Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Her şeye Rağmen Ermeniler Bizim Kardeşimizdir

Selma Hayal

Selma Hayal

ABD temsilciler Meclisi Türkiye aleyhinde bir karar aldı ve ezici çoğunlukla 405’e karşı 11 oyla Ermeni soykırımını kabul etti.

Şimdi cevabını zaten bildiğimiz soru şu: Bizi Alman Nazisiyle, o insan kasaplarıyla aynı kefeye koymaya çalışan Amerika’nın asıl amacı ne?

24 Nisan 1915: Devlet techir kararı aldı.

Gelin önce biraz daha geriye, bu kararın sebebine gidelim.

Osmanlı İmparatorluğu can çekiştiği son dönemlerde dış güçlerin iyice hedefi haline gelmişti. Bu güçler de zaten can çekişen Osmanlı’nın nefesini kesmesine sebep olsun diye Ermenileri kullandı.

Fakat Osmanlı’yı parçalama fikri ve Ermeni terör örgütlerinin sebep olduğu şey sadece trajediydi. Oysa biz Türküyle, Kürdüyle, Rumuyla, Ermenisiyle yaşayan çok uluslu bir devlettik.

Osmanlı Devleti’nde yaşayan Ermenileri kontrol altına alan dış güçler o güne kadar olmayan bir şeyin hayaliyle kandırdılar onları. Bir Ermeni devletiyle…

Ermeni isyanları çıkmaya başladı. O kadar ki Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’e suikast girişiminde bulundular. Artık Ermenilerle aramızdaki ilişki pamuk ipliğine bağlanmıştı. O ipliği koparan son Ermeni hamlesi de l. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunda bulunan Ermeni askerlerin savaş esnasında yer değiştirip Ruslarla birlikte tüfeklerini Osman ordusuna  doğrultmasaydı. Onların ihanetleri yüzünden Van Ruslar’ın eline geçti.

Şimdi söyleyin biz ne yapacaktık? Bize ihanet eden Ermeniler Tehcir etmeliydi. Başka çaremiz yoktu. Tabiki bunun böyle olmasını hiç birimiz istemezdik ama yapılacak başka bir şey kalmamıştı. Bu duruma kayıtsız kalamazdık.

Türkiye O zamanlar buna mecburdu. Ermenilerin göç etmesine yol açma ve onları göçe zorlama haricinde, hiçbir zaman onların hayatlarına son vermek, kökünü kurutmak çabasında olmadı. Tehcir sırasında felaketler yaşandı elbette.  Yolda ölümler oldu. Paralarını almak için saldırılar oldu. Fakat Ermeni meselesi soykırımsa dünyada binlerce soykırım var.

Türkiye’de sözde entelektüel kesim başlarında Orhan Pamuk, Ermeni katliamı Ermeni soykırımı denen şeyi sahipleniyorlar. Bunun nedenlerini de hepiniz tahmin edersiniz. Yine sözde entel kesim, neden bunların hepsi bana rastlar bilmem… her gördüğümde Atatürk’ün aksine Türk milleti tembeldir, riyakardır,  yalancıdır diyerek naralar atanların kendileri Buda’ların torunları olmalılar. Şimdi moda olmuş kendi halkını beğenmeyip yerin dibine sokmaya çalışanlar. Sizde bu sözde entelektüellik hastalığına yakalanmayın aman dikkat. Çünkü çok gülünç oluyorlar.

Keşke bütün bunları olmasaydı ama oldu. En kötüsü de iki tarafında yüreğine acı düştü. Pek çoğu Anadolu insanıydı. Bizdi, bizdendi.

Kandırıldınız Ermeni kardeşlerimiz, kandırıldınız. Lozan Anlaşması’nda adınız bile geçmedi. Boş yere yüzyıllardır birlikte yaşadığınız kardeşlerinize silah doğrulttunuz. Bir özür dilenecekse de bu karşılıklı olmalı. Ve önce siz dinlemelisiniz. Çünkü siz bize ihanet ettiniz. Ama merak etmeyin biz 100 yıllık kin tutmayız.  Her şeye rağmen siz hala bizim kardeşlerimizsiniz.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ