Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HER T.C. VATANDAŞI, İNSAN GİBİ YAŞAMAK İSTER!!!

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

-T.C. Anayasası 90. Madde; ‘’Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletler arası anlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasa aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulmaz’’

T.C. Anayasası;

-17. Madde; ‘’ Kimseye işkence eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz.’’ 

-56. Madde ; ‘’ Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp, hizmet vermesini düzenler. Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimdeki sağlık ve sosyal kurumlarından yararlanarak, onları denetleyerek yerine getirir.’’ 

Sosyal hukuk devletlerinde, her vatandaş insanca yaşama hakkına sahiptir. Bizim ülkemizde, Anayasamızın yukarıda vurgulanan maddelerine istinaden, vatandaşlarımızın huzur, mutluluk, barış, sevgi ve saygı çerçevesinde hoşgörülü bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak devletin zorunlu görevidir..

Ülkemizin güzide kulüplerinden Fenerbahçe Spor Kulübümüz, İstanbul Sözleşmesinden tek yanlı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çekilmesi nedeniyle ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride; ‘’ Kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu bilerek en yüksek sesle; ‘’ Kadına Şiddet Suçtur! Ortak Olma Seyirci Kalma! ‘’ diyen Fenerbahçe olarak sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyduklarını paylaşmışlar.

Bu nedenle fesih kararının, toplumun menfaati için yeniden gözden geçirilmesini rica etmişlerdir.

Bence de çok doğru bir açıklama olmuştur. Aynen katılıyorum. Karar yeniden gözden geçirilmelidir.

Kaldı ki; ülkemizde 2021 yılın daha yılın ilk başlarından bugüne kadar 71 kadın, erkek şiddeti sebebiyle hayatından olmuştur. Bu sayı kamuoyuna yansıyandır. Daha detaylı incelendiğinde kadın ve çocuklara uygulanmakta olan şiddet ve mobing’i hesaba katarsak tablonun çok daha vahim olduğunu, birazcık vicdanı olan her insan rahatlıkla görebilir. Bakın son üç günde, beş kadın cinayete kurban oldular. Vicdanız ile baş başa sizleri bırakıyorum.

En çok üzüldüğüm, daha üç gün önce Gebze’de bir icra nedeniyle hayatından olan bir genç avukatın haberidir. Genç avukat sadece işini yapıyordu.

23 Mart 2021’de Antalya’da koronavirüs süreci nedeniyle cezaevinden izinli çıkan koca, boşanma arifesindeki karısını katletti.

Güya Anayasa ile, vatandaşın sağlığı ve yaşamı güvence altına alınmıştır. Anayasamız ve ceza kanunlarımız ile 83 milyon vatandaşın haklarını koruma altına almıştık. İstanbul Protokolü, bu barbar zihniyete sahip canileri bir nebze de olsa durdurmak içindi. 

Bugün zil takıp oynayan ve son derece mutlu ve memnun olan şakşakçılar, her sıkıştıklarında dinimizin insani yönünü ön plana çıkarırlar.

Öyleyse Kadınlara-Çocuklara, masum insanlara, sağlıkçılara sahip çıkın, onları koruyunuz.

Çünkü İslam dini gerçekten kadına kıymet verir.

Der ki; ‘’ Cennet annelerin ayakları altındadır.’’

Peygamber efendimiz der ki;

’ Sizin en hayırlınız, eşine ve çocuğuna en hayırlı olanınızdır. Ve ben de eşime ve çocuklarıma karşı en hayırlı olanınızım.’’

‘’ Hanımını döven, Allah ve Resulüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum.’’

Bu güzel sözler gösteriyor ki; dinimiz kadına gereken önemi vermektedir. Ancak yobazlar ve dinimizi kötü yorumlayanlar, caniler her konuda olduğu gibi burada da dinimizi istismar ediyorlar.

İstanbul Protokolü; 

İstanbul sözleşmesi olarak anılan kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi, 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açıldı. 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girmiştir.

Sözleşme İstanbul’da imzaya açıldığı için bu isimle anılıyor. Türkiye Cumhuriyeti bu sözleşmenin ilk imzacısı olmuştur. 

İstanbul Sözleşmesi, kadını sosyal yaşamın merkezine koyarak kadına gösterilmesi gereken değeri vermiştir.

Türkiye, sözleşmeyi imzalayıp, sonradan anlaşmadan vazgeçen ilk ülke olmuştur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bu yanlıştan vazgeçip, yeniden kararını değerlendirmesini temenni ediyorum.

Kalın sağlıkla!!! 

Kalın coronasız!!! 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sadettin dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş hocam,
    kadına şiddetin her zaman karşısındayız.
    Onlar bize yaradanın birer emanetidir.

BİR YORUM YAZ
gazete