Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Lisanslı Depoculuk ve Ürün İhtisas Borsası

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Lisanslı Depoculuk Nedir?”

Lisanslı Depo: Tarım ürünlerinin TSE standartları çerçevesinde hijyenik ve ekonomik koşullarda, bakanlık gözetiminde, sigortalı ve tarafsız bir ortamda saklandığı silolardır. Lisanslı depolarda ürünlerin yetkili sınıflandırıcılar tarafından analizleri yapılarak kalite sınıfları belirlenir ve lisanslı depo işletmecisi tarafından depolara alınır. Tüm depolar ürünlerin depolanma süreci boyunca kalitesini muhafaza etmekle yükümlüdürler. Lisanslı depolar kalite sınıfı belirlenmiş depoya kabul edilecek ürünlerin Elektronik Platformlarda işlem görmesi için ELÜS (Elektronik Ürün Senedi) üretirler.

Lisanslı depoculuk sistemindeki aktörler kimlerdir?

Üreticiler, tacirler, sanayiciler, aracılar ve bunların yanı sıra bankalar, sigorta şirketleri ve yatırımcılardır.

Sisteme konu ürünler hangileridir?

Hububat, Baklagiller, Yağlı tohumlar, Pamuk, Fındık, Zeytin, Zeytinyağı, Kuru Kayısı, Antepfıstığı

Lisanslı depoculuk sisteminin hedefleri nelerdir?

Hasat dönemlerinde tarım ürünlerindeki arz yığılması nedeniyle oluşan fiyat düşüşlerinin önlenmesi ve piyasanın dengelenmesi,Özellikle finansman sıkıntısı çeken küçük çiftçiler ile ürün sahiplerinin, lisanslı depolara verdikleri ürünleri karşılığında aldıkları ürün senetleri aracılığıyla bankalardan kredi ve finansman sağlamaları, Tarım ürünleri ticaretinin herkesçe kabul gören standartları belirlenmiş ürünler üzerinden yapılması, kaliteli üretimin teşvik edilmesi, güvenli bir piyasanın oluşturulması,Tarım ürünleri ticaretinin kayıt altına alınması,Yatırımcılar için dövize, altına, hisse senedine, faize ve benzerlerine alternatif yeni bir yatırım aracı sağlanması,Tarım ürünlerinin, fizikî mal ve numune gösterilmesine ve teslimine gerek olmaksızın ürün senetleri veya elektronik ürün senetleri aracılığıyla ticaretinin yapılması, Ürün depolanması, bankacılık ve sigorta sektörü açısından yeni iş alanlarının oluşturulması.

Ürün senetleri nasıl kullanılır?

Lisanslı depolara ürünlerini tevdi eden ve bunun karşılığında ürün senedini alan mudiler, diledikleri zaman ellerindeki ürün senetlerini ürün ihtisas borsasında veya bu borsa faaliyete geçinceye kadar yetkilendirilen ticaret borsalarında satabilmektedir. Tacirler ve sanayiciler ise ihtiyaç duydukları miktar ve kalitedeki ürünleri ürün senetleri vasıtasıyla tedarik edebilmektedir.

Mudilerin ellerindeki ürün senetlerini satmak yerine teminat olarak göstererek karşılığında kredi kullanma imkanı da bulunmaktadır.

/////

BAŞIMDAN GEÇENLER

Ayvalık-Altınova

Yıllar önce Ayvalık – Altınova minibüsüne bindim. Yanıma bir amca geldi ve oturdu oğlum,bende Altınova ya gideceğim hiç param yok benim paramı verir misin dedi. Bende hem yol ücretini hem de kendisine yardım amaçlı bir miktar para verdim.  Gönlüm huzurlu bir şekilde eve vardım.

Aradan bir iki hafta geçti, aynı amcaya yine rastladım ve yine aynı şeyleri yaşadım. Yol ücreti, biraz yardım. Altınova’ya geldik. Sonra anladım ki adamın yaşam tarzı bu. Aslında bununla ilgili olarak minibüs sürücüsünün bizi ikaz etmesi gerekir diye düşünmeden de edemedim.

Neyse, bir gün yine Altınova minibüsüne bineceğim. Aaa, o da ne? Benim adam içeride oturuyor. Hemen gittim yanına oturdum. Hemen, amca benim hiç param yok yol paramı verir misin dedim. Şöyle bir baktı. İki kere yol parası , birazda harçlık verdim diye  işi öğrendim mi sanıyorsun, bunun için çok çalışman gerekir sana bu tavırla kimse para vermez dedi. Bana işin inceliklerinden bahsetti. Sonra ne mi oldu? Yine ben adamın yol ücretini verdim. Tabii ki,  hemde yardım amaçlı birazda  para… Her işin bir erbabı var, yapacak bir şey yok. Gülmeyin denk gelirse kesin sizde verirsiniz.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete