PTT Genel Müdürlüğü, Türkiye genelindeki kadın çalışanlarına 8 Mart Dünya Kadınlar Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hediye olarak Sındırgı ilçesindeki doğal ürünlerden oluşan sepetler gönderdi.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Sındırgı Belediyesi Akpınar Yaşam Merkezi öncülüğünde kadınlar tarafından üretilen yöresel ve doğal ürünler PTT Genel Müdürlüğü tarafından kadınlara hediye edildi. Yaklaşık iki aylık bir süreçte 1000’e yakın kadın tarafından üretilen gazete sepet, lavanta kesesi, lavanta sabunu, fular, kolonyadan oluşan hediye sepetleri Türkiye’nin dört bir yanına ulaştı.

Toplu Siparişler Aile Bağlarını Güçlendirdi, Mutluluk Getirdi

Siparişlerin yetiştirilmesi için yalnızca kadınlar değil, çoğu evde aile boyu bir seferberlik yaşandı. Bu sayede tv, telefon gibi rutin haya şartları ile birbirinden uzaklaşmaya başlayan aile bireyleri arasında bağlar da güçlendi. Boş zaman geçirilecek işler yerine aile bireyleri de kendilerine göre yapabilecekleri işlere katkı sağladı. Bu sayede iletişim de arttı.

Siparişleri yetiştirme heyecanının aile bireyleri arasında birlikteliği arttırdığını belirten Akpınar Yaşam Merkezi Gazete Dokuma Atölyesi eğitmeni Zehra Meydan “ Akpınar Yaşam Merkezi kuruldu kurulalı burada gazete dokuma atölyesinde üretimdeyim sürekli. Şu an da kurslarımız mevcut. Kurslarımızla devam ediyoruz. Böyle bir süreçte de tabi başkanımız sayesinde Allah razı olsun öncelikle kendisinden.  Gerçekten çok büyük bir değişim oldu. Hepimiz için. Ailemize, çoluğumuza çocuğumuza dediğimiz gibi yaşlılarımıza kadar hani bir bütünlük sağladık. Bir birliktelik yaşadık. Çocuklarımızın elinden telefonları bir kenara bırakıp çubuk yaptık. Televizyonları kapatıp sohbet ettik evlerimizde. Yani gerçekten hani bir bambaşka bir 2 aylık süreçte bambaşka bir bütünlük, Aile olmanın tadını da yaşadık bu arada. Gerçekten çok güzeldi. “ şeklinde konuşurken eğitmen Ayşe Örs “Evet mutluyuz yani. Yani hepsi evet çok mutlu oldular. Ek gelir ev hanımlarının evet müthiş bir şey. Eşlerine yardımcı olmak çoluğuna çocuğuna bir şeyler alabilmeleri tabi çok büyük bir avantaj. Bu da tabi ki sizin sayenizde dediğim gibi. Ama tekrardan herhalde sipariş bekliyorlar. “ dedi.

Milli Üretim, Sıfır Atık, Kadın İstihdamı Bu Proje İle Hayat Buldu

Kadınlara fırsat verildiğinde her şeyin güzelleştiğini belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş kadın istihdamı arttırmak, yöresel ve doğal ürünleri ön plana çıkarabilmek için çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. 2014 yılında Hanımeli Çarşısı ile başlayan ve Akpınar Yaşam Merkezi ile taçlanan kadınları istihdama ve sosyal hayata kazandırmak adına başlatılan çalışma ile bugün doğal şehir Sındırgı Türkiye’nin Balıkesir’in hediyecisi konumuna geldi.

Türkiye’nin her bir köşesinde ayrı bir değerin olduğunu, pahalı ve yapay hediyeler yerine, milli, yöresel, doğal, hikâyesi olan ürünlerin tercih edilerek yöreye de katkı sunulabileceğini belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş PTT Genel Müdürlüğüne örnek oldukları için teşekkür ederek“ 2014’te Doğal Şehir Sındırgı’da kadınlara yönelik istihdam çalışmalarımızı Akpınar Yaşam Merkezi adı altında bütünleştirdik. Gıdadan süs eşyalarına hediyelik eşyalara farklı alanlarda üretim yaptık. Ve 50li rakamlar bugün 600-700’leri bulan bir duruma dönüştü. Kültürü sanatı ve hikâyeyi önceleyen bu çalışmalarımız artık ülke çapında farklı alanlarda sipariş alıyor. Yani çok mutlu oluyoruz. Ve özellikle Sıfır Atık kapsamında bir gazete kâğıdını bir sepete dönüştürme hikâyesi sadece Sındırgıyı değil Dursunbey’i, İvrindi gibi Balıkesir’in farklı ilçelerini de içerisine katan güzel bir çalışmaya sebebiyet verdi. Ve bizim bu konudaki çalışmalarımızı takdir eden PTT Genel Müdürlüğü 8 Mart Dünya Kadınlar Günündeki çalışan kadın personeline hediyesini Doğal Şehir Sındırgı’dan seçti. Kendilerini tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Hakikaten güzel bir çalışma. Bugün dövizin çok kıymetli olduğu bir dünyada dışarıya yurt dışına bir sürü hediyelerle alakalı ücretler ödeniyor. Yerli, milli ve kadınımıza yönelik istihdam çalışmalarına kültüre, sanata, hikâyeye destek veren PTT Genel Müdürünü tebrik ediyorum. “ dedi.