Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İnşaatlar yarım kalmayacakmış!

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

(BALTOK’un hali nicedir..)

Artık kentsel dönüşümde yarım kalan inşaatlar son bulacakmış.

Yayımlanan yeni yönetmelikle, dönüşüme başlayacak firmalara teminat ya da tamamlama sigortası zorunluluğu getirilmiş.

Eee.. geç kalmış bir karar desek yeridir bu geri dönüşümle yapılacak binalar hususunda.

Efendim; kentsel dönüşümle ilgili çok önemli düzenlemelere gidildiğini okuduk geçtiğimiz Cumartesi yaygın basında.

Öyle ya, Balıkesir de dahil (BALTOK) ülke genelinde bitmeyen inşaatlar, iflas eden şirketler vardı. Bu nedenle vatandaş mağdur oluyordu. İşte bu mağduriyetin önlenmesi için kentsel dönüşüme teminat zorunluluğu getirildi hükümet tarafından.

Artık kentsel dönüşüme başlayan müteahhitler ruhsat alabilmek için yapı maliyetinin yüzde 10’u kadar bedeli teminat altına almak zorunda. Ayrıca konutların satışı için de ilgili idareden izin alınacak.

*

Habere göre; kamuoyunda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’la ilgili yeni bir yönetmelik geçtiğimiz Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan yönetmeliğe göre artık riskli alanlarda dönüşüm yapacak müteahhitlerin bakanlığa ya da ilgili idareye vereceği teminat şu şekilde olacak:

✔İnşaat alanı 50 bin metrekareye kadar olan yapılarda yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10’u kadar,

✔İnşaat alanı 50 bin metrekareden büyük olan yapılarda ise ilk 50 bin metrekare için maliyet bedelinin yüzde 10’u, 50-75 bin metrekare arası için yüzde 8’i, 75-100 bin metrekare arası için yüzde 6’sı ve 100 bin metrekarenin üstü yapı bedelinin yüzde 4’ü esas alınarak hesaplanacak.

*

Projenin tamamlanarak yapı kullanma izin belgesinin alınmasından sonra teminatın müteahhite iade edileceği, eğer proje tamamlanmazsa, teminatın paraya çevrilerek projeyi tamamlamayı üstlenecek yeni müteahhite aktarılması öngörülüyor. Müteahhitlerin bina tamamlama sigortası yaptırması durumunda teminat vermesine ise gerek kalmıyor. Yani müteahhit ya teminat verecek ya da sigorta yaptıracak.

Bu bağlayıcı hükümler iyiye dalalet.

Bir düzenleme de dairelerin satışına ilişkin yapılmış. Eğer kentsel dönüşüm kamu kurumları tarafından değil de özel şirketler tarafından yapılıyorsa, müteahhitlerin payına düşen dairelerin satışı, inşaatın ilerleme seviyesine göre ve İdarenin (Bakanlık ya da belediye) iznine tabi olacakmış. İlgili idare inşaatın ilerleme durumunu kontrol edecek, tamamlanma oranının yüzde 10’u altındaki oranda müteahhite daire satış izni verecekmiş.

Denetleme mekanizmalarının çalışmalı haliyle..

Bu yeni alınan emsal kararlarla ilgili olarak hedeflenen amacın kentsel dönüşümü hızla tamamlamak olduğu anlaşılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da düzenlemeye ilişkin bir açıklama yaparak kentsel dönüşüm inşaatlarında yeterli olan firmaların iş yapabileceğini söylüyor. Bunun için müteahhitleri 9 yeterlilik kriterine ayırdıklarını, bu yeterlilik kriterleri kapsamında, kentsel dönüşümde hem teknik hem mali açıdan yeterlilikleri olan firmaların bu işlere girebileceklerini ifade ediyor.

Dedik ya; kentsel dönüşüm projelerinin yarım kalmaması adına yapılıyor bunlar.. İşi almak için firmalar, yapı maliyetinin yaklaşık yüzde 10’u oranında teminat mektubu ya da tamamlama sigortaları yapmaları kaydını yerine getirmek zorundalar.

Buradaki amaç; hem yüklenicilerin hem vatandaşların mağduriyetini engellemek, hemde kentsel dönüşümün de hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak olmalı.

Zaten düşüncelerde de bu elzemdi.

Bizim BALTOK’ta Sayın Başkan Mustafa Bahçeci elinden geleni yaptı. Ama daha önce de bir ileri bir geri yapan Balıkesir’deki bu toplu konut sisteminde eksikliklerden ve tersine çalışan mekanizmadan dolayı iş hayli yavaş gitse de belki de yeni alınan bu karar (geriye dönük çalışıyor mu acaba?)  gereği, süre bakımından işin bitmesine hız sağlayacağı kesin.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ