahat ve daha güvenli olması için teknolojik gelişmelerle çözüm üretiliyor.

Aksaray’da şehir trafiğinin rahatlatılması ve teknolojik sistemlerin hayata geçirilip trafik akışının daha rahat ve daha güvenli olması için teknolojik gelişmelerle çözüm üretiliyor.
Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, şehrin sürekli büyüyüp geliştiğini bu çerçevede şehir içi trafiğin düzenlenmesi için yeni teknolojik çözümler ürettiklerini söyledi. Başkan Dinçer, Toptancılar Sitesi Kavşağına akıllı trafik uygulaması için ilk düğmeye basıldığını açıkladı. Aksaray Belediyesinin son günlerde en yoğun trafik aksları arasında yer alan Toptancılar Sitesi Kavşağında başlattığı akıllı trafik uygulaması ile kavşak noktasında oluşabilecek karmaşanın da önlenmesi hedefleniyor. Yeni uygulama ile trafik akışının daha düzenli ve daha verimli hale getirilmesi öngörülüyor. Belediye Başkanı Dinçer, Toptancılar Sitesi Kavşağında incelemelerde bulunarak kavşak noktasında günün belirli saatlerinde aşırı yoğunluk yaşandığını ve akıllı trafik uygulamaları ile bu yoğunluğun minimize edileceğini kaydetti. Teknolojinin getirdiği imkanları kullanarak şehrin trafiğini daha dinamik hale getireceklerini belirten Başkan Dinçer, akıllı trafik uygulamalarının sağladığı avantajlardan bahsederek, 'Akıllı trafik sistemi sayesinde trafik yoğunluğunu günün her saati takip edebileceğiz ve anlık verilere göre trafik ışıklarını ayarlayabileceğiz. Bu sayede zamandan tasarruf sağlanacak. Akıllı trafik sistemiyle bu kavşakta yaşanan yoğunluğu en aza indirgeyerek hem sürücülerimize hem de yayalarımıza daha güvenli ve hızlı bir ulaşım imkânı sunmayı hedefliyoruz. Bu kavşaktaki çalışmalar Aksaray’ımızın hızlı büyüme ve gelişimine uygun olarak planlandı. Bu kavşak Toptancılar Sitesi, üniversite, galericiler sitesi ve 50 metrelik bulvar yolumuzun kesişme noktasında bulunuyor. Yeni belediye binamızın taşınması ile bu kavşak önemli bir rol üstlenecek ve yaptığımız çalışmaların yerinde bir uygulama olduğunu gösterecek' dedi.
Aksaray Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ile Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, koordineli bir şekilde kavşak noktasında çalışmalara başladı. Artık ihtiyaca cevap vermeyen bölgede yeni kavşak, refüj çalışması yapılacağı daha sonra ise akıllı sinyalizasyon sistemi ile trafik güvenliği sağlanarak sürücülere ve yayalara güvenli bir ulaşım imkânı sunulacağı aktarıldı.