Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HOROZ DÖVÜŞTÜRMEK

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Horoz dövüştürmek yasak bir eylem. Ancak; bizin ülkemizde bu duruma sık sık rastlamak mümkün. Horoz dövüşü içinde kullanılan yerlerin adı ne biliyor musunuz? – Kanatlı hayvanları koruma derneği, Hayvanları koruma derneği vb. Bu iş Mor çatı derneğinde evire çevire kadın dövmek gibi bir şey. Hayvanı korumak için dernek kuracaksın sonra da orada horoz dövüşü yaptıracaksın. Olur iş değil.
Bu işin para cezası boyutu da var. Örneğin; horoz dövüştüren 4 kişinin alacağı para cezası 115bin 584TL.
Horoz dövüşü 15 dakika aralıklarla yapılıyor. Ara verildiğinde aranın adı “su”. Su arasında horozun kasları ıslatılıyor, su içiliyor, gırtlağı temizleniyor ve tekrar ringe bırakılıyor. Horoz dövüşü, horozun ringden kaçması, bayılması(bazen ölmesi), veya hakemler tarafından verilen puanlarla sonuçlanır.
Horoz dövüşü için birçok kişi horoz besliyor ve isim veriyor. Bu isimlerden bazıları şunlar: Kara Murat, Düttürük, Benjamin, Çılgın, Kokoş,Nane, Oğluş, Süslü, Miki, Mıstık vb. Kısacası aklınıza
gelebilecek her türlü isim horozlara konulmuş.
Horoz dövüşü sadece ülkemizde değil tüm dünya da yaygın biçimde yapılan ve seyredilen kimine göre bir eğlence kimine göre vahşet biçimidir. Bu işin kökeni bayağı bir derinlere gitmektedir. İlk kez Çin, Hindistan, İran gibi uzak doğu ülkelerinde yapıldığı bilinmektedir. M.Ö. 6.yüzyılda Antik Yunan’a ve Anadolu’ya girdiği sanılmaktadır. Horoz dövüşü baştan Yunan oyunu diye küçümsense de daha sonra Roma İmparatorluğunda eğlence aracı ve kumar oyunu olmuştur.
Ortaçağ ve devamında, Avrupa’da özellikle saray çevresinin ve kentli orta sınıfların eğlencesi olarak varlığını devam ettirmiş, sömürgecilikle, kuzey ve güney Amerika”ya kadar ulaşmıştır. günümüzde, bir spor olarak kabul edilmese de, özellikle üzerinden yürütülen bahisler ve paralarla(genellikle de yasa dışı yollardan) hala günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

/////

Böcek Yutmayan Yok!

Araştırmalar gösteriyor ki; bir insan hayatı boyunca ortalama 70 böcek ve 10 örümcek yutmaktadır ve çoğumuza iğrenç gelen bu durum, en çok uyku esnasında olmaktadır.

/////

Koala

Dünyanın en tembel hayvanı olarak da anılan koalalar, neredeyse bütün yaşamlarını ağaçta geçirirler. Hatta bazen ağacın yaprakları bittiğinde bile, inmeye üşenip yeni yaprakların büyümesini beklerler.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ