Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HEDEFLERİ DAHA BİLİNÇLİ BİR TOPLUM OLUŞTURMAK

HEDEFLERİ DAHA BİLİNÇLİ BİR TOPLUM OLUŞTURMAK

Epilepsi ve Yaşam Platformu, 26 Mart Mor Gün sebebiyle yaptıkları basın açıklamasında epilepsi hastalığıyla ilgili tüm halkı bilgilendirmeyi ve bilgilendirmeler sonucunda da daha bilinçli bir toplum elde etmeiy amaçladıklarını ifade etti.

Geçtiğimiz gün 26 Mart Mor gün olması nedeniyle Epilepsi ve Yaşam Platformu’nun düzenlediği basın açıklamasında Epilepsi ve Yaşam Platformu Başkanı Ebru Öztürk, 2001 yılından bugüne kadar Türkiye’deki epilepsililerin STK’sı olarak çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Başkan Ebru Öztürk konuşmalarına şöyle devam etti: “2008 yılından kabul edilen 26 Mart Dünya Beyin Günü olan Mor Gün için Epilepsi ve Yaşam Platformu adına tüm halkımızı bilgilendireceğiz. 2001 yılından bugüne ülkemizde epilepsililerin her zaman biricik STK’sı olarak çalışmalarımıza devam ettik ve eğitsel, sosyal, psikolojik, hukuki olarak elimizden geldiği kadar epilepsililere destek vermeye çalıştık. 850.000 tespit edilen, 100.000 tahmin edilen 950.000 epilepsili olarak, ailelerin 4 kişi olduğunu varsaydığımız zaman 4.000.000 kişiye sesleniyoruz. Koronadan dolayı birçok engelle karşılaşılsak da, bizler engelleri fırsata döndürdük!”

PLATFORM, NİSAN’DA DERNEĞE DÖNÜŞÜYOR

2018 yılının Eylül ayında ekonomik sıkıntılar nedeniyle derneğin kapandığını ve platform olarak devam ettiğini dile getiren Başkan Ebru Öztürk, yeniden dernek kurulum işlerini başlatarak Nisan ayında Epilepsi ve Yaşam Derneği olarak hayata geçeceğini söyledi. Başkan Öztürk: “2018 Eylül’de ekonomik nedenlerle kapanan derneğimiz, platform olarak derneğin yapacağı tüm işleri üstüne almıştı. Şimdi sadece sosyal çalışmalarla kalmayıp, istihdama da döndürmek isteyince, yeni dernek kurmaya karar verdik. 1 Mart itibariyle genel kurul yasaklarının kaldırılmasıyla, dernek kurulum işlemlerini başlattık. Nisan ayında derneğimiz Epilepsi ve Yaşam Derneği olarak hayata geçecek” şeklinde konuştu.

DAHA BİLİNÇİ BİR TOPLUM OLUŞTURACAĞIZ

Epilepsi ve Yaşam Platformu Başkanı Ebru Öztürk, açıklamalarının devamında epilepsililer için bilgilendirme çalışmaları yapmayı planladıklarını ve bunun için de çalışmalara başladıklarını dile getirirken sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sağlık Bakanlığı ile epilepsililer için bazı bilinçlendirme çalışmaları yapmayı planlayarak, projemizi kendilerine verdik. Cevap bekliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilk yardım çalışması yapmak istediğimizi belirttik, İBB’den de cevap beklemekteyiz. Tek amacımız bilgilendirmeler sayesinde, daha bilinçli bir toplum oluşturmak!”

BAKAN SELÇUK’TAN CEVAP BEKLİYORUZ

Yaptıkları bilgilendirme çalışmalarını sadece Balıkesir’le sınırlandırmak istemeyen Başkan Öztürk, ülke genelindeki okullarda verecekleri seminerler için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan cevap beklediklerini söyledi. Başkan Öztürk: “Bugün yetişkinleri aydınlatırken, diğer taratan da yarınımız olan çocuklarımızı aydınlatmak istiyoruz. Daha önce bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile çalışmalar yaparak; öğretmenlerimizi seminerlerimize davet ettiğimiz gibi, okullarda da hem öğrencilere, hem de öğretmenlere epilepsi ve ilk yardım eğitimleri vermiştik. Artık ülke çapında bu çalışmayı gerçekleştirmek istediğimiz için, konuyu Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK’a dilekçemizi gönderdik; cevap bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU KONUYA OLUMLU BAKIYOR

Bakan Selçuk’un yanı sıra Bakan Soylu’ya da projelerini ilettiklerini ve Süleyman Soylu’nun konuya olumlu baktığını dile getiren Ebru Öztürk: “Engellilerin istihdamında en az işe alınan engelli grubu olan biz epilepsililer bir ilki gerçekleştirmek için, İç İşleri Bakanı Süleyman SOYLU’ya projemizi sunmuş, konuya olumlu bakılmıştı. Bunu gerçekleştirmek için dernek kuruluşuna karar verdik. Çünkü ülkemizde %80 engelli istihdamı gerçekleştiren ilk kurum olmayı hedefliyoruz. Bu istihdam, tüm engellilerin, sağlıklı kişilerin yaptığı işleri de yapacağını halkımıza, işverene ve engelliye gösterecektir!” dedi.

Epilepsi ve Yaşam Platformu Başkanı Ebru Öztürk konuşmalarının sonuna yaklaşırken şu cümleleri kurdu: “daha geniş bir kitle ile daha fazla çalışmalar yapmak için ilerliyoruz. 26 Mart Mor Günde, yalnızlıkların bittiği, farkındalığın anlaşıldığı, çok daha güzel yarınları hep beraber görmek dileğiyle.”

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete