Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HİÇ BİR YERİN ADAYI GARANTİ DEĞİL

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Mahalli seçimlerde hiçbir yerin adayı garanti değildir.

Yapılan ittifakların % 100 gerçekleşeceğine inanmak çok iyimserlik olur. Parti genel merkezlerinde yapılan ittifakların mahalli seçimlerde geçerli olacağına inanmıyorum. Çünkü genel seçimlerde aday gözetilmeksizin oylar partiye verilir. Fakat mahalli seçimlerde parti önemli değildir. Aday önemlidir. Vatandaş yerelde kendisine hizmet edecek adayı tercih eder.

Bunun en güzel örneğini Balıkesir’de yaşıyoruz. CHP Balıkesir’de Ahmet Akın’ı aday gösterdi. Her yerde Ahmet Akın konuşulmaya başlandı. Köylüsü kentlisi “Ahmet Akın” diyordu, başka bir şey demiyordu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TV’lerde “Balıkesir’i de alacağız” diyordu. Balıkesir adayın açıkladıktan sonra % 90 Balıkesir’i almıştı. Bundan adım gibi eminim. Fakat Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı yanlışa kadar. Ahmet Akın’ın kendilerine hizmet edeceğine inanları sayısı oldukça fazla idi. Diğer adaylardan hiç bahseden yoktu. Ne zaman kadar? Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ahmet Akın’ı adaylıktan çekene kadar. Bazı vatandaşlar halen Ahmet Akın’dan umutlarını kesmemişler. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bu hatadan dönmesini bekliyorlar.

Binaenaleyh, bu yapılan hata doğrudan AKP’ye yaramıştır. Onun için bu ittifak olaylarında hiçbir aday garanti değildir. Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul ve Ankara’yı alabilmek için Balıkesir’i resmen harcamıştır. Şayet bu olay böyle devam ederse CHP Balıkesir’de çok büyük yara alır. CHP genel merkezi bir yerde Balıkesir’de CHP seçmenin cezalandırmıştır. Bu millet de Kılıçdaroğlu’nu cezalandıracaktır. Çünkü konuştuğum bazı CHP’liler “Kılıçdaroğlu partinin başından gidene kadar CHP’ye oy vermem” diyor.

Pekiyi İstanbul ve Ankara’yı alamazlarsa ne olacak? İttifaka güvenerek hareket etmesi CHP’nin o kaybına sebep olacaktır. Çünkü bu ittifaklar seçmen iradesine ipotek koymaktır. Seçmeni istedikleri adaya oy vermeye yönlendirmektir. Şimdi Balıkesir’de CHP seçmeni İYİ Parti’ye oy vermeye yönlendirebilecek misiniz? Hiç zannetmiyorum. Belki Balıkesir Türkiye’de geçersiz oy sayısında en başta gelecektir. Göreceksiniz bu seçimde geçersiz oy sayısı diğer seçimlere göre daha çok çıkacaktır. Çünkü seçmen kendi iradesi ile baş başa bırakılmıyor. Bilhassa MHP tabanı bundan daha çok rahatsızlık içerisinde olanlardır. Bilhassa büyük şehirlerde olanlar daha çok rahatsız olanlardır. CHP için İzmir belki garanti olabilir. CHP’nin İzmir’de bir avantajı da AKP adayının dışarıdan getirilmesidir. Dışarıdan atama ile aday gösterilenlere vatandaş fazla rağbet etmiyor. Ankara’da Mansur Yavaşın % 60 olabilir. Daha önceki aldığı oyu muhafaza edebilir ise şansı daha da artar. Ankara seçmeni o seçimde Mansur Yavaşı tercih etmişti. Fakat trafolara kedilerin girmesi işi bozdu. Şimdi ayni seçmen o seçimin rövanşını almayı düşünebilir. Bu da Mansur Yavaş’ın avantajı olacaktır. Fakat İstanbul’u ne yaparlar yaparlar, CHP’ye bırakmazlar. Dikkat etti iseniz Tayyip Erdoğan Ankara’dan emin olmadığı için Mansur Yavaş’a “paslanmış demir” dedi.

Bu mahalli seçimler şimdiye kadar bu kadar rağbet görmemişti. Bu mahalli seçimler bir yerde iktidar için güven oylaması olacaktır. Onun için çırpınıyorlar. Ankara’yı kaybetseler bile. İstanbul’u kesinlikle bırakmazlar. Şimdiye kadar ki seçimlerde yaşananlar yine yaşanacaktır. Seçimlerin ertelenmesi dahi söz konusu olabilir. Seçim öncesi yapılacak anketlere göre yön değişikliği yapabilirler. Bu seçimde ittifaklardan dolayı hiçbir adayın garantisi olmayacaktır. Ben şimdiden adaylıkları açıklananlara başarılar diliyorum. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete