Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HARİKA ÇOCUK’UN HİKAYESİDİR!

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

Yıl 1987’dir. Merhum İş adamı Vehbi Koç, 14 Mart 1987 yılı Tıp Balosunda, ince uzun boylu, saygılı ve son derece ciddi bir asistan doktoru gözüne kestirir. Gözüne kestirdiği bu Doktor Murat Öncel’dir. Dr. Murat Öncel son derece başarılı bir abimizdi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okurken, boş zamanlarımda fırsat buldukça göz polikliniğine gider takılırdım. Çok sevdiğim Dr. Murat Karaçorlu ve Dr. Murat Öncel hep ciddiyetle, vatandaşların göz sorunlarına çözüm olmaya çalışırlardı. Bu yıllarda ülkemizde, şeker hastalarının yaşadığı önemli göz komplikasyonlardan kurtulmaları için vitrektomi-retina cerrahisi ile ilgili pek başarılı ameliyatlar yapılamıyordu.

Merhum Vehbi Koç, Dr. Murat Öncel’i, dünyanın en başarılı göz uzmanı Prof. Dr. Peyman’ın yanına iki yıl süreyle gönderir. Dr. Öncel iki yıl sonunda başarılı bir şekilde Türkiye’ye döner. Bu sayede Prof. Dr. Murat Öncel, RETİNA OSKAR ÖDÜLÜ’nün sahibi, başarı bir göz uzmanımızdır.

Türkiye’ye döndüğünde, Vehbi Koç’a hem teşekkür etmek ister, hem de şükranlarını sunmaya gider. Borçlu kalmamak içinde, borcunu ödemek ister. Vehbi Koç tebessümle, bana bir şey ödeme; sen de birini Amerika’ya gönder! Der.

İşte Prof. Dr. Murat Öncel, okullarını hep birincilikle bitiren ‘’Harika Çocuk’’ MUTLAY SAYAN’ı Amerika’ya göndererek, Vehbi Koç’a verdiği sözünü yerine getirebilmiştir.

Şimdi hikayemizin başına gelelim; Mutlay Sayan 1988 yılında Iğdır’ın küçük bir köyünde yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur.

Yoksulluk nedeniyle İstanbul’a göç ederler. Bu dönem 11 yaşındadır. Akranları ilkokulu bitirmişlerdir. O ailesinin ekonomisine katkı vermek için, tekstil atölyesinde çalışmak durumundadır.

Ancak 13 yaşında ilkokula başlayabiliyor. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi birincilikle bitiriyor.

Lisedeyken geliştirdiği matematik projesi ile birincilikle kazanır. Amerika’da Vermont Üniversitesinden %100 burs kazanır. Kaldı ki bu üniversite %100 bursu öyle kolay kolay vermezmiş.

Mutlay Sayan burada kimya okur ve dört yılın sonunda birincilikle bitirir.

Mutlay Sayan tıp eğitimi için başvurur. Birincilikle tıp fakültesine girer ve 6 yılın sonunda birincilikle bitirip doktor olur. Üniversite bu başarılarından dolayı ev ve araba da verir. Rutgers Üniversitesinde Radyasyon Onkolojisi üzerinde çalıştı.

Genç yaşında 60’ın üzerinde bilimsel makale yayınlayarak rekor kırar.

ABD’de her yıl 100.000 bilim insanı arasından gelecek vaat eden 20 genç bilim insanının arasına girerek ‘’WUNDERKİND’’ ünvanı alır. Almanca olan bu sözcüğün anlamı HARİKA ÇOCUK’tur.

Amerika’daki tüm üniversiteler ‘’Harika Türk Çocuğunu’’ kapmak için yarışırlar. Tercihini HARVARD ÜNİVERSİTESİ’nden yana kullanmıştır. Bu temmuzda Harvard Üniversitesi’nde göreve başlayacakmış.

Harvard Üniversitesi sadece Amerika’nın değil, tüm dünyanın en prestijli üniversitelerinden biridir.

Mutlay Sayan’la ne kadar gurur duysak o kadar hak ediyor. Başarılarının devamını diliyorum.

Köşesinde yayınlayarak, haberdar olmamızı sağlayan büyük üstat RAHMİ TURAN’a da teşekkür ederim.

Bu hikaye bizlere şunu gösteriyor. İnsanlarımıza fırsat verildiğinde ve iyi eğitim aldığında, insanlığa hizmette sınır tanımadıklarının göstergesidir.

Prof. Dr. Murat Öncel’e de teşekkür etmek bir borçtur. Böyle bir yeteneğin gelişmesine öncülük ettiği için.

Aynı zamanda Prof. Dr. Murat Öncel’in iddiası önümüzdeki 10 yıl içinde Dr. Mutlay Sayan Tıp alanında, Prof. Dr. Aziz Sancar’dan sonra ikinci kez ‘’NOBEL TIP ÖDÜLÜ’’ alacağını söylüyor. Hepimizin Temennisidir.

Tüm İnsanlarımıza sağlık ve mutluluk diliyorum.

Kalın Koronasız!!!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gönül dedi ki:

    Bu başarı hikayesini daha önce okumustum. Gercekten etkilenmistim. Simdi bide sizin kaleminizden okuyunca … vaaay beee diyesim geldi Koç ailesi gibi bu ulkede egitime gonul verse bu zengin kesim kosede kiyida daha ne cevhereler ortaya çıkacaktır
    Yuregine ,kalemine saglik abimmm

    1. Ramiz kurnaz dedi ki:

      👏👏👏👏

BİR YORUM YAZ
gazete