Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İSLAM ve CORONA

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Sağlığımızın korunması dini bir gerekliliktir. Sağlığımızı korumak çok önemlidir. Hasta olunca da sabretmek, maddi ve manevi çarelere başvurmak ve tedaviye devam etmek gerekir. Hastalığı verende şifa verende Allah’tır. Buna inanarak doktoru ve ilaçları sebep kabul etmek önemlidir. İslam Dini tedaviyi emretmiştir. Sağlığını koruyamayan, Corona için, maske takmayan, mesafeyi koruyamayan ve tedbir almayan kimse günahkar olur. Peygamberimiz hastalıkların tedavi edilmesini emir buyurduğu gibi, kendisi de hastalandığında günün şartlarına göre bizzat tedavi olmuştur.

Tedavi ile ilgili Peygamberimizin Sözleri:

“Allah derdi de çareyi de verdiği gibi, her dert için bir ilaç yaratmıştır. Bu sebeple tedaviye devam ediniz. Fakat haramla tedavi etmeyiniz.” (Ebu Davud, Tıb 11).

“Hastayı üç gün geçmeden yoklamayınız.” (Ramuz’el-Ehadis 2/489).

“Cüzzamlıdan aslandan kaçar gibi kaçınız.” (Buhari, Merda 19; A. Bin Hanbel, Müsned, 2/443).
“Cüzzamlı ile aranızda bir mızrak boyu mesafe olduğu halde konuşunuz.” (Ramuz el-Ehadis 2/471).
 “Bir yerde veba olduğunu işitirseniz, oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde veba vukua gelirse, oradan ayrılmayınız.” (Buhari, Tıb 30; Müslim, Selam 92, 93, 94, 98, 100)

“Yiyecek ve içeceklerinizin kaplarının ağzını açık bırakmayınız.” (Müslim, Eşribe 96, 98; Ebu Davud, Eşribe 22; Tirmizi Et’ime 15).

Peygamberimizin yıllar önce söylediği sözler şimdi bile geçerli. Bu yüzden Corona ile ilgili yapılması gerekenleri yapmak ve uygulamak her Müslüman’ın gerçek görevidir.

/////

AFRODİT BANU

Afrodit eski model Chevrolet marka otomobilini satmaya karar verir. En yakın dostuna bu fikrini söyler. Yakın dostu; Banucuğum senin araban 200 bin kilometrede çok eskimiş kimse almaz.Üzülen Banu A. ne yapacağım diye bir dostuna danışır. Dostu da; Benim tanıdığım bir usta var git ona kilometreyi düşürsün. Banu A. tamirhaneye gider usta kilometreyi 10 bine düşürür, aradan bir hafta geçer. Arkadaşı Banu A.’a; Ne oldu hallettin mi? sattın mı?diye sorar. Banu A. da; Yok ya! vazgeçtim arabam daha 10 bin kilometrede satar mıyım hiç der.

/////

GELMEYEN TAMİRCİ

Bildiğiniz gibi ustaların hiçbiri zamanında gelmez. Bu durum ustaların hepsi için geçerli değil elbette. Ancak; çoğunun sanki genlerinden geliyor gibi de bir durum var. Bu kişiler kalfa veya usta olsun fark etmez, işe başlarken beni çağırırlarsa zamanında gitmeyeceğim diye yemin falan mı ediyorlar acaba?

Bunları neden mi yazıyorum. 4 günden beri cam balkonunun tamiri için usta bekliyoruz. Ustamız bayağı bir rahat. Her gün 18.00 de geleceğini söylüyor. Gelmeyince arıyorum. İşler yoğun bitiremedik, yarın gelirim aynı saatte gelirim diyor. Bekliyoruz ayak ayakta gelecek diye. Hiçbir yere çıkmadan. Bizim işimiz gücümüz yok tabii. Evde usta beklemek ise asli görevimiz. Bu genellemeler yanlış olsa da genelde bir zamanında gitmeme durumu var ülke genelinde.

Biraz vicdan biraz da merhamet gel usta gel. Bekliyoruz 18.00’de.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
MAYMUN TUZAKLARI - 1 Ekim 2020
ATLETLİ ÖĞRETMEN - 26 Eylül 2020
DOKTORULU MARANGOZ - 24 Eylül 2020
YILMAK YOK YOLA DEVAM - 23 Eylül 2020
İSLAM ve CORONA - 22 Eylül 2020
ESNAFIN DURUMU - 17 Eylül 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ