Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

”KİRPİ MESAFESİ”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

İncitmeyecek kadar uzak, üşümeyecek kadar da yakın olabilmek…

”Eski zamanların dondurucu bir kışından bütün hayvanlar çok etkilenmiş, büyük kayıplar vermişler. Ama en çok kayıp veren kirpilermiş. Çünkü onların pek çok hayvan gibi kalın kürkleri yok, kendilerini sıcak tutması zor olan dikenleri var!..  Bu durumdan en az zararla kurtulmak için kirpiler meclisi toplanmış, çözüm aramaya başlamışlar.

Tartışa tartışa , nihayet gece olunca tüm kirpilerin bir araya toplanmasına, birbirlerine yakın durarak geceyi geçirmelerine karar verilmiş. Böylece kirpiler birbirlerinin vücut sıcaklığından yararlanacak, aralarındaki hava akımını önleyerek donmaktan kurtulacaklarmış. İlk geceki deneyimlerinde bunun işe yaradığını görmüşler. Ama başka bir problem çıkmış ortaya. 

Üşüyen kirpiler birbirlerine  fazla  yaklaştıkları için aralarında yaralanmalar olmuş. Daha sonraki gece yaralanma korkusundan birbirlerinden uzak durmuşlar, ama bu sefer de donmalar meydana gelmiş. Her gece kah uzaklaşa kah yakınlaşa, deneye yanıla birbirlerinin vücut sıcaklığından yararlanacak kadar yakın, ancak birbirlerini incitmeyecek
kadar uzak durmayı öğrenmişler.”

 Hikaye, insan ilişkileriyle bağdaştırıldığında  akla ilk gelen SAYGI oluyor yada benim öyle oldu.

Sevgi’siz ,  saygı’ya  dayalı  ilişkiler yürüyebilir bir şekilde  fakat!  

Saygı’sız , bir sevgi’yi  yaşatmak  mümkün değil .

Kıssadan hisse : Farklı  fikirlere , hissedilen duygulara , büyüklere,  küçüklere  önce birey olarak  saygı  duyarsak!  İnsan  ilişkilerine    kah uzaklaşıp kah yakınlaşarak çözüm aranmaz sanırım!

Teşbih’te hata olmazmış.

Kirpi mesafesi önemli!

Mutlu hafta sonları..

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ