Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GÜZEL HAMLE

GÜZEL HAMLE
Reklam

Uygur:’ Yargı Reformu Strateji Belgemiz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”

Geçen kanun teklifinde suç mağdurları için ilave güvenceler gibi bir çok önemli maddenin yer aldığını ve sistemin aksayan yönlerinin düzeltilmesinin mümkün olduğunu önemle ifade eden Balıkesir’in hukukçu milletvekili Belgin Uygur “Yargı Reformu Strateji Belgemiz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” dedi.

AK Parti Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu Katip Üyesi olan Av. Belgin Uygur, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında AK Parti tarafından hazırlanan “Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Adalet Komisyonu’ndan geçtiğini açıkladı. AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü Başkanlığında toplanan Komisyon yoğun bir çalışmanın ardından 39 maddenin tamamının görüşmelerini tamamladı.

Konuyla ilgili olarak AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Gökçe Uygur DEMOKRAT’a şu ifadelerde bulundu:

“Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi geçtiğimiz Mayıs ayında kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bilindiği gibi Yargı Reformu Strateji Belgesi Yargı Üyeleri, Barolar, Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi partilerimizin görüşleri alınarak geniş bir mutabakatla hazırlanmıştır. Bu Strateji Belgesi’nde belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda AK Partili milletvekillerimiz tarafından hazırlanan “Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Adalet Komisyonumuza sunulmuştu. Komisyonda uzun ve yoğun çalışma saatlerinin ardından 39 maddenin tamamının görüşülmesi dün gece (önceki gece) sona erdi. Şimdi söz TBMM Genel Kurulu’ndadır.

Hak ve özgürlüklerin daha etkin korunması, yargı bağımsızlığının geliştirilmesi, adalete erişimin daha da kolaylaştırılması gibi hususlarda bu Yargı Reformu büyük önem taşımaktadır. Bu maddeler insan odaklı hizmet anlayışı ilkesiyle oluşturulmuştur. Kamuoyunun beklenti içinde olduğu düzenlemeler bu Yargı Reformu ile gerçekleştirilecektir. İnşallah önümüzdeki süreçte de bu Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde belirtilen amaçlar doğrultusunda çalışmalar sürecek ve Belge’deki maddeler esas alınacaktır. Bu çalışmaların tamamının kanunlaşmasının, adalet sistemimizin ihtiyaçları ve toplumsal taleplerin karşılanması açısından hayati katkıları olacağına inanıyoruz. Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki maddelere baktığımızda, ifade özgürlüğü alanının genişletilmesi, tutukluluk sürelerine yapılan düzenlemeler, makul sürede yargılanma hakkı, Avukatlara uluslararası yargı süreçlerinde etkin yer alabilmesi için yeşil pasaport verilmesi, hızlı yargılama usullerinin geliştirilmesi, hukuk mesleğini icra edenlerin yetkinliklerinin artırılması amacıyla ortak bir merkezi sınava tabi tutulması, suç mağdurları için ilave güvenceler gibi bir çok önemli madde yer almakta ve sistemin aksayan yönlerinin düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Yargı Reformu Strateji Belgemiz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”

 

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ