Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Kör Pazara varmasın, Pazar Körsüz Kalmasın

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bir anket yapılsa ve hayvanları seviyor musunuz? Diye sorulsa cevap %90 “evet” olur. Sevmiyorum diyen belki de hiç olmayacaktır. Hayvanları sevmeyen kesinlikle var. Bu kişiler sevmediğini açıkça hissetse bile çevre baskısından söylemeye cesaret edemiyor.

Haberlerde görüyoruz. Hayvanlara eziyet edilip duruyor. Küçükken mahallemizde bir çocuk vardı. Bu kişi E. Karıncaları kibrit kutusuna koyar ve yakardı. Şimdi bu kişiye sorsan hayvanları seviyorum der. Yani bu tip kişiler söylediklerinde kesinlikle samimi değiller.

Hayvan sevgisi sokak hayvanları ile sınırlı kalmamalı. Doğa da ki hayvanları da unutmamak gerekir. Ben yıllardan beri evimin penceresinin kenarına bulgur koyarım ve sürekli olarak gelen kumrular var. Bu kumrular benden kaçmadıkları gibi, bulgur olmayınca da camı çalıyorlar. Hayvan deyip geçme yani…

Son zamanlar da avcılık had safhada. İşte bu avcı kardeşlerimizin de hayvanları sevmesi gerekiyor.  Hayvanları sevenlerin bazı durumlarda da gereksiz hayvansal gıdalardan da uzak durması gerekir. Hiç değilse tüketim biraz daha azalır. Bazen ben insanların hayvanları seviyorum deseler de gerçekte sevmediklerini düşündüğüm de oluyor. Burada önemli olan hayvanları gerçekten sevmek ve fedakârlıkta bulunmaktan çekinmemektir. Atalarımız boşuna mı demiş; Kör pazara varmasın, pazar körsüz kalmasın diye.

 Kör Pazara varmasın, Pazar Körsüz Kalmasın: [1] Bir şey satın almasını bilmeyen kimseler alışverişe çıkmamalılar ama çıkarlar. Esnaf da bu gibilerinden hoşlanır.

//////

SOSYAL MEDYADA ASLAN KESİLMEK!

Sosyal medya gerçekten acayip yer yer., Burada kişiler bir insanın yüzüne söylemeyeceği sözleri internetde yazıyor, cep telefonundan mesaj olarak gönderiyor. İş öylesine bir boyut almış ki; bu sosyal medya aslanları normal yaşantısında görmeye utanacağı , bulunmayacağı ve ortak olmayı red edeceği her türlü sitelere girip çıkıyor.

Unutmayalım ki; normal hayatımızda yapamayacağımız davranışları sosyal alemde yapmamız uygun değildir. Özellikle anne ve babalar bu konuda çocuklarını uyarmalı ve dikkatli bir şekilde takip etmelidir.

İnternetinde bir kuralı ve şartları var. Bunlara uymak hepimizin görevi aslında. Özellikle aile arasında “İnternet Sözleşmesi” hazırlayıp imzalanabilir. Nerelere girilecek? Nerelere girilmeyecek? Hepsi belirlenir. Tüm aile bu sözleşmeyi birlikte hazırlar ve böylelikle de aile bireylerinin katkısı sağlanmış olur.

Sözleşmeye uymayınca yaptırımlar belirlenir ve buna da dikkat edilir. Sözleşmeyi kesinlikle bilgisayarın yanına görülecek bir yere koymalıyız. Böylelikle en azından bazı şeyleri engellemiş oluruz.

Özet: Sosyal Medya da aslan kesilip de, sonra da pişman olacağımız şeyler yapmayalım.

//////

BİR ÇİNLİ BİR ÇİNLİYE GEL BERABER BİR KAPLUMBAĞA YİYELİM DEMİŞ!

Bir Çinli kadın iştahla kaplumbağa yiyor. Çoğu kişi bunaldı artık, ama yine de bunlar ne yiyorlar diye de merak etmeden duramaz hale geldik. Böyle olmasının sebebi Corona. Yarasa yedikleri için ortaya çıkan Corona dan dolayı bu Çinliler ne yer diye merak etmeye başladık. Benim kaplumbağa yiyebilecekleri aklıma bile gelmemişti.

Çinli kadın bir güzelce kaplumbağaları pişirmiş, sos falan hazırlamış iştahla ve hızlı şekilde yiyor. (Rahatsız olacaklar bu yazıyı okuduktan sonra İnternet izlemesinler lütfen.) Çinliler sanırım bu tip mide bulandırıcı videolarla ne yediklerinden çok nasıl iştahla yediklerinin reklamını yapıyorlar. Son zamanlar da her yeni Çinli videosunda ağzını şapırdatarak sıra dışı bir canlıyı yiyen birini görüyoruz. Yemedikleri herhangi bir canlı yok herhalde. Çinli olması önemli değil de, bence her hayvanı yemeleri mide bulandırıcı. Birde şöyle bir durum var. Bir Çinliye sorsak kuzu barsağı yer misin? Diye. Ay! Ne mide bulandırıcı diyebilir. Halbuki, bizim vatandaşların çoğu mis gibi ‘süt kuzu kokoreç’ i yemeden duramaz.

Kaplumbağa yiyen kadının başka bir versiyonu da var. Markete giden tek kollu Çinli çocuk, kaplumbağa reyonundan bir kaplumbağa alıyor ve canlı canlı hemen oracıkta yiyor. İnternet de fenomen olmak için yapılan bu şeyler aslında gerçekten mide bulandırıcı.

Açlık sofuluğu bozarmış. Aç kalınca, hayatta kalmak için belki insan yemeyeceği şeyleri yiyebilir. Ancak; sürekli olarak döner gibi de kaplumbağa yenir mi? Hiç!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete