Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HAYVANINDA ÇILGINI VAR

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bazı kişiler kedi, köpek gibi klasik ev hayvanlarından sıkıldı ise onlara önereceğim çılgın bazı hayvanlar var. Bu hayvanlar evde beslenebilir. Ancak; siz yinede bununla ilgili yönetmeliği okursanız iyi olur.

 Kapibara: Kemirici hayvanların en irisi Kapibara. Anavatanı Güney Amerika. Oldukça tüylü bir yapıya sahip. -25 dereceye kadar düşen soğuk havalarda rahatlıkla yaşayabilir. Boyu yaklaşık olarak 1,40 – 1,45 metre arasında değişiyor. Kapibara, hem suda hem de karada yaşabilir.

Çöl tilkisi: Fennek tilkisi olarak da bilinir ve köpekgiller familyasının en küçük mensubudur. Çöl yaşamına çok iyi uyum sağlamış, Kuzey Afrika’da ve Arap yarımadasında rastlanabilen bir türdür. 40 cm ye varan vücut uzunluğuna ters orantılı olarak 15 cm ye varan kulakları çok uzundur. Vücut sıcaklığını kulakları vasıtası ile dengede tutar. Kuyruğu ise 25 cm uzunluğundadır.

Pigme keçisi: Bodur hayvanlardan bir diğeri ise Pigme keçisi. Anavatanı Kamerun’dan İsviçre ve Almanya’ya götürülmüş, daha sonra da ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkelere ihraç edilmiştir. Tüyleri düz ve kısadır. Hem dişisinde, hem erkeğinde boynuz bulunur. Boynuzları burmalıdır. Erkeklerin boynuzu dişiye göre daha uzun ve içe doğru kıvrıktır.

Kirpi: En sevimli yüze sahip hayvanlardan birisi de kirpi. Yaklaşık 30 cm. boyunda olan bu hayvanların ağırlığı cinsiyete, yaşa ve yaşadığı koşullara bağlı olarak 500-1200 gram arasında değişir. Gövdesinin üzeri kırçıl dikenlerle örtülü. Kızdırıldığı zaman vücudu yuvarlak hale gelir ve diken topuna dönüşür.

Kobay: Tıknaz, birçok renkte ve şekilde tüyleri olan evcil bir kemirici. Özellikle Amerika ve Avrupa’da oldukça popüler bir hayvandır, evde beslenebilir.

Küçük Eşek: Eğer bahçeli bir eviniz varsa bu sevimli hayvanı da besleyebilirsiniz. Kendisi Akdenizli olup gayet sıcakkanlı bir hayvandır, çocuğunuzla iyi bir arkadaş olabilir. Kökeni Sicilya ve Sardunya adalarına dayanır. Sağlıklı bir minyatür eşek 250-450 kilo ağırlığındadır.

//////

Evlilik semineri…

Bir grup kadın “Kocanızla sevgi dolu bir evlilik yaşayabilirsiniz” konulu bir seminere giderler.

Semineri yapan psikolog sorar:

–  “Kaçınız kocasını seviyor?”

Bütün eller kalkar.

Psikolog tekrar sorar:

“Bunu ona en son ne zaman söylediniz?”

Bazıları “bugün” der, bazıları “dün”, bazıları hatırlamaz.

Psikolog kadınlara cep telefonlarını çıkarmalarını ve kocalarına “Seni seviyorum” mesajı çekmelerini, sonra da telefonlarını birbirleriyle değişmelerini, gelen cevapları okumalarını ister…

Kadınlar söyleneni yaparlar ve beklerler.

İşte kocalardan gelen cevaplardan bazıları:

– “Ne oldu? hasta mı oldun?”

– “Ne demek istiyorsun?”

– “?!?”

– “Yine arabayı mı çarptın?”

– “Yine naptın? Bu defa affetmeyeceğim.”

– “Kaç para lazım?”

– “Beni mi? Annen mi geldi?”

– “Kimsiniz?”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete