Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

” HUU”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Köşe   başlığı  okunduğunda, bizim jenerasyonun aklına ilk  gelen  eminim komşuluk  olmuştur.

17 Kasım  Dünya Komşuluk Günü’ymüş,  ne de  güzel düşünülmüş.  33 yıllık evliliğimde çok güzel komşuluklar yaşadım  fakat,  komşuluk denince  aklıma ilk gelen  çocuk gözümle  gördüğüm  mahallemizdeki  komşuluklar olmuştur.

Bursa’da   mahallemizdeki  anneler sabahtan akşam yemeğini yapmış olur, öğle saatleri gelince de  mantosunu omzuna alıp içinde örgü şişleri  olan çanta ellerinde (!) iki kelam laf etmek için  önce  en iyi anlaştığı komşusunun kapısına giderdi ”huu” …  içerden ses gelmezse  ikinci  iyi anlaştığı komsuya geçer,  o da yoksa  gezme azmine bağlı olarak üçüncü komşu sırada olurdu.

(  Bir komşumuzun  aynı  gün içinde  yedi  kapı yapıp , kimseyi  bulamayınca da  oturup ağladığı  mahalle efsanesi olarak anlatılırdı ! )

Mahallemizde  bir Gülseren ablamız vardı biz çocukların sallanan dişlerini hep o çekerdi. Dişi aynı yöne büküp  çektiğinden   ortanca ağabeyim ile diş yamukluğumuz   aynıdır.

Bir akşam  televizyonda  hararetli  bir  açık oturum izliyoruz  söyleşi yapan beyefendiye yakın çekim yaptıklarında   ne göreyim (!)  dişi bizim tarzda yamuk , sanki  Gülseren ablanın eli değmiş gibi …  Ciddi ve hararetli bir konu içindeyken  yüreğimle  gülümsemiştim…

Komşumuz  Komüser  Mehmet amcam  kendi kızlarıyla birlikte ablalarımı konser ve türlü etkinliklere götürürdü , belli uyku saati olan  biz sübyanlar  biran önce  büyüme hayaliyle    uyuya kalırdık.

( evlerinin salonu bizim salonumuzdan daha  büyük olduğu için ,  nişanımı Mehmet amcamın  evinde yapacak kadar da  akrabaydık biz..  )

Bir de, aklım erdiği zamana kadar onu babamın gerçek  kardeşi   zannettiğim  komşumuz  Hayrettin amcam  vardı.   Babamla  kimin eli daraldıysa birbirlerine  yardım ederlerdi.

Bir akşam onlara oturmaya gittiğimizde (evlerimiz bitişik)  sobanın yanına  oturmuşum,  sıcaktan susayınca  içinde  su olduğunu  zannettiğim bir şişeyi başıma dikmiştim .

Soba tutuşturmak  için  oraya konmuş  gaz yağını içmişim …

O an  aklım ermiyordu  ama büyüdüğümde  evine kustuğum  için komşuannemden özür dilemiştim!

Neticede çocuğuz (!) yaramazlıklarımız da olurdu,  ama komşuannelerimiz  bizi  hiç azarlamazdı,  çok zorlarsak  en  fazla  ” bak artık annene söylüğcem  ” derlerdi.  Sınırı aştığımızı öylelikle anlar ayağımızı denk almaya çalışırdık.

Ailelerimizin  verdiği  terbiye ve  tenbihlerle   birbirimizi hep kolladık, kardeş saydık.

Ağız  tadıyla  bi  kavga edemedik yani !

Bizlere  dayanışmayı , dostluğu  öğreten vefat etmiş  büyüklerimize  Allahtan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun , hayatta olan büyüklerime de  sonsuz saygı ve sevgilerimle…

” Komşu komşunun külüne muhtaçtır ” değil mi !

”Huuu” samimiyetinde güzel  dostluklar dilerim.

Mutlu hafta sonları.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
”DUMUR ” - 14 Eylül 2019
”KES-BİT” - 23 Ağustos 2019
ZOR İMTİHAN - 10 Ağustos 2019
”KORUNAKLI KALE” - 2 Ağustos 2019
” HİÇ ” - 27 Temmuz 2019
”TAHTAKUŞLAR” - 20 Temmuz 2019
ENGELSİZ EĞLENCE - 5 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi