Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KARİYER DE YAPARIM

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Günümüzde 20’li yaşlar kariyerinizin hangi yönde ilerleyeceğini belirliyor. Bizim zamanımızda bizi yönlendirecek ne rehber öğretmen vardı, ne de başka biri. Kendin, ailen veya okuldaki öğretmen seni yönlendirirdi ve o yönlendirmeler de gerçekci olmazdı. Şimdi ise 20 yaşlarda  geleceğinizin temellerini atıyorsunuz.  Bu yaşlarda nasıl riskler aldığınız, kimlerle arkadaşlık kurduğunuz ve rol modelleriniz 30’lu yaşlarınız da nasıl bir insan olacağınızın en gerçekçi göstergesi. “Ben de bir gün yönetici olacak mıyım?” ya da “Kendi işimi kurabilecek miyim?” diye kara kara düşünmek yerine kendinizi sürekli geliştirmeye odaklanarak 20’li yaşlardan itibaren başarıya ulaşmanız mümkün.

Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk ya da ikinci işinizde büyük ihtimalle hak ettiğinizi düşündüğünüz maaşı alamayacaksınız. Banka hesabınızda bol sıfırlı rakamlar görmeniz ise çok çalışmanıza bağlı. Ayrıca, akılcı bir şekilde bütçe yapmanız gerekiyor. Para biriktirmeniz hem geleceğe yatırım yapmanızı sağlar hem de verdiği finansal özgürlük sayesinde çalışmak istemediğiniz bir işte motivasyonsuz bir şekilde çalışmanıza engel olur. Para biriktirirken kendinizi kısıtlanmış hissetmeyin, kenara ayırdığınız her TL’yi rüyalarına ulaşan gelecekteki kendinize bir hediye olarak düşünün. Örneğin; ben öğretmenliğe ilk başladığım zamanlarda 18 bin 100 lira maaş alıyordum ve buzdolabı 5 bin lira idi. Aldığımız para çok iyi değildi ve hatta okulun memuru maaşları dağıtırken aramızda maaş farkı olmadığını söyleyerek kendisininde aynı maaşı aldığını bordrodan göstererek anlatmıştı. Ben ise bu konuya aldırmadım ve çalışmaya devam ettim. TL, biriktirmeye devam ettim ve yaşamım boyunca da rahat ettim.

Meslek hayatım süresince de istediğim yerlere geldim. Bugün ise kariyer yapmak hem kolay hem zor. Örneğin, İngilizce bilmek artık önemli değil. İngilizcenin yanında İspanyolca, Almanca,Fransızca, Rusça gibi diller dae isteniyor. Artık ülkemizde üniversitelerden aynı alanda binlerce kişi mezun oluyor ve o kişilerin arasından sıyrılıp iyi bir yerlere gelmek, iyi bir kariyer yapmak gerçekten zor. Kariyer ile ilgili çok çalışıp fark yaratmak her zaman sizi kazancınız olacaktır.

/////

Balıkesir’de Nerede Yemek Yenir?

İşte Balıkesir’in sosyal medyada yer alan 12 Meşhur Lezzet Durağı

1) Deniz Yıldızı Restoran 2) Tellioğlu Değirmen Cafe & Restaurant 3) Bay Nihat Restoran 4) Ömür Lokantası 5) Hünkar Kömürde Döner 6) Köfteci Şaban 7) Kanaat Lokantası 8) Aniva Cunda 9) Madradan Et & Mangal & Kahvaltı   10) Balıkçı Bahtiyar 11) Güneşli Köy Konağı 12) Alibaba Restoran

Balıkesir de ne yenir?

Zerde, Höşmerim, Bigadiç Güveci, Peynirli Patlıcan,Tirit, Balıkesir Kaymaklısı, Sura, Tavuklu Balıkesir Mantısı, Düğün Çorbası, Börülce Ekşilemesi, Mafiş Tatlısı, Susurluk Ayranı ve Susurluk Tostu

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete