Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KENDİSİNDEN HESAP SORULAMAZ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Osmanlıda devlet geleneğinde padişahlar “kendisinden hesap sorulamaz” olarak bilinse de padişahın otoritesi , keyfi davranmanın değil haksızlığın ortadan kaldırmanın güvencesi olarak görülürdü. Türk devlet geleneğinde adalet önemli bir yer tutardı. İslam dünyasında da adalet çok önemlidir. Özellikle Hz.Ali’nin Mısır valisi Malik el -Eşter’e gönderdiği ve valinin görevi sırasında uyacağı kuralları belirten mektup siyasetnamenin İslam Tarihinde ilk örneği sayılır.

Siyasetnamelerde, devlet başkanında bulunması gereken özellikler, hükümdarın Allah’a ve halka karşı sorumlulukları, devlet görevlilerin tayin ve denetimleri, bütçe idaresi gibi konular üzerinde durulurdu. Çeşitli örneklerle yöneticilere tavsiyelerde bulunulurdu.

Siyasetnameler bu özellikleri ile padişahın otoritenin meşru sınırlarını gösteren bir rehberdir diyebiliriz.

Siyâsetnâme, Arap, Fars, Hint ve Türk edebiyatlarında devlet adamlarına yöneticilik sanatına ilişkin bilgiler veren yapıtların genel adı.

SİYASETNAME NEDİR?: Genel olarak hükümdarlar için kaleme alınmış olan siyâsetnâmelerde onların sahip olması gereken nitelikler, saltanatın koşulları ve kuralları anlatılır. İdeal bir devlet örgütünün nasıl olması gerektiği belirtilir ve kötü yönetimlerin zararlı sonuçları açıklanarak yöneticiler uyarılır.

/////

KAPLUMBAĞI MAVİYE BOYAYAN İNSAN!

Antalya’da meydana gelen bu olay beni hayrete düşürdü. Böyle bir şey nereden aklına gelir? Nasıl yaparsın? Akıl olacak gibi değil. Sonra düşündüm, Alihikmet Paşa Meydanında güvercinlere tekme atan küçük çocuklara yapma oğlum bile demeyen, engel olmayan anne-baba olduğu sürece hayvanlara zarar verecekler bitmez.

Zavallı kaplumbağa artık doğada kamufle olamayacak. Hayvanı camgöbeği(mavi) boyamışlar. Hayvana huzur vermiyorsunuz, birde zevksizsiniz. Aslında bunu yapanı bulup Antalya’nın meydanında mora boyamak lazım. Bence bu kaplumbağa birkaç gün içinde hastalanacak, hastalanmasa bile doğada kamufle olamadığı için diğer hayvanlara yem olacak. Yapılan davranış ne kadar çirkin.

Böyle eğlence mi olur? Belki de onu videoya çeken kişi yada çekenler yapmış olabilir diye geliyor aklıma. Fenomen olmak için her şeyi yapıyor artık gençler. Kaplumbağa Antalya’nın sıcağında sırtında camgöbeği renk o sıcaklara nasıl dayanacak?

Kaplumbağa kendi işinde gücünde olan bir hayvan. Kimseye bir zararı yok. Kumrular gibi. Hayatında yan yana bile gelemeyeceğin bir hayvana ne nasıl bir kin, nasıl bir nefret güdüp de sonrasında da eğlence olsun diye bu hayvanı boyarsın.

Bence hayvanlara yapılan eziyetin cezası arttırılmalı ve hatta tazyik hapis cezası uygulanmalıdır.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete