Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, yeni dönemde de Aksaray’ın tarihi ve kültürel mirasını koruma adına, tarihi yapılarda restore çalışmalarının süreceğini ve kentin kültür varlıklarına katkı sunulacağını söyledi.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, yeni dönemde de Aksaray’ın tarihi ve kültürel mirasını koruma adına, tarihi yapılarda restore çalışmalarının süreceğini ve kentin kültür varlıklarına katkı sunulacağını söyledi.
Aksaray Belediyesi ve Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Taşpazar Mahallesi’nde bulunan Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi’nde başlayan restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Restorasyon çalışmalarının sürdüğü türbe ve mescidindeki bir önceki yıla göre değişim görenleri hayran bırakıyor. Bakan bir daha bakıyor. Anadolu’da yetişmiş din alimlerinden biri olan Pir Ali Sultan adına yaptırılan türbe ve mescidin 1528 yılında yapıldığı biliniyor. Belediye Başkanı Evren Dinçer, son 5 yılda şehir genelinde birçok tarihi yapının restore edilerek yenilendiğini söyledi. Restorasyon çalışmalarından biri olan Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi’nin aslına uygun hale getirilerek koruma altına alındığını ifade eden Başkan Dinçer, daha önce mülkiyet sorunu nedeniyle restore çalışmasında yaşanan gecikmeler üzerine harekete geçildiğini ifade etti. Başkanı Dinçer, Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığı görüşmeler neticesinde kamulaştırma yoluyla mülkiyet sorununu çözüme kavuşturdu. Aksaray Belediyesi ve Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından projesi çizilen Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi’nde geçtiğimiz yıllarda restore çalışması başlatıldı.
Belediye Başkanı Dinçer, Pir Ali Sultan Türbe ve Mescidi’nde çalışmaların planlı bir şekilde sürdüğünü tarihi yapının aslına uygun hale dönüşeceğini söyledi. Şehir genelinde restore çalışmalarının yeni dönemde de süreceğini bildiren Başkan Dinçer, 'Şehrimizin kültürel mirasımızı yansıtan tarihi yapıları korumak ve gelecek nesillere aktarmak için yaptığımız restorasyon projeleri devam edecek. Tarihi yapıların restore edilmesi kent kimliğini ortaya çıkardığı biliyoruz. Şehir merkezimizde hiçbir tarihi yapının atıl kalmasını istemiyoruz ve çalışmalarımız bu minvalde sürecek' dedi.