Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KAFAYI KUMA GÖMME!

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Ne istersin bir adı İDA olan efsanelere konu olmuş her yeri orman yemyeşil Kazdağları’ndan, ne istersin güzelim Simav çayından?

Son günlerde ülkenin dört bir yanında çevreciler ayağa kalktı. Başta Karadeniz olmak üzere Türkiye’de doğamızı hoyratça kirleten, yok eden, yok etmeye çalışan, zümrüt yeşili dağları maden arama ve HES yüzünden, nehirleri ise işletmelerine zorunlu olan arıtma tesisi kurmadan atıklarını salıveren yada arıtma tesisi olduğu halde tesisi tam manasıyla usulüne uygun çalıştırmayan dangalaklar yüzünden başımıza geliyor bunlar. Bu densizlere en ağır cezalar verilmedikçe bu işin içinden çıkmak mümkün değil. Çünkü cezalar caydırıcı olmadığı gibi bizim insanımızın aldığı eğitim de maalesef yetersiz. Yabancıların da zaten umurunda değil bizim memleket. Sonuçta bizim ülkemize zarar veriyorlar. Bir de bu yabancı şirketlere verilen çeşitli maden arama izinleri var. Maşallah her önüne gelene verilmiş sanki arama-çıkarma-işletme ruhsatı. Kaz babam kaz sen dağları. Kendi ülkesinde bir ağacı kesme şansı bile olmayan oligark ülkelerin bu iş insanları buraya geliyor, ayrıca Türk ortak da buluyor, maden çıkaracağım diye binlerce ağacı yerle bir ediveriyor. Ayıp yahu, ayıptır. Bir de “Kestiği ağaçların yerine ağaç dikme garantisi verdi” deniyor ya, işte canımı sıkan bir nokta da bu. O diktiğin ağaç kaç yılda o eski haline geliyor yahu, bunu bir düşünen var mı?

Ateş üflemekle sönmez.

Ülke genelinde her bölgenin insanı oralara gözü gibi bakmak zorunda.

Dağlara, nehirlere, ovalara sahip çıkmak zorunda.

Bunun başka yolu yok.

İşte durmadan eylemler yapılıyor, halk karşı çıkıyor HES’e, madene, akarsuları kirletenlere,çevre katliamlarına.

Açıklama üstüne açıklamalar yapılıyor, sosyal medya çalkalanıyor, yazılı, işitsel ve görsel medyada gün geçmiyor ki doğa-çevre konusunda bir olumsuz haberle karşılaşmayalım.

Bütün canlıların yaşadığı doğal ortam olan tabiatın dengesinin  bozulmaması için  gereken tedbirleri almak hepimiz için önemli bir görev. Dünya nüfusu hızla arttığı, enerji ve su kaynaklarımızın azaldığını gözönüne alır, gözardı da etmezsek doğamızı korumak ve gelecekte daha güzel bir çevre için  bazı tavsiyeleri  değerli DEMOKRAT okurları ile paylaşmak istiyorum. Şöyle ki;

Ülkemizde yetişen ağaçlar, bitkiler, bunların tanınması, korunması, çoğaltılması konusunda çalışan gruplarla hiç değilse yılda bir kez biraraya gelip bilgi alabiliriz. Mutlaka bize de düşen bir görev vardır. Hepimiz sadece yılda bir kez doğayı korumak adına birşey yapsak bile doğa bundan hoşnut olacaktır. İçtiğimiz suyun, nefes aldığımız havanın daha temiz olması için son on yılda kendi adımıza birşey yapmamışsak önümüzdeki yıllar için telafi planlaması yapabiliriz.

Çöplerimizi sınıflandırmaya başlayabiliriz. Hepimizin bu tür alışkanlıkları doğallıkla büyük organizasyonlara yansıyarak atıkların doğaya en az zararı verir şekilde yeniden değerlendirilmesini sağlayabiliriz. Her ay bir çocukla çevre koruma bilincini yerleştirebileceğimiz eğitimci sohbetler yapabiliriz. Sokağımızda varsa rahatsız edici bozuk kaldırım, taşmış çöp kutuları, susuz kalmış ağaçlar , parklar vb. eksiklikleri günlük olarak ilgili görevlilere hatırlatabiliriz.

Piknik yerlerindeki inanılmaz sorumsuzluklara yanımızda bir fazla çöp poşeti götürerek müdahale edebiliriz. Bir çöp poşeti ikram ettiğimiz sorumsuz kişi mutlaka iyi birşey yapmaya yönelecektir. Siz zaten bunları yapıyorsanız lütfen yapmayanlara hatırlatın. Konuyla ilgili; Duyarlılığı arttırıcı kampanyalar yapılması, Kamu çalışma alanlarında ilanlar, afişler asılması, Konferansların düzenlenmesi, Okullarda çevreyle ilgili eğitimlerin verilmesi, Küçük guruplar haninde tartışmaların düzenlenmesi, Çevre sorunlarıyla ilgili mücadele yöntemlerinin geliştirileceği programların oluşturulması, Sergilerin açılması, Gençlere özel programların düzenlenmesi, Festivaller düzenlenmesi, Futfol başta olmak üzere spor müsabakaları yapılması,

Toplumda yaşayan bireylerin çevreyi korumaya yönelik yapabilecekleri konusunda rehberler oluşturulması, Çevreyi koruma konusunda çalışan gönüllü bir kuruma üye olunmasının özendirilmesi önemlidir.

Yakın çevreyi temiz tutmak konusunda girişimde bulunmak yararlıdır. Gereksiz kağıt israfından kaçınalım, yerlere çöp atmayalım, geri dönüşümlü ürünleri tercih edelim, pil, cam, kağıt, teneke atıkları belediyelerin birçok noktaya koyduğu  konteynerlere  atalım. TEMA, ÇEVKO gibi derneklere aktif üye olalım elimizden geldiği kadar bağış yapalım. En azından bir adet fidan dikelim. Ulaşımda toplu taşıma araçlarını tercih edelim. Elektrik ve su sarfiyatımızı  minimuma indirelim. Ormanlarda izinsiz ağaç kesmeyelim, ateş yakmamalıyız. Yine fabrikaların zehirli atıkları ve kanalizasyon suları akarsulara, göllere ve denizlere akıtılmamalıdır. Çöpleri de rastgele çevreye, akarsulara, göllere ve denizlere atmamalıyız. Kaliteli yakıtlar kullanmalıyız. Çevre sorunlarının çözümü için sivil toplum kuruluşlarına yardımcı olmalıyız. Çevre sorunlarının önlenmesi için devletin çeşitli zorunluluklar getirmesi gerekmektedir. Yerel yönetimler çevre sorunlarına daha fazla ilgi göstermelidir.

Sözün özü; ormanlarımız talan edilmesin, yanmasın, dağlarımız kazılmasın. Akarsularımız da temiz temiz aksın.

Çevremizi korumak, doğamıza sahip çıkmak, güzel, aydınlık yarınlar için hepimizin üzerine düşen en büyük görev bilesiniz.

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ