Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HER ŞEYİN BAŞI ADALETTİR

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Adalet basit bir kelime değildir.

Adaletin olmadığı yerde huzur olmaz!   

Son zamanlarda adalete hasret kaldık.

Çünkü ülkenin huzuru kalmadı!

Son zamanlardaki adaletsizliklere göz attığımızda adalete herkesin ihtiyacı olduğunu göreceğiz. Önce son günlerde verdiğimiz şehitlerin hesabını dahi tutamaz olduk. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin.

Hani başkanlık gelecek terör bitecekti?

Hani millet huzura kavuşacaktı, refah gelecekti, ülke uçacaktı?

Bunların hiç birisi olmadı. Adalet bir ülkenin temel direğidir. Bu adalet bir gün herkese lazım olacaktır.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara Çubuk’ta bir saldırı oldu. “Vurun, öldürün, yakın o evi” sözlerini çokça duymaya başladık. Kılıçdaroğlu’na yumruk artan kişi kaçarken ancak Sivrihisar’da yakalanabildi. Çubuk’a götürüldü. Herkes bu kişinin tutuklanacağı tahmin ediyordu. Serbest bırakıldı. Ve kahraman ilan edildi! Yüzlerce avukat savunmasını üslendi. Bazı kişiler bu saldırgan Osman’ın elini öpmek için sıraya girdiler. Kahraman Osman elini öptürürken “devlet büyüklerime selam gönderiyorum” dedi.

Yahu; bir cinayet vardır, bir de cinayete teşebbüs vardır. Bu saldırıda cinayete teşebbüs vardı. “Yakın o evi, öldürün” kelimeleri kullanıldığı gibi, kafa gibi taşlarla arabaya saldırı yapıldı. Bu olaylar cinayete teşebbüstür. Failleri tutuklanmadı. Bu adaletin yara aldığının göstergesidir. Seçim iktidarın müracaatı üzerine yenilendi. Gerekçe; kamu görevlisi olmayanlar sandık kurulu başkanlığına atanmış. YSK’nın tamimi var. Kamu görevlilerinin yetişmediği yerlerde kamu görevlisi olmayanlarda atana bileceğini kendileri söylüyor. Hatta kamu görevlisi olmayan birisi sandık kurulu başkanlığını kabul etmiyor. YSK “kabul etmesen ceza alırsın” diyorlar. Bu seçimin yenilenmesi kararını veren YSK kanunları hiçe saymıştır. Kendisini bir yerde inkâr etmiştir. Burada da adaletsizlik baş göstermiştir. Bir gazeteci yazdığı yazı yüzünden öldürülesiye dövülmüştür. Bir gurup saldırgan sopalarla öldüresiye dövmüşlerdir. Hem de “vurun, öldürün” naraları ile saldırıyorlar. Burada cinayete teşebbüs vardır. Bu saldırganlar yakalanıyor, ifadelerinde “trafik sorunu yüzünden tartıştık” diyorlar. Ve serbest bırakılıyorlar. Adalet burada da yara alıyor. Sosyal medyada bazı paylaşımdan dolayı insanlar tutuklanıyor. Adamı öldüresiye dövüyorlar. Bunlar serbest kalıyor. Adalet bunun neresinde?

Cumhurbaşkanı bir ilin belediye başkanı seçiminde, seçime seçilecek kişiden daha fazla müdahil oluyor. Bu görülmüş şey değildir. Öyle müdahil oluyor ki, muhalefetin adayının sloganı olan, “her şey güzel olacak” sloganını sosyal medyada paylaşan sanatçıları eleştiriyor. “Sanatçılar lehine bir karar verilmiş. Bundan dolayı Cumhurbaşkanına teşekkür etmişler. Hem teşekkür ediyorlar. Ondan sonrada onun yanında yer alıyorlar” diyor. Sanatçıları eleştiriyor. İnsanlar biat etmek zorunda değildir.

Devlet vatandaşın rahatını huzurunu sağlamak için vardır. Devlet tarafından ayrımcılık yapılıyor. Vatandaşların biat etmesi isteniyor. Bu adaletli bir davranış değildir. Kanser tedavisi gören bir genç bayana cumhurbaşkanı yardımcı olmuş. Allah razı olsun. Bu bayan “her şey güzel olacak” dedi diye AKP yandaşı birisi tarafından “o sen misin?” diyerek genç bayanı bıçaklıyor. Böyle adalet olmaz. Adaletin olmadığı yerde işte böyle adaletsizlikler olur. Aklıma gelenleri anlatmaya çalıştım.

Sizce adalet ne durumdadır? “Bence adalet güçlünün yanındadır” derim. Bütün hukuk adamları “YSK kanunsuz iş yapmıştır” diyor. Amma AKP ve AKP yandaşları “adalet tecelli etti” diyor. Demek oluyor ki bizim hukuk fakültelerinden iki türlü hukuk adamı yetişiyor.  Birisi adalet üzerine yetişmiş, diğerleri de adaletsizlik üzerine! Hâlbuki hukukun ana ilkesi adaleti tesis etmek üzerinedir.

YSK’nın seçimin yenilenmesi gerekçesinde sandık kurullarının kamu görevlilerinden oluşturulmamış olması değil mi? Oylar çalınmış diye bir şeyden bahsetmiyor! AKP’nin belediye başkanı adayı Binali Yıldırım “oyları çalmışlar” diyor. Bu seçim sürecinde bu oy hırsızlığından çokça bahsedilecek. Ülkenin baş sorunu adaletsizliktir. Berat Albayrak “doların artması vatandaşı etkilemiyor” diyor. Az söyle uz söyle, inanılacak bir söz söyle.

Her şeyimiz dolara bağlı olduğunu bilmeyen var mı? Adalet, adalet.

Saygılarımla.

Türkiye laiktir laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KURBAN BAYRAMI - 10 Ağustos 2019
TARIM VE HAYVANCILIK - 8 Ağustos 2019
ENFLASYON OYUNCAK OLDU - 7 Ağustos 2019
DOĞU AKDENİZ - 6 Ağustos 2019
AKÇAY’DA NELER OLUYOR? - 27 Temmuz 2019
ARTIK BU KADARINADA PES - 18 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ