Kısa süre önce Balıkesir Şubesi kurulan 29 Ekim Kadınları Derneği, adım adım büyüyerek güçleniyor. Yeni üyeleriyle güçlenen derneğin ilk erkek üyesi ise CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Burhanettin Ağabeyoğlu oldu.

Balıkesir’de kısa süre önce kurulan Seval Bozkurt başkanlığındaki 29 Ekim Kadınları Derneği Balıkesir Şubesi ilk basın toplantısını dün Bengi Otel’de yaptı. Yönetim kurulu üyelerinin tanıtıldığı toplantıda Şube Başkanı Bozkurt, derneğin hedefleri ve yapacakları çalışmaları anlattı.

 29 Ekim Kadınları Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Seval Bozkurt, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi: “Derneğimizin amacı Dünya ve ülkemiz kadın hareketinin ve Cumhuriyet Devrimlerinin kadının toplumsal yaşama eşit katılımı için açtığı yolu izleyerek genelde insan hakları, özelde kadının insan haklarını savunmaktır. Bunun yanında, toplumsal cinsiyet eşitliği bilinci yaratmak, demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin gereklerine uygun olarak, yasal planda ve yaşamın içinde kadınların statüsünü yükseltmek, kadın ve çocukların her türlü şiddetten korunması için çalışmaktır. Derneğimiz, kadının insan hakları mücadelesinin, aynı zamanda demokrasi ve laiklik mücadelesi olduğunun bilinci ile eğitim, hukuk, bireysel ve toplumsal sağlık, emekçiler ve emek örgütleri, üretim, girişimcilik ve kooperatifçilik, sanat ve sosyal etkinlikler alanlarında çalışmalar yapacaktır.

 

“KADININ HAK ARAMADAN BAŞ EĞMESİ BEKLENİYOR”

Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde halkımızın en değerli kazanımı olan Cumhuriyetin ilanının, biz kadınlar için de haklarımızın elde edilişinin ilk basmağı olduğunun bilinciyle bugün geldiğimiz noktada kısaca şunları gözlemliyoruz. İlk imzacılarından olduğumuz İstanbul Sözleşmesinden imza çekilmesi, 6284 sayılı yasada var olan hakların ailenin temel taşlarını oynattığı yönünde yapılan olumsuz açıklamalar, kadın cinayetlerinin hala sıradan bir adli vaka olarak görülmesi, cinsel istismarı yapanın değil, istismara uğrayanın sorgulanması, tecavüzcünün evlilikle aklanmaya çalışılması gibi örnekler, iktidarın, kadına yaşam alanı olarak evini işaret ettiğini ve erkek egemen yapı karşısında kadının hak aramadan baş eğmesini beklediğini gösteriyor.

 

“KADININ ADI YOK”

Meclis'ten kabineye, yargıdan meslek örgütlerine, üniversitelerden yerel yönetimlere kadar karar alma mekanizmalarındaki kadın erkek temsiliyetini incelersek parlamentoda kadınların temsil oranı yüzde 17,29! Belediye başkanlığında ise kadının adı yok, kadın temsil oranı yüzde 1,5, kadın muhtarların oranı ise yüzde 2,14. 50 bin 157 muhtarın sadece 1071'i kadın.

 

“İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ KARANLIK TABLOYU DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüzyıla giderken, giderek gericileşen iktidar politikaları ile eğitim sistemimizden, hukuk sistemimize kazanılmış tüm hakları geriye çekerek, kadın-erkeği ile hepimiz için nefes alınamaz bir ortam yaratmıştır. Gerçekleri söylemenin "suç” sayıldığı günümüzde, susmayan ve haklarını kuvvetle arayan kadın örgütleri arasında yeni bir soluk olmak için örgütlenmiş bulunuyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği sıralamasında 150 ülke arasında 130’ncu sırada olduğumuz, on kadından ancak üçünün istihdama katılabildiği, sosyal güvencesiz çalışma koşullarının en çok kadınlara reva görüldüğü, ekonomik ve fiziksel şiddetin kadın yoksulluğunu iki kat arttırdığı bu karanlık tabloyu elbette değiştireceğiz.

 

“GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRİYORUZ”

Eşitlikçi ve adil bir düzen içinde, yaşam hakkımız için, bilimsel ve laik bir eğitim için, evde, okulda, işte, sokakta, siyasette eşit haklar için, yurttaşlık haklarımızı eksiksiz kullanabilmek için 1923'ün aydınlanma geleneğine sahip çıkmak için güçlerimizi birleştiriyoruz. Derneğimize, yüz yılı aşkın kadın mücadelesini sürdürmek üzere, çalışmalara omuz vermek isteyen Balıkesir'deki tüm kız kardeşlerimizi davet ediyoruz. Kadınların gücüne güveniyoruz. Yalnız olmadığımızı da biliyoruz. Tüm çalışmalarımızı, benzer amaçlı demokratik kitle örgütleri, platformlar ve meslek örgütleriyle işbirliği ve dayanışma içinde gerçekleştireceğiz.”

 

İŞTE YÖNETİM KURULU

Öte yandan basın toplantısında Başkan Seval Bozkurt yönetim kurulu üyelerini de tanıttı. Derneğin yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu: “Başkan: Seval Bozkurt, Yazman: Zekiye Uçar, Sayman: Sibel Buzkır, Örgütlenme, tanıtım ve basın yayın halkla ilişkiler ve sosyal medya işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi: Ayhan Türker, Fon ve kaynak oluşturmadan sorumlu yönetim kurulu üyesi: Nursen Bolak, Kurucu Üye: Renin Dilek Tan, Kurucu Üye: Kezban Çuhadar.”HABER: ADEM KARANFİL